Skip to content

<

Zbojníckou cestickou na Lietavsky Hrad

A cache by MarmotsOfLietava Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/21/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Výstup na Lietavsky hrad, tak trochu netradicne.

    
Legendy     


Táto keška bola nominovaná na Slovak GeoAwards 2014

Lietavský hrad - asi najznámejšia dominanta Lietavy. Prístup na hrad je možný z viacerých miest, my sme pre vás pripravili špecialitku - netradicný výstup zbojnickym chodnickom, cez Horný Palác ktory okrem vás doteraz poznali len miestni fajnsmekri - lietavský zbojníci.
Hrad Lietava leží južne od Žiliny a svojou rozlohou patrí medzi najrozsiahlejšie hrady na Slovensku. Jeho gotické jadro spolu s hranolovitou vežou postavili na zaciatku 14. storocia a pôvodne bol majetkom rodiny Balassovcov. Skoro sa ho však zmocnil Matúš Cák Trenciansky, ktorý správou hradu poveril svojho kastelána Ondreja, vyobcovaného z cirkvi nitrianskym biskupom Jánom. Po Matúšovej smrti sa Lietava stala královským majetkom. Ludovít z Anjou ju dal do úžitku Štefanovi Bebekovi z Plešivca a v držbe jeho potomkov bol potom hrad bezmála sto rokov. V case vlády Mateja Korvína bol majitelom Lietavy Pavel Kiniži, ktorý postavil opevnenie prvého predhradia s vežou. Po nom sa stal hrad vlastníctvom mocného rodu Zápolských. Ján Zápolský ho daroval svojmu kapitánovi Mikulášovi Kostkovi a ked tento prešiel neskôr na stranu krála Ferdinanda I., potvrdil aj on roku 1532 jeho vlastníctvo na Lietavu. Kostkovu dcéru si vzal za manželku František Thurzo, a tým ho získal do majetku tohto rodu. Thurzovci v druhej polovici 16. storocia hrad podstatne rozšírili a opevnili. Vybudovali renesancné opevnenie druhého predhradia, postavili rozmerný polkruhový bastión a zvýšili aj múry vnútorného hradu. V prvej polovici 17. storocia si hrad a panstvo rozdelili dcéry Juraja Thurzu, co bolo zaciatkom jeho záhuby. Od polovice 17. storocia zacal pomaly pustnút a v nasledujúcom storocí bol už celkom opustený. Povesti o Lietave sa opierajú o historicky nepodloženú tradíciu, že pôvodný hrad bol znicený už za tatárskeho vpádu roku 1241.
O obnovu hradu sa uz viac rokov snazi Zdruzenie na zachranu Lietavskeho hradu, ktore realne prispieva k zpomaleniu jeho chatrania, mozno sa v buducnosti podari zohnat aj vyznamych sponzorov.
V oktobri 2009 organizácia združujúca ochranárov pamiatok World Monuments Fund v New Yorku informovala, ze vedla starobylých zrúcanin peruánskeho mesta Machu Picchu, katedrály Sagrada Familia od architekta Antoniho Gaudího v španielskej Barcelone, aj Lietavský hrad na Slovensku sa nachádza v zozname kultúrnych pamiatok oznacených za ohrozené kvôli zanedbávaniu alebo nadmernému rozvoju.

Pre hladacov:
Skrysa je v hradnom areali (zmena 2014-uz nie je :-) po jej zmiznuti sme ju premiestnili), nezabudnite si baterku, odporucame aj plavky. Vstup do hradu, ako aj pohyb v okolí hradu je na vlastne nebezpecie, pozor na možnost pádu kamenov. Zoberte si dobru obuv a nelogujte v sandalkach. Za mokra a snehu je velké nebezpecie pošmyknutia.

Zacnite na ref. bode "Footpath start". Pokracujte po modrej turistickej znacke až k ref. bodu "Sharply right", kde odbocte zo znackovaného tur. chodníka kolmo doprava a chodte hore smerom ku hradu, tak trochu cez nenapadny chodnik v hustine. Prvy stage je "alone boulder", na ktory vyskocte a pozrite sa smerom ku hradu na polkruhovy pas premostenia. Pocet okien nad nim je A. (urcite tam aspon jedno je, aj ked zarastené)
Od "alone boulder" chodte este hore smerom ku hradu, potom doprava okolo vyrazneho smreku, prijdete az na stage "castle little pass". Hore v sedielku, vlavo na hradnom mure je cierne cislo, ktore v absolutnej hodnote je B.
Pokracujte dalej, smerom dole tesne okolo hradneho muru az ku stage "forest robber upper castle entrance", ktorym vojdete do hradneho arealu - priamo do Horneho palaca. Tu je nutne trosku vysplhat hore vid foto. Tesne pri vstupe je stromokrík listnaty C=6, alebo ihlicnaty ? C=9. Ked sa tesne pred vstupom do arealu hradu otocite, smerom dole su tri výrazné stromy, ak to sú borovice D=1, smreky D=2, jedlicky D=3.
Teraz uz prejdite do Horneho Palaca az ku stage "upper castle regular entrance", t.j. ku vstupnej bráne do Horneho Palaca. vid foto. Otocte sa a spocítajte na juhovýchodnom oblom múre - nazývaný Velký Rondel (s renesancnou oblúcikovou atikou) pocet okien v dolnej rade E (dvojciferné císlo, ktoré je > ako 10, aj tu "trhlinu" pocitajte za okno). Tu z nadvoria Horneho Palaca urobte povinne foto, ktore pripojte k logu inac bude vas log nekopromisne odmazany.
Opat trosku vysplhajte do vnutorného hradu, dajte si pauzicku a spocitajte finalku. Suradnice neurcuju polohu kesky, ale vstup k dohladaniu zbojnickeho pokladu na konci vasej cesticky, od ktorého vás delí pár minút. Zaciatok dohladania je na suradniciach : N49°9,(A+5)(B-21)(C)` E18°41,D(E-10)(D+3)` Dalej k dohladaniu uz pomoze len hint a dobre osvietenie, urcite neprehadzujte vsetky kamene aby ste sa neprehrabali az von z hradu.
Po odloveni odporucame pozriet aj hradnu studnu, ktora je uz odkryta a je nedaleko skryse. Navrat rozhodne odporucame uz standardnym turistickym chodnikom.
Ak by niekoho chcel pozriet aj dake videika o hrade a o združení na jeho záchranu..

Additional Hints (Decrypt)

ifghcalz boyhxbz ibwqvgr qah, 2z gb zngr x fgerqarzh boyhxh, 2z x anwzrafvrzh boyhxh, icynmvg fn, cbgbz 2z bxbyb fgral qbcenin, nnn gh anwqrgr an mrzv iryxl xnzra an xgbebz wr qibwpvsrear pvfyb "PV". (Ebianxr pvfyb "onpxhc" wr nw anq boyhxbz xrq cbwqrgr fcng, g.w. cbq znylz bxvraxbz)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.