Skip to Content

This cache has been archived.

Grga: Jeste jednou dekujeme vsem a definitivne zavirame hospodu.

More
<

Prazske geopivo 2010 / Geobeer – Pocta Samanovi

A cache by Bentley007 & Grga Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Wednesday, 31 March 2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

STOP STAV

STREDA 31. BREZNA 2010 / WEDNESDAY 31 OF MARCH 2010
18:00 / 6:00 PM
ADRESA/ADDRESS: Restaurace Na Hrádku, Šlikova 15, Praha 6
Zveme Vás na obvyklé posezení a popovídání u piva se známými i novými kacenkami a kacery. Program bude jednoduchý: logování, povídání, popíjení, pojidani, výmena prípadne ztráta GC a TB. ALE...

Ac byl kult osobnosti zakázán již za Nikity Chrušcova, jedné osobnosti jej uprít nelze. Známý též jako „Ten, co má ty kojny“ nebo proste „Legenda“, od roku 2003 Šaman stále tiskne do ceskoslovenského geocachingu nesmazatelnou stopu. Od roku 2004 pravidelne a neúnavne porádá eventy jako je Pražské geopivo ci Geobláznoviny a podílí se na mnoha dalších vynikajících geocachingových akcích. Avšak co naplat, cas je neúprosný a i na bujné hríve neúnavného reka se podepsal již nejedním šedým vláskem a do jeho donedávna junácké tváre vkreslil pár, ac interesantních, tak stále vrásek. A proto, abychom mu dodali kuráže do dalších let, jsme se my, ti geomladí, rozhodli tomuto úderníkovi geocachingu složit poctu jedním geopivem.

K rádnému složení takové pocty je treba:

1) PRÍJÍT NA EVENT PREVLECENI ZA ŠAMANA

2) NAPSAT ŠAMANOVI DO LOGBOOKU VZKAZ OD SRDCE

V 19:00 zacne závislá a podjatá porota vybírat úcastníka Šamanovi nejpodobnejšího, který získá hodnotnou zážitkovou cenu.

Proste, kdo má srdce kacera, príjde za Šamana. Mužou se zalogovat i jiní, ale bude na ne pohlíženo jako na smrduté opossumy.

Tešíme se na Vás!!!

KAPACITA LOKÁLU JE 100 KACENEK A KACERU


PRAGUE GEOBEER 2010 - A TRIBUTE TO SAMAN

We invite you on a traditional gathering and a chat over some beer with old and new friends from the geocaching world. The program is going to be simple: registering in the logbook, chatting, having a drink, a dinner, GC and TB trade. BUT...

Even though the cult of personality had been abolished already in the times of Nikita Khrushchev, it is impossible to deny it to one personality. Also known as “The one with the coins” or simply as “The Legend”, since 2003 Shaman is imprinting an indelible footprint in the Czechoslovak geocaching. Since 2004 he organizes, periodically and tirelessly, geocaching event series such as the Prague Geobeer or the Geoblaznoviny (Geofoolishness), and takes part on many more excellent geocaching activities. Nevertheless, time does not forgive, and even on the exuberant hair of our relentless hero it has left its mark in the form of not just one gray hair and onto his not long ago rover boy face has drawn a few, even though intriguing, but still wrinkles. And therefore, to encourage him for the next years, we, the geoyouth, have decided to pay tribute to this shock-worker of geocaching with one geobeer event.

To pay this tribute properly, please:
1) COME TO THE EVENT DRESSED UP LIKE (A) SHAMAN
2) WRITE A MESSAGE TO THE LOGBOOK FOR SHAMAN FROM THE DEEP OF YOUR HEART

At 7:00 PM a dependent and partial jury will start to select the participant most resembling to (a) Shaman, who will win a valuable adventurous prize.

Looking forward to see you!!!


EVENT JE NEKURÁCKÝ / THIS IS A NON SMOKING EVENT

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.