Skip to Content

<

Komenskeho zamecky TB hotel

A cache by dm007 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/01/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Zatím jediný místní TB hotel se nachází prímo na prerovském zámku, který je sídlem Muzea Komenského.

Úvodní souradnice vás privedou ke vchodu do muzea. Samotná kes je ulozena v pokladne, kde vám ji na pozádání vydají. (V pokladne jsou pouceni, ze jde o schránku pro geocaching neboli kes.) Otevírací doba je: Út - Pá 8 - 17 hod., So - Ne 9 - 17 hod. Více informací naleznete prímo na webu muzea.

Ovsem k otevrení kese potrebujete nejprve znát trojciferný klíc (ABC). Nejlepsí cestou k jeho získání je absolvování prohlídky :) At uz s pruvodcem, nebo bez nej. (Ano, je potreba zakoupit vstupenku)

(A) Expozice Archeologie Prerovska

V cásti Lovecké umení a symbolismus zjistete pod jakým císlem se skrývá Moravanská Venuse ze Slovenska.

(B) Rekonstrukce skolní trídy ze 17.století

Ve skolní svetnici z doby Komenského naleznete zalm napsaný nad tabulí. Jeho císlo prevedte z rímských císlic na arabské a zapiste si poslední císlici.

(C) Zámecká vez

Ve dvou podlazích veze zámku je umísteno 23 historických zvonu, pocházejících z ceských zemí, Slovenska a Madarska. Vás bude zajímat barokní zvon císlo 21. Konkrétne poslední císlice z letopoctu kdy byl vyroben.


Cache slouzí pouze k výmene trasovatelných predmetu (geocoin, travelbug) a CWG. Nic jiného prosím do kese nevkládejte. Protoze je to hotel a ne vezení, muzete samozreme trasovatelné predmety prináset a odnáset dle libosti. U CWG je zvykem menit kus za kus.

Aby hotel nebyl prázdný, má stálého rezidenta. Tím je v soucasné dobe Cosmolabe Geocoin (TB386Z1). Muzete si jej zalogovat, ale prosím neodnáset.

Vlastní kes otevrete navolením trímístného císelného kódu. Po uzavrení prosím navolte na císelníku náhodný kód, tím dojde k zamknutí kese.


[EN] A puzzle cache that requires the seeker to visit the Comenius Museum in Prerov.

It's located at the ticket office and staff will give it over to you on request. (Just say you're looking for a cache.) Museum is opened Tue-Fri 8am-7pm, Sa-Sun 9am-17pm (lunch break 12 noon - 1 pm). More information can be found at museum website.

To open the cache you need a 3 digit code (ABC). The best way to found it is to complete the sightseeing of museum.

(A) Archaeology of the region of Prerov

You are to find the information table "Lovecké umení a symbolismus" and write down number denoting the statuette called "Moravanská Venuše ze Slovenska"

(B) Reconstruction of school room from 17th century

In classroom from Comenius’ time you are to find the number of psalm written above the blackboard. Convert the number from Roman to Arabic symbols and then write down the last digit.

(C) Castle tower

Altogether 23 historical bells are located on two floors of castle tower. They come from Czech countries, Slovakia and Hungary. The object of your interest is baroque bell #21. Write down the last digit of manufacturing year.

Cache is intended only for exchanging of trackable items. There is also one trackable "resident" inside - the Cosmolabe Geocoin (TB386Z1). You are free to log it as discovered, but please let it stay in the cache :)

To open the cache you must select the proper code. Please set the random code on dial after closing the cache to lock it again.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.