Skip to Content

This cache has been archived.

primik: Loucíme se s Kájou.

More
<

Karel Gott

A cache by primik Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/06/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá mysterka je venována superstar ceské pop music Karlu Gottovi, který v roce v roce 2009 oslavil 70. narozeniny.
Na úvodních souradnicích keš nehledejte, nachází se zde DK Slávie.

**************************************************************
Jméno Karla Gotta už ctyri desetiletí zdobí prívlastek „Zlatý hlas z Prahy“. Je jednou z nejvetších legend ceské hudební scény. Je vlastne jediným ceským zpevákem, který se velmi výrazne prosadil i v zahranicí, zejména v nemecky mluvících zemích. Neuveritelná byla a je jeho popularita, která zasáhla prakticky všechny generace a trvá bez vetších výkyvu nebo prestávek už více než 40 let. Jen težko najdeme podobná srovnání - v tomto smeru je opravdovým fenoménem. Karla Gotta charakterizuje nejen talent, ale i vytrvalost, výjimecná pracovitost, neúnavný elán, spolehlivost a odpovednost, úcta k publiku a obrovské zaujetí pro vec.

Životopis
Karel Gott se narodil 14. cervence 1939 v Plzni. V mládí toužil stát se malírem a po ukoncení školní docházky se v Praze neúspešne pokoušel o studium výtvarného umení. Když nebyl prijat, odešel do ucení (CKD) v oboru elektromontér. Behem ucnovských let se venoval své druhé velké lásce – hudbe a zpevu. V 50. letech príležitostne vystupoval zároven jako zpevák – amatér a úcastnil se ruzných peveckých souteží. Poprvé na sebe upozornil v roce 1957, tedy v dobe, kdy v Ceskoslovensku stále ješte doznívala éra swingu a rock´n´roll bylo možné slyšet jen v klubech (Akord klub, Reduta). U poroty sice zcela propadl, avšak dostal nabídku na angažmá v pražských tanecních kavárnách s orchestry (napr. Karel Krautgartner). Vedle svého zamestnání v CKD zacal poloprofesionálne vystupovat jako zpevák.

V roce 1958 získal první místo v souteži amatérských zpeváku. V roce 1960 definitivne odešel z CKD a zacal se profesionálne venovat pouze zpevu. Na pražské státní konzervatori studoval do roku 1963 prezencne operní zpev u prof. Karenina a do roku 1966 pokracoval dálkove. Zpocátku ale u publika budil spíše smíšené a kontroverzní pocity. Obecenstvo si težce zvykalo na jeho projev, který se zcela vymykal zažitým trendum v tanecní hudbe zacátkem 60. let v Ceskoslovensku. Teprve až éra twistu v letech 1962–64 prinesla do ceské pop music výrazné oživení. Zacala také éra divadel malých forem, v nichž se rodila moderní ceská populární hudba.
V roce 1962 dostal Karel Gott nabídku na angažmá do nového divadla Semafor Jirího Suchého a Jirího Šlitra. Tento fakt znamenal zásadní zlom v jeho kariére. Už v tomto roce díky duetu s Vlastou Pruchovou „Až nám bude dvakrát tolik“ zvítezil v rozhlasové hitparáde. V roce 1963 se jeho písen „Oci snehem zaváté“, z autorské dílny Semaforu, stala hitem roku. S mnohými dalšími hity navíc Karel Gott vyhrál ctenárskou anketu casopisu Mladý svet Zlatý slavík za rok 1963.

V roce 1965, po odchodu ze Semaforu, založil se svými novými spolupracovníky – bratry Štaidlovými vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvezdou až do roku 1967, kdy bylo divadlo rozpušteno a Karel Gott odešel na 7 mesícu trvající angažmá do Spojených státu (Las Vegas).

Na festivalu Bratislavská lyra získal v roce 1966 Zlatou lyru za písen „Mám rozprávkový dom“ a v roce 1969 Bronzovou lyru za písen „Hej, páni konšelé“.

S plnou vervou se pouští do nové práce také na domácí scéne. Opet jsme svedky velkých hitu Je to doba slavné „Lady Carneval“, skladby složené jedním z nejcastejších spolupracovníku Karla Gotta - Karlem Svobodou.

V 80. letech vystupuje ve vrcholné forme doma, stejne jako jinde v Evrope, v zámorí i Asii. Svuj repertoár rozširuje od popu, pres lidovky až po klasikou hudbu. Objevuje se i v nekolika celovecerních i dokumentárních filmech.

V polovine 80. let popularita Karla Gotta v Cesku i v zahranicí dosahuje vrcholu, na domácí scéne mu vubec poprvé roste konkurence v podobe mladých zpeváku, která však jen nakrátko prerušuje dobu jeho kralování.

V roce 1990 se rozhoduje ukoncit svoji kariéru a porádá mamutí turné na rozloucenou po sportovních halách v Ceskoslovensku a Nemecku. Úspech turné byl však tak velký, že své rozhodnutí prehodnocuje. V roce 1992 se jeho album "Když muž se ženou" snídá stává nejprodávanejší deskou roku. Behem 90. let se venuje také stále víc své druhé lásce – malování a své obrazy mimorádne úspešne vystavuje v Cesku i v zahranicí. Spolu s Františkem Janeckem založil v lednu 1993 agenturu GOJA. V obnovené ankete Ceský slavík, navazující na svého legendárního predchudce Zlatého slavíka, obsazuje v roce 1996 opet s velkým náskokem první pozici, kterou si drží dodnes (2008). Celou dekádu úspešných 90. let završuje famózním koncertem ve Spojených arabských emirátech a v Cíne pred 600 miliony diváky Eurovize a v Carnegie Hall v New Yorku.
Na své drívejší úspechy navazuje i v soucasnosti a nové príznivce si získává i mezi nejmladší generací.
28.10.2009 prevzal Karel Gott z rukou prezidenta republiky Václava Klause Medaili Za zásluhy. Prezident ocenil jeho prínos pro ceskou hudbu a propagaci zeme v zahranicí.


Zlatý a Ceský slavík
V prubehu své více než ctyricetileté pevecké kariéry Karel Gott 34× zvítezil v ankete Zlatý, resp. Ceský slavík (v letech 1963–1966, 1968–1981, 1983–1984, 1989–1990, 1996–1997, 1999–2008, trikrát skoncil druhý (1967, 1991 a 1998) a trikrát tretí (1985, 1986 a 1987).

Rodina
Karel Gott se dne 7. ledna 2008 v Las Vegas oženil s dlouholetou prítelkyní Ivanou Macháckovou, se kterou má dceru Charlottu Ellu a od 28. kvetna 2008 druhou dceru Nelly Sofii. Z predchozích vztahu má dcery Dominiku a Lucii.

Diskografie
Celkový pocet nahrávek presahuje magickou hranici 2000 písní. Pocet puvodních radových alb se již blíží k 120 a pocet prodaných alb u nás se pohybuje kolem 15 milionu.
Nejznámejší písne:
60. léta: Lady Carneval, Láska bláznivá, Trezor, Pošli to dál, Oci snehem zaváté, C´est la vie
70. léta: Kdepak, ty ptácku, hnízdo máš?, Paganini, Kávu si osladím, Je jaká je, Jdi za štestím
80. léta: Vcelka Mája, Cau lásko, Když milenky plácou, Zvonky štestí, Lásko má, Zustanu svuj, Muzika
90. léta: Když muž se ženou snídá, Kakaová, Pretty Woman, Co sudicky prály nám
po roce 2000: Pokaždé, Jako James Bond, Být stále mlád

Filmy
Karel Gott úcinkoval v následujících filmech:
• Limonádový Joe aneb Konská opera (1964, hlas zpevu titulní postavy) • Kdyby tisíc klarinetu (1964) • Revue v mlze / Revue na scestí (1966 - TV) • Mucedníci lásky (1967) • Ta naše písnicka ceská (1967) • Slasti Otce vlasti (1969) • Charleys Onkel (SRN 1969) • Dorotka a zpevák (1972) • Hvezda padá vzhuru (1974) • Romance za korunu (1975) • Parta hic (1976) • Dedictví aneb Kurvahošigutntag (1992) - Karel Gott • Z pekla štestí 2 (2001) - Lucifer • Nestyda (2008). Úcinkoval také v jednom z dílu sitcomu Comeback (2008)

Filmové písne
Nazpíval krome jiných titulní písnicku do ceské, nemecké i slovenské verze animovaného seriálu Vcelka Mája (na hudbu skladatele Karla Svobody). Od neho pochází i písen Jdi za štestím z pohádky Jak se budí princezny, Kdepak, ty ptácku, hnízdo máš? z pohádky Tri oríšky pro Popelku nebo Krev toulavá z TV seriálu Cirkus Humberto. Karel Gott zpíval i titulní melodii So Far ve filmu Limonádový Joe aneb Konská opera. Hlavní roli dudáka Švandy si zahrál v hudebním filmu Hvezda padá vzhuru, mnohdy hrál ve filmech sám sebe. V roce 2008 Karel Gott nazpíval titulní písen s názvem Volnost do filmu Cinka Panna od režiséra Dušana Rapoše, hudbu k písni složil Vašo Patejdl a text napsal Kamil Peteraj.

Výpocet souradnic keše

Všechny údaje pro získání hodnot A - F jsou obsaženy v listingu:

1/ A = ciferace roku narození KG
2/ B = ciferace roku, kdy KG získal první místo v souteži amatérských zpeváku
3/ C = pocet mesícu, kdy byl KG v angažmá v Las Vegas
4/ D = pocet vítezství v souteži Zlatý a Ceský slavík do roku 2008 (vcetne)
5/ E = ciferace roku, kdy natocil film Hvezda padá vzhuru
6/ F = pocet dcer KG (do roku 2009)

Pro získání hodnot G - L musíte prokázat znalost hitu KG:

1/ V písni z roku 1985 „Vcelka Mája“ se zpívá: … nikdo z vás nemá tušení, že v dálce stojí malý
a/ úl G = 0
b/ dum G = 2
c/ Chemic77 G = 1

2/ V písni z roku 1992 na stejnojmenném albu zní ...když muž se ženou
a/ zpívá H = 0
b/ loguje H = 2
c/ snídá H = 1

3/ V písni z alba Pokaždé (2002) chce být KG jako
a/ Frank Sinatra I = 3
b/ PeBo I = 4
c/ James Bond I = 5

4/ V hitu z roku 1968 Karel Gott zpívá: ….páni a paní, vím, jak se ruší žal, já tíhnu duší jen
a/ ke geocachingu J = 30
b/ k lady Carneval J = 31
c/ ke hre basketbal J = 32

5/ V písni z roku 1973 „Kdepak ty ptácku hnízdo máš“ KG zpívá:... já pak mužu jít a v
a/ v duši klid mužu pak mít K = 3
b/ v ruce keš mužu pak mít K = 2
c/ v pate trn mužu pak mít K = 1

6/ V hitu z roku 1999 „Být stále mlád“ chce KG: ... vzeprít se jednou provždy
a/ manželce L = 2
b/ ownerovi L = 3
c/ kalendári L = 1

Finální souradnice

N 48° 58 . (A – G) (B – H) (C – I)

E 014° 28 . (D – J) (E – K) (F – L)


Chcete vedet, zda jsou vaše znalosti Karla Gotta dostacující? Overte si to zde!.Prosím, napište do vašeho logu, jaká písnicka Karla Gotta vás zaujala.

V listingu byly použity nicky dvou jihoceských kacerských legend s jejich laskavým svolením

zdroje:
http://www.karelgott.com/
http://www.karelgott.net

Additional Hints (Decrypt)

myngl fynivx mnmcvin,
xqr fr xrfxn hxelin

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.