Skip to Content

<

Lochovice

A cache by RaRaTeam Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/13/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítejte v Lochovicích, městečku, které se nachází v předhůří Brd v blízkosti říčky Litavky a pod úpatím památného vrchu Plešivce. Lochovice mají dlouhou historii i řadu zajímavých míst - o některých si povíme a pokud se s námi vydáte asi na hodinovou procházku (i z cestou zpět), některé i uvidíte. Pokud jste FTFkaři nebo máte nejraději všechno drive-in a moc se rozhlížet nechcete, nebudeme vám bránit - vašeho motorového oře není problém odložit poblíž všech stage i finále.

ZámekNaše společná procházka začíná na výchozích souřadnicích. Pokud jste přijeli motorovým ořem, není problém ho zde odložit, nějaké to místo se vždycky najde. Než se vydáme na cestu, povíme si něco málo o historii Lochovic. První zmínku je možné nalézt již v písemnostech z 11. století. Podle archeologických nálezů se zde nacházelo slovanské hradiště. Jeho zbytky můžete spatřit, pokud navštívíte waypoint HRADIS. My tam společně nepůjdeme - můžete se tam zajít podívat po naší procházce, ale vězte - zřejmě odtud odejdete zklamáni, kromě několika špatně rozpoznatelných valů zde nic zajímavého nenajdete.

Posuneme se v čase trochu dále - významným datem v historii městečka je rok 1574, kdy císař Maxmilián II. povyšuje Lochovice na městečko a uděluje mu městský znak. V této době je také zbořena původní tvrz a místo ní postaven zámek. Zámek tu stojí dodnes, je v soukromých rukou, nepřístupný a při pohledu z vnějšku si spíše postesknete. Pojďte s námi se přesvědčit (waypoint STAGE1). Říkáte si, co je to ta velká budova po pravé ruce - to je škola, která má dlouhou historii - stavět se začala roku 1902 a již o rok později se zde vyučovalo. Jako škola slouží dosud. Mezi zámkem a školou, jen pár metrů za plotem, stojí socha.

A zde je naše první otázka. Kdo je na soše vyobrazen:
sv. Jan Nepomucký - A = 0
sv. František Xaverský - A = 1
sv. Ondřej - A = 2
císař Maxmilián II - A = 3

KostelAno, poznali jste správně, nápis na podstavci pomohl a tak můžeme v naší procházce pokračovat. Přejdeme silnici - STOP! Při přecházení silnice nelze sledovat šipku na GPSce. Tak hezky znovu, jak nás to učili - podívat se doleva, poté doprava a pokud nikde nejede žádné auto, tak znovu doleva - a můžete přejít. Na šipku se podívejte, až budete na druhé straně silnice, ona vám neuteče. Před sebou vidíme nejstarší budovu, kterou při procházce po Lochovicích uvidíme - kostel. O této dominantě Lochovic jsou zmínky již roku 1318. Kostel je vystavěn v gotickém slohu a je zasvěcen svatému Ondřeji.

Obejdeme společně kostel. V jeho těsném sousedství se nachází památný strom, který jistě nepřehlédnete (waypoint STAGE2).

A my máme druhou otázku - o jaký strom se jedná:
dub - B = 9
lípa - B = 8
javor - B = 7
jinan - B = 6

Odpověď máme a můžeme pokračovat dále. Půjdeme po silnici směrem na Netolice a zanedlouho dojdeme ke hřbitovní zdi.Při naší procházce po Lochovicích ho společně  navštívíme a připomeneme si jednu literární osobnost poloviny 20. století, která je na tomto hřbitově pochována. O kterou osobnost se jedná jistě víte - pokud náhodou ne, můžete se zajet podívat do nedalekých Hořovic, kde je podle této osobnosti pojmenováno gymnázium (waypoint GYMNAZ). Pokud víte, vydejte se s námi na hřbitov k pomníku této osobnosti (waypoint STAGE3).

K pomníku této osobnosti se váže naše třetí otázka. Na pomníku se nachází:
kamenný kříž - C = 0
noty - C = 1
úryvek básně - C = 2
busta - C = 3

ZámekPo opuštění hřbitova ti, co se bojí, že by jim mohl vychladnout jejich motorový oř na něho rychle naskáčou a na další stage popojedou - je to trochu dále než jsme byli dosud zvyklí. Ostatní, co se raději projdou, se s námi vydají směrem k železničnímu přejezdu - rozhlédněte se - žádný vlak nejede, a tak můžeme přejít. Ptáte se, proč vpravo za přejezdem vede každá kolej jinam ? Po té koleji, co vede rovně by jste dojeli do Zdic a po té, co odbočuje vpravo do Zadní Třebáně. My nepojedeme ani do Zdic, ani do Zadní Třebáně, ale vydáme se doleva po silnici směrem na Netolice. Za zatáčkou vidíme po pravé straně nepřehlédnutelný areál - objekt bývalých lázní, zřízených již v roce 1757. Než dojdeme k areálu, povíme si něco málo o jeho historii i současnosti. Lázně jsou dnes již téměř zapomenuté, přestože zde dodnes vyvěrá léčivý pramen. Lázně byly využívány až do konce 1. světové války a oblíbily si je i známé osobnosti jako např. Ema Destinová a F.X. Šalda. Roku 1938 kupuje pustnoucí areál v dražbě Jedličkův ústav, který zde zřizuje svoji pobočku. Objekt je pro sociální služby využíván dosud - nyní pod názvem Domov pro osoby se zdravotním postižením a týdenní stacionář Lochovice. Díky tomuto využití je celý arál udržován ve velice dobrém stavu a stojí za to se na něj alespoň z venku podívat. Výborně, připojují se k nám i ti, kteří si zkrátili cestu motorovým ořem - k areálu je ořům vjezd zakázán, takže půjdeme zase všichni společně.

Cestou se dívejte na levou stranu, uvidíte zde neobvyklé umělecké dílo, ztvárňující ryby plující ve vodě. A tak když dojdete až k bráně do areálu, určitě již znáte odpověď na poslední, čtvrtou otázku. Jaký základní materiál byl pro vytvoření tohoto uměleckého díla použit:
plast - D = 0
železo - D = 1
sklo - D = 2
beton - D = 3

Zde naše společná procházka končí. Ti z vás, kteří správně odpověděli na včechny otázky mohou vyrazit pro poklad. A kde že se poklad nachází? Protože poblíž není žádná hospoda, kde by se dalo posedět a počítat, nebudeme vás počítáním trápit, takže hodnoty prostě jen dosaďte:

N 49° 51.AB1  E 013° 58.CD4

Máte přepsáno do vaší GPS? Bezva, můžete vyrazit. Přejeme úspěšný lov.

Abychom předešli zápisům v naší návštěvní knize, ve kterých si stěžujete na to, že kde je poklad se přeci musí složitě počítat a bez toho to není ono, jeden výpočet pro ty co mají zájem tu přeci jen máme. Spočítejte kontrolní součet všech cifer souřadnic a odečtěte od něho ciferaci všech cirer souřadnic. Z výsledného rozdílu proveďte ciferaci a od ní odečtěte ciferaci hodnot A, B, C a D. Pokud vám vyšla 0, počítali jste správně. A pokud ne, něco je špatně. Jestli váš výpočet, nebo zjištění hodnoty, nebo náš vzorec, to bohužel nevíme.

Další informace a zdroje - pokud si stránky a odkazy z nich vedoucí projdete, možná budete moci jít přímo pro cache :-). Nám to vadit nebude.
Prezentace obce Lochovice
Domov pro osoby se zdravotním postižením a týdenní stacionář Lochovice
Lochovice na wikipedii

Cache je zařazena do série Vyznamne stromy

Additional Hints (Decrypt)

arpb frz arcngev

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

389 Logged Visits

Found it 374     Didn't find it 3     Write note 9     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 27 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.