Skip to Content

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Voyager Reviewer Reviewer pro CR, (predevším kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
<

kostel sv. Antonina Paduanskeho

A cache by B-a-r-t Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/03/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

kostel

kostelomu se skutecne zrodila v hlave myšlenka postavit kostel na Dolní Becve, to už se asi nikdy nedozvíme. Obvykle se pricítá rídícímu Benjaminu Polanskému, ale i Michal Solanský vyslovil prání postavit kapli nebo kostelík v souvislosti se založením hrbitova. Byl první, kdo položil na stul peníze, aby se stavelo. To se psal rok 1888. Myšlenka dozrávala, upresnovala se a nakonec byla ustanovena Kostelní jednota. Stalo se tak na schuzi 17. brezna 1895. Predsedou se stal rožnovský farár Josef Arnošt (po jeho smrti jeho nástupce Antonín Pribyl), jednatelem byl Dionýsius Polanský, cleny ucitel František Knezek, revírník František Kotisa, mlynár Michal Solanský a rolníci Josef Krba a Jan Španihel. Techto sedm mužu zacalo pracovat nyní zcela konkrétne na shánení penez a príprave stavby. Avšak chudí Becvané nemohli dát dohromady tolik penez, aby to stacilo na stavbu kostela, a tak padlo rozhodnutí požádat o dovolení konat sbírku na Morave a ve Slezsku. Když se totiž se sbírkou na Dolní Becve v roce 1899 zacalo, vybralo se 475 zlatých, z toho 400 zlatých daroval starosta Michal Solanský. Druhá sbírka na Dolní Becve byla roku 1900 na zhotovení zvonu. Výbercí obešli 205 obydlí. Lidé darovali 10, 20, 50 krejcaru a nekterí dali 1 i 2 zlaté. Sbírka vynesla 86 zlatých. Avšak mnohem vetším darem mladých i starších obcanu byla jejich pomoc a práce pri stavbe, kterou vykonali zdarma.

Na 25. cervna 1905 byla na Dolní Becvu svolána velká schuze. Svolala ji Kostelní jednota a obecní zastupitelstvo.Zde byla Dr. Stojanovi sverena péce o vybudování kostela a Ing. Alois Pallát z Olomouce byl stavitelem.

O výberu Sv. Antonína Paduánského za patrona dolnobecvanského kostela rozhodla jména hlavního vedoucího stavby Antonína Cyrila Stojana a predsedy kostelní jednoty faráre Antonína Pribyla, a tak v hlasování vyšlo, at tedy sv. Antonín je patronem. A stalo se. Samotné položení základního kamene nebylo pocátkem stavby. Dne 3. února 1906 došlo ke komisionálnímu jednání, které bylo narízeno okresním hejtmanstvím, které už melo k dispozici plány kostela a fary. Na míste budoucího kostela byly vykopány sondy a brzy na to, 5. února 1906, bylo vydáno stavební povolení. V breznu 1906 byla postavena drevená budova jako zázemí pri stavbe, cele stavenište bylo v noci hlídáno.

Když stavba kostela pokrocila a byla zabetonována klenba, zacalo se i se stavbou fary dne 25. dubna 1906. Dokoncena byla koncem ríjna téhož roku. Po pokrytí strechy firmou a vykonání klempírských prací byly na kostele provedeny vnejší a vnitrní omítky. Koncem ríjna byl kostel vydlážden dlaždicemi a zavešeny dvere. 17. listopadu 1906 probehla kolaudace kostela a fary, bylo konstatováno, že vše bylo postaveno podle plánu, z dobrého materiálu, byly splneny všechny predpisy a stavby mohou sloužit svému úcelu. Budování kostela a fary s hospodárskými budovami trvalo tedy neco pres sedm mesícu, od 3. dubna do 17. listopadu 1906.

hodnoceni Hodnotit

Keška je velikosti nano takže si priberte tužku.

Keška je umístena v hodne otevreném prostoru tak prosím o opatrný odlov!!!

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

539 Logged Visits

Found it 471     Didn't find it 32     Write note 3     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 5     Enable Listing 4     Publish Listing 1     Needs Maintenance 12     Owner Maintenance 4     Update Coordinates 4     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 15 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.