Skip to Content

This cache has been archived.

geo.scorpions: Vzhledem k tomu, že se nám najednou zacaly ztrácet i další naše kešky, proto archivace. Omlouváme se všem, kterí na tuto kešku trpelive cekali.

More
<

POUTNÍ KOSTEL SV. JANA NEPOMUCKÉHO

A cache by geo.scorpions Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/03/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


POUTNÍ KOSTEL SVATÉHO JANA NEPOMUCKÉHO

Symbol legendárního svetce a dílo geniálního stavitele ...

Premenou gotických prvku do barokní podoby vznikl spíše v Itálii a pres Rakousko se k nám presunul na pocátku 18. století stavební sloh, oznacovaný jako barokní gotika, který nemá v Evrope obdobu. V tomto slohu byl v letech 1719 až 1722 vystaven kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hore ve Ždáre nad Sázavou.

Poutní kostel na Zelené Hore je unikátním umeleckým dílem a nepochybne nejosobitejším pocinem geniálního ceského architekta s italskými predky Jana Blažeje Santiniho-Aichla ve stylu barokní gotiky. Stavba se vymyká bežným dobovým umeleckým normám a predstavám. Vzájemný prunik složitých prostorových útvaru, dynamicnost stavební hmoty, popírající veškerou tíži zdiva, to vše svedcí o výjimecnosti této architektury.

Založení kostela souviselo s pripravovaným blahorecením a svatorecením Jana Nepomuckého, poté, co byl v jeho hrobe v pražské katedrále sv. Víta nalezen jeho domnelý zázracne neporušený jazyk. Stavba byla zahájena v roce 1719 rozhodnutím opata ždárského cisterciáckého kláštera Václava Vejmluvy a vysvecena pouhé dva roky poté.

 

Legenda a pravda

Jan Nepomucký, puvodne Jan z Pomuku, žil v dobe ceského a rímského krále Václava IV., syna Karla IV. Díky svému vzdelání a píli to dotáhl až na generálního vikáre. Vleklé spory mezi králem a arcibiskupem Janem z Jenštejna krute zasáhly do Janova osudu. Když Jenštejn prekazil Václavovy plány na vytvorení nového biskupství v západních Cechách, král se rozhodl neposlušné provinilce krute ztrestat. Arcibiskup pred královým hnevem uprchl, Jan z Pomuku a nekterí další skoncili na mucidlech. Jan mucení neprežil – když jej katovi pomocníci svrhli z Karlova mostu do Vltavy, byl již mrtvý. Odkud se tedy vzala legenda o mucedníku Janovi? Rok po Janove smrti nastalo mimorádné sucho, což lidé považovali za boží trest. Navíc nekteré církevní kruhy ve snaze krále ješte více ocernit zacaly šírit zvesti o Janove statecnosti. Prý jako zpovedník královny nevyzradil její zpovední tajemství, a proto musel zemrít. Víra v nadprirozené Janovy schopnosti byla dovršena nálezem domnelého svetcova jazyka pri otevrení jeho hrobu po trech staletích, když z lebky vypadl kus nacervenalé tkáne. Záhadu rozrešili vedci v roce 1973. Dokázali, že nacervenalá tkán není jazyk, nýbrž cást mozku se sraženou krví.

 

Symbolická petka

Mystické aspekty dispozice stavby poutního kostela byly zminovány již v období jejího vzniku. Základem je kompozice peticípé hvezdy (peticípý pudorys, pet vchodu, pet oltárních výklenku, dvakrát pet kaplí kolem centrálního prostoru, pet hvezd a pet andelu na hlavním oltári), symbol nejen peti ran Kristových, ale také peti písmen v latinské slove „tacui“ (mlcel jsem) a predevším peti hvezd ve svatozári mucedníka sv. Jana Nepomuckého, které se podle legendy objevily ve Vltave po jeho utonutí.

V samém centru stavby, ve vrcholu kupole, se nalézá jazyk jako symbol Jana – mucedníka zpovedního tajemství. Objevuje se i ve tvaru lomených oken. Jejich zakomponování u lucernových kaplí nad vstupními vestibuly pripomíná mec zasazený v pochve. Podle legendy Jan nevyzradil zpovední tajemství, jeho jazyk zustal skryt v ústech práve jako mec v pochve.

       

Hlavní oltár na východní strane je umísten do vysoké arkády sahající až ke galerii druhého patra. Plastiky peti andelu na hlavním oltári a ctyri evangelisté jsou prací chrudimského sochare Jana Pavla Cechpauera. Tri z andelu nesou zemekouli ozdobenou peti hvezdami (peti tehdy známými kontinenty, na kterých bylo šíreno krestanství. Na kouli stojí postava sv. Jana Nepomuckého od Rehore Thenyho. Celá svatyne pusobí pres znacnou mohutnost sten dojmem lehkosti. Není zde treba ornamentální výzdoby ci velkolepých barokních fresek, idea je vyjádrena pouhým pusobením svetla v prostoru.

Kostel je obklopen ambity ve tvaru deseticípé hvezdy, skýtajícími poutníkum ochranu pred neprízní pocasí. Vztah deseticípé hvezdy  (odkaz na desetibokou mariánskou studnici ve ždárském kláštere) a peticípé hvezdy (symbol P. Marie) symbolizuje ždárskou cisterciáckou studnici, v jejíž hladine se odráží mariánská hvezda skrze sv. Jana Nepomuckého, který ctil P. Marii stejne jako opat Vejmluva, který nechal kostel vybudovat.

Areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého byl pro svou jedinecnost zarazen roku 1994 mezi památky zapsané do prestižního Seznamu svetového kulturního dedictví UNESCO.

Keš

Nemáme rádi nesmyslné šifry v listingu, takže se mužete tešit na jednoduché rešení finálky. Pokud jste poctive cetli listing, tak zjištení finálky pro vás bude hrackou.

1- Ve kterém roce vedci vyrešili Janovu záhadu ?   výsledek = X

2 - Ve kterém roce byl poutní kostel zarazen mezi památky UNESCO ?  výsledek = Y

Dosadte do souradnic : N 49°34.X-1143          E 015°56.Y-1419

Prejeme príjemný odlov :-) vaši Geo.scorpions

Zdroj: www.zelena-hora.eu , www.zdarns.cz

free counters TOPlist

Additional Hints (Decrypt)

Xršxn wr crxar i fhpuh n ibyar ceífghcaá :-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.