Skip to content

<

Meridiani 2 - krize & peripetie

A cache by wmh Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/14/2009
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


zacátek príbehu


 4. Peripetie - úbytek strašidel cili o síle jehel v krajine zdejší

         “Nu pojdmež, radeji zpet k tématu našemu”, opet spustil vypravec – poté, co se situace ponekud uklidnila – hofmistryne se probrala, hospodský sebral korbel a natocil do nej další pivo. Už už jej podával vypraveci, když v tom nesouhlasne zavrtel hlavou, pricichl k pivu, vzápetí jej vylil a vrátil korbel zpet na polici se slovy :”Z toho je ted cejtit nejakej divnej vocas”
        Hofmistryne se sebrala a bez zaplacení utekla z hospody.
        Vypravec dostal další pivo opet do puvodní pulpinty a tak trochu smutne pokracoval:
        ”Pak malá skupina mudrcu evropských nauku tuto tajne rozvinula do vpravde originální myšlénky. Jistý ucenec, zakladatel práve zmíneného spolku Meridiánu, jehož jméno nikdy nebylo vyjeveno, však známý byl pod prízviskem “Ocelový”, ci zkrácene “Cílek”, zacal touto metodou lécebnou samotnou krajinu léciti a od ruzných jevu temných ocistovati. Touto cestou se snažil dosáhnouti nadvládou nad krajinou, neb dle jeho slov teprve po ovládnutí živlu zemských a spirituálních se muže pomýšleti ovládnutí lidstva.”
        “To jsou tedy hlouposti, tohle poslouchat”, zase brucel apatykár: “podívejte – já jsem muž vedy exaktní a nenechám se takhle balamutit. Chci nejaký dukaz!” a bouchl pesti do stolu, až klobásy i baba Hamouzová nadskocily.
        “Dukaz jest nabíledni, anžto já se ptám: kdo z vás videl v poslední dobe nejakou bytost nadprirozenou, jež je ráj tento Ceský plný a známý vukol? Kdo videl divoženku, hejkala, obra, nemrtvého umrlce (ne, pane s tou burinkou, slyste peclive - nemyslím nedomrlého umrlce), vodníka ci jiného raracha? Hmm?
        “No tak já jsem tedy jednoho vodníka videl”, ozval se fišmistr, “na rybníku Komárovském, an celý zelený z vody zrovna vylézal, prskal a cosi o tekutine neznámé utrousil. Ale když se tak nad tím zamyslím, skutecne jiného jsem už dlouho nevidel, a že jich tu bylo!”
        “Ani já už jsem v lese žádného divouse dlouho nepotkal. Tedy krome jednoho lesního muže, fousáce ve strakaté zeleni, který precasto po nocích ve hvozdech bloumá.” dí opileckým hlasem uberjager.
        “Ano, ano pouze toho jediného”, uslužne pritakává fort, “ostatní jsou fuc. Však o tom posledním se zajímavé rcení ríká :  - kde lesní muž se zrí, tam poklad nový se zjeví”
        “Kuš forte, to je naopak – kde nový poklad se zrí, tam do chvilky lesní muž se zjeví”, utrel ho vzápetí sám uberjager.
        “Ani já jsem dlouho pri cestách za bylinkama žádnýho hejkala nepotkala”, dí trochu smutne baba Hamouzová. “Jó to byly dríve casy…”, baba se zasnila až apatykárovi zaskocila poslední klobása.
        Slova se ujal opet potulný vypravec: “Ano sousedé, pár jedincu ješte zbylo, ale to jsou poslední, ucenci rekli by relikty – záludný vodník, všudeprítomný lesní muž, pár fextu ve zdejších skalách, ale tot vše! A za to všechno muže takzvaná lécba krajiny, jak jí spolek Meridiánu vymyslel a uskutecnil!”
        Po tomto dramatických prohlášení rychle vypil pivo a gestem poprosil o další.
        “Ano, krajinná lécba dle Cílka, tot duvod, že tajemné bytosti z krajiny mizí. Meridiáni do citlivých zemních zón plných energetických vibrací gigantické jehly nabodali, zcela v duchu zminované teorie cínské, címž energii jemnehmotnou, jež pro všechny nadzemní fluidy nutná jest, zcela odcerpali.
        A tyto gigantické jehly ve tvaru tycových záricu jest možno v krajine nalézti dodnes. Rozprostreny v tajemných drahách, jejichž smysl nám uniká, denne možná kolem nich chodíte, však jejich pravou funkci zríte až nyní!”

 

5.         Katastrofa – došlo pivo a následná katarze jest ponekud výbušná

        Zájem o prednášku prudce opadal. Koho by také zajímala nejaká fantasmagorická teorie, jež mixuje obskurní nauku cínskou s kovovými tycemi, rozesetými po krajine?  Zejména ve chvíli, kdy hostinský oznámil, že došlo pivo, jinými slovy - chmelovina se dnes opravdu v trubkách váleti nebude.
        Potulný vypravec, jelikož na této katastrofe mel nezanedbatelný podíl, pred vypuknutím všeobecné hospodské vravy vytáhl nejvetší trumf:
        “A nyní neco co vás vskutku zaujme. Meridiáni si totiž zdejší kraj, plný onech hutných energií jako místo uložení pokladu svého vybrali! Oblast s nejvetším výskytem energie pak Ostrovem svaté Anny nazvali – zde je energie natolik koncentrovaná, že i ruzné katastrofy, tedy mimo tech pivnich, se tomuto místo zacasté vyhýbají – aspon místní to tak tvrdí.
        Náhodou pri jednom dobrodružství, kdy za kuchare jsem byl prevlecen, jsem od tajemného muže výmenou za nekolik rad a pytel cibule (snad na upíry se chystal) a za soudek rezaného rohozeckého”, potulný vypravec se zasnil: “ano, za tyto dary obdržel jsem mapu a instrukce, jak k pokladu se dobrati!”
        Opet se triumfálne rozhlédl do hospody. Avšak sluchu pro svá slova již nenalézal.
        “Já mám žízen”, kricel pajdavý výrostek a tloukl mohoutnou pestí do stolu.
        “My taky!”, pritakávali celedíni a namol opilý uberjager.
        “Jdeme nejak jinam! Co treba krcma u polovicního císla Šelmy?”
        “Tam radši ne. Jednak je plná našich rakouskejch vojáku a pak, z toho piva jsem mel behavku”, ozval se kotelník.
        “Co ten hostinec naproti stanici dostavníku, co tam tu dráhu železnou plánují postavit?”
        “Tak tam nikdy, tam je hrozný pivo”, ozval se pajdavý výrostek., “to jdu radši k Štýblerovi”
        “K Štýblerovi bych nechodil, tam jsou ubytovaní frajtri od pruskýho regimentu”, rekl varovne jeden radní z rathausu.
        “Na ty prajzy bacha, jsou nejaký divný, vcera celej jeden regiment mašíroval na Mužský a další zase okukoval most u Svijanského Podolí…”, kabonil se rovnež znacne opilý fišmistr.
         “Já mela takový sen, že až presne jeden vek Kristuv prejde, velká vojna s Prajzem prijde!” vykrikovala kolem sebe korenárka Hamouzová.
        “Kuš babo furt s tema babskejma poudackama, kdo tomu má furt verit”, opet se na ni oboril vedle sedící apatykár.
        Debatu, kam se vydat za dalším pivem, náhle ukoncil celedín, který vpadl do hospody a udýchaným hlasem vykrikl: “Sousedé, pojdte se podívat! Prušáci od Štýblera se ožrali a ted kanónem ostrelují zámeckou zed i samotnou Orlí bránu! Výbušniny, šrapnely a kartáce tam tráskaj jak pri letní bource!”
        Do hospodské spolecnosti taky jako když strelí a všichni naráz bez rozdílu stavu a hlavne bez placení vybehli ven z hospody. Zustal jen zkoprnelý hospodský, který se nezmohl na jediné slovo a potulný vypravec.
        Ten v klidu a velmi pomalu dopil zbytek posledního piva v hospode, zabalil do tlumoku knihy a folianty, s chápavým výrazem poplácal hostinského po rameni a potichu vyšel ven z hospody. Jen meridiánskou mapu a pár doplnujících informací na svitku jako vyrovnání úctu ponechal na stole.
        Pred dvermi do šenku se potkal s celedínem Pepíkem, místním frajerem:
        "Nu chlapce, chtel jsem jim ješte ríci jeden tuze poucný príbeh o tricetileté válce, pasovském umení a trech carodejích, ale to si opet budu muset nechat na nekdy jindy"
        Poté pokynul mu na pozdrav a prašnou cestou smerem k dvoru poplužnímu v Bosni odešel z mesta.

        Frajer Pepík se za ním díval než zmizel v dáli dobrovodského kopce, pak si odplivl a rekl: ”S tou kanonádou zas nadelaj jak s antickým dramatem - cumel jsem na to snad pul hodiny a nikdo porádne netrefil bránu”.instrukce

Additional Hints (Decrypt)

fxnyav qhgvan an ubeavz bxenwv znfvih, uarq h fgebzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)