Skip to Content

<

Zkamenelý prales v Kadani

A cache by PaTTTTrick Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/23/2010
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Cíl této earthcache se nachází na území Nemocnice Kadan, je tedy nutné dodržet návštevní dobu (kazdy den 14.00 - 20.00), jinak nemusíte být do areálu vpoušteni (ale mužete, záleží na benevolenci vrátné, peší vetšinou pouští bez problému, ale umí být i pekne drsná...). Není nutné chodit dovnitr jakékoliv budovy..... Parkujte pred nemocnicí.

Pri výkopech pro vodovodní potrubí a základy nove budované nemocnice v Kadani objevil RNDr. C. Bužek v 60 letech na upozornení Dr. J. Beneše z Národního muzea bohaté nalezište kalcifikovaných (zvápenatelých) kmenu stromu oligocenního stárí.

Areál nemocnice Kadan, nebo-li Kadan-Zadní vrch, predstavuje z hlediska zkamenelých drev naprostý unikát. Jedná se o nejbohatší lokalitu fosilních drev na území bývalého Ceskoslovenska. Významný je predevším fakt, že na lokalite jsou bohate zastoupeny zástupci listnatých (krytosemenných) drevin.

Predmetem této EarthCache je zkamenelý kmen nalezený v roce otázka c. 1. Jedná se o 1,5 x 1m velký kalcifikovaný kmen z tufitu vulkanické série, náležící do Oligocénu tretihorní vulkanicé oblasti Doupovských hor. Kmen byl predbežne identifikován coby jehlicnan, zástupce celedi otázka c. 2.

V této lokalite je v soucasné dobe prováden systematický výzkum, který probíhá z cásti na Univerzite Karlove a z cásti v paríské Laboratoire de Paléobotanique et Paléoécologie Univerzity Peorra a Marie Curierových pod vedením otázka c. 3 a Dr. C. Privé-Gill....prvotní výsledky byly již publikovány napr. v prestižním vedeckém casopise anatomu zabývajícím se drevy - IAWA Journal a nebo treba na mezinároním paleobotanickém kongresu IOPC v roce 2000 v Guinhuangdao v Cíne...

Více informací mužete zjistit prímo u hledaného kmenu, ci v prízemí lužkové cásti nemocnice (od kmenu dojdete do nejbližší budovy a vyjedte po jezdících schodech), kde mužete videt i další ukázky zvápenatelých kmenu (prostor výstavky byl zabrán pobočkou VZP, díky kačerovi VPLK, jenž zjistil, že jedna vitrina se vzorky se nachazi v prvni patre na chodbe reditelstvi.

Otázky pro úspešné zalogování:
1) V kterém roce byl nalezen vystavený zkamenelý kmen?
2) Do jaké celedi jehlicnanu patrí vystavený zkamenelý kmen?
3) Jak se jmenuje Cech, který spolu s Dr. C Privé-Gillem provádí v soucasné dobe systematický výzkum dané oblasti?
4) K logu pripojte fotografii Vás, nebo vaší GPS dle spojleru


Odpovedi zašlete pres profil + foto prípojte k logu. S logováním nemusíte cekat na odpoved. Bude-li neco špatne, budu Vás kontaktovat.
The aim of the Earth cache could be found at the Hospital Kadan area. To „log in“ is necessary to observe opening hours (every day 14.00 - 20.00) other you will not be allowed to go in the zone. It is not necessary to go inside of any building.... you can park in front of hospital.......

At the earthwork for new hospital back-ground in 60-tíes the rich locality of fossil rock-wood was found by RNDr. C. Buzek. The hospital area, called „Zadní Kadan“ is quite unique and it is the most rich area of fossil rock-wood in the Czech Republic. Famous is mostly due to brad leaves.

At the final coordinates you can find part of fossil wood found in question No. 1. It is 1,5m x 1m big fossil rock-wood from tufa rock, belongs to Oligocen, Tertiary age. This tree was identified as coniferous tree, family question No. 2.

Systematic research is currently done at this area, which is partly done at the Charles University and partly at the University Peorra and Mary Currie in Paris. The research leaders are question No. 3 and Dr. C. Privé-Gill. The early first results were already published at the science fossil’s magazine IAWA Journal or at the international paleo botanic congress IOPC in Guinhuangdao, China in 2000.

More information (unfortunately in Czech only) you can find at the final coordinates.

To successful log you need to find:
1) In which year the shown fossil rock-wood was found?
2) In which family this rock- wood belongs?
3) What is the name of Czech scientist who does currently research of this area together with Dr. C. Privé-Gill?
4) According the spoiler, add to your log picture of you (or your GPS machine if you alone) with the fossil treePlease send me answers by email and add the picture to your log. You can log immediately, if there will be smtg. wrong, I will contact you ...... as the technical expertise is in the Czech language, it could be quite difficult to find the answers for foreigner, you can send me picture of the technical expertise in email.. please do not post it on the website.Additional Hints (No hints available.) 

Find...

486 Logged Visits

Found it 474     Write note 9     Publish Listing 1     Update Coordinates 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 448 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.