Skip to content

<

Nedokoncena zeleznice Ostrava - Brusperk

Hidden : 11/22/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

KEŠKU NABÍZÍM K ADOPCI, V PŘÍPADĚ ZÁJMU PROSÍM OZVĚTE SE PŘES PROFIL NEBO FORMOU LOGU. V PŘÍPADĚ, ŽE SE NENAJDE NOVÝ MAJITEL ZANIKNE. DĚKUJI.

Keska na pocest vsech nedokoncených projektu železnicní dopravy


most smer trasy
pilír násep

1. Most pres ulici Na Šancích
2. Pohled z mostu smerem na Hrabovou
3. Jeden z pilíru pro plánovaný most pres ulici Mitrovická
4. Pozustatek po stavbe trati - násep

Na uvedených souradnicích finalni cache nenajdete, stojí tam jeden z mostních pilíru z plánovaného mostu na nedokoncené zeleznicni trati Mariánské hory - Brušperk - Kozlovice . Vlak ani tramvaj sem nikdy neprijel a asi ani neprijede. Ale možná zde leží neco, co vám ukáže další cestu...Osud této nedokoncené železnice je ohranicen roky 1894 a 1960.


Roku 1894 vzniká první projekt a plán trasy úzkokolejné železnicní dráhy z Moravské Ostravy do Frenštátu pod Radhoštem - pres Starou Belou, Brušperk a Kozlovice. Projektant vypocetl náklady na 42 km dlouhou trat ve výši 1 260 tis. zlatých a netušil, že to potrvá celých 35 let, než se postaví jen nekolik málo kilometru této trati na ostravském predmestí...

Roku 1896 dostává predbežné svolení k predbežným technickým pracím Edmund Solilinger; roku 1897 dostává od Sollingera poverení firma Artur Koppel, továrna na úzkorozchodné dráhy v Berlíne.
Mezi lety 1902 a 1906 se udály dve duležité zmeny. Z dejište mizí jméno firmy A.Koppel a na scénu se dostává dr. E. Palkovský v postavení žadatele o koncesi v cele Družstva Ostravsko - Brušperské dráhy dr. Edmund Palkovský se od té doby pokoušel o vybudování dané trati.

Na neúspechu - nedokoncení této trati se podepsaly zajisté vlivy "globální", živelné, neovladatelné - dve svetové války, hospodárská krize ve 20. a 30. letech, chronický nedostatek financí a pronikavá zmena v koncepci regionální dopravy. Výnosnost a návratnost investic hrála nemalou roli v osudu této železnice.

Pokud by jste se chteli dozvedet více, prectete si clánek : Osudy projektu dané železnicní trati od Miroslava Krocka,který byl publikován v Príspevcích k dejinám a soucasnosti Ostravy a Ostravska rocník 17 z roku 1995,z kterého jsme cerpali i my.

Vratme se k první stage - na pilíri hledejte mikro, která ukrývá další souradnice.

K odlovení vsech stagí budete nejspis potrebovat alespon jednu z techto pomucek: LANO, ŽEBRÍK, ŠTAFLE a další

Odlovení keše je dobrovolné a nedoporucujeme ji hledat bez technických pomucek!

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.