Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

Multi-cache

Bysterske vyhlidky (Vyhlidky Ceskeho raje #2)[GPO]

A cache by goodhoko Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 3/14/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Bysterske vyhlidky


Keska vas provede celou Bystrou a je dlouha asi 1 km, takze ji nelze jen jednoduse ulovit a zmizet. Chcete-li si ji tedy projit, doporucujeme si naplanovat cestu k ni smerem odzdola, tj. od Loukova nebo od dreveneho bysterskeho mostu. Prijedete nebo prijdete-li z druhe strany, tj. odshora, muze se stat, ze se vam nebude chtit vracet - je to docela do kopce.
Prvni vyhlidka je hned na zacatku (STAGE 1). Od pomniku udelejte par kroku na severovychod a za hezkeho pocasi budete mit jako na dlani hreben Krkonos s Lucni a Lisci horou a Zalskym hrbetem s Beneckem. Prave casti horizontu dominuje vrch Straznik (610 m n.m.)
2. zastavka je pobliz "kulturaku", budovy z hnusnych "normalizacnich" 70. let 20. stoleti. Stavba je to sice nevzhledna a peknou vyhlidku neposkytuje, zato je uvnitr hospoda, kde se radi schazeji mistni i chalupari, a tak neni treba se pohorsovat. V sale kulturaku se odehravaji zabavy, plesy (velmi vyhlaseny je breznovy maskarni ples) a dalsi spolecenske udalosti mistniho i sirsiho vyznamu.
Na 3. zastavce se muzete pokochat dalsi vyhlidkou, tentokrat na zapad podel zakrutu udoli Jizery s Benešovem u Semil a casti vrchu Kozákov. Na souradnicích se také nachází krásná rekonstruovaná hasicská zbrojnice z roku 1907. Urcite se nezdráhejte nakouknout škvírami dovnitr. Skrývá se tam krásné, staré, hasicské cerpadlo. ;-)

Posledni zastavka, v jejiz blizkosti je umistena kes, vas odmeni nejen samotnou keskou, ale nadhernym panoramatem od vrchu Kozakov na zapade, pres Jested, Jizerske hory po velkou cast Krkonos. V popredi muzete tusit hluboke udoli reky Jizery s vesnicemi na prilehlych stranich.


Obec Bystra nad JizerouPrvní zmínka o obci Bystrá nad Jizerou pochází z roku 1320, nejvíce obyvatel (621) žilo v obci v druhé polovine 19. století. V soucasné dobe má Bystrá nad Jizerou par desitek obyvatel. V obci pusobi dva aktivní spolky, Sbor dobrovolných hasicu (založen r. 1893) a Telovýchovná jednota (založena r.1983). Zdejší obcané si behem 70. let 20. století svépomocí postavili kulturní dum, který je nyní prirozeným centrem spolecenského života v obci. Na západním výbežku Strážníku v oblasti „Na Jírove skalí“ je evropská rarita - melafyrové skalní mesto. Skály spadají stupnovite do údolí až dvacetimetrovými stenami ovencenými kamennými mori. Prímo v obci (je treba obcí sejít až dolu do udoli Jizery) se nachází jedinecná zajímavost - „bysterský drevený most“ vešadlového typu z roku 1922, který je kulturní památkou zapsanou v ústredním seznamu památek CR, a jediný funkcní i existující svého druhu v Evrope, klenoucí se pres reku Jizeru. V obci naleznete radu typických podkrkonošských chalup z 19. století, mnohé z nich jsou stále obydlené místními obcany, další slouží jako rekreacní objekty. V roce 1907 byla v obci postavena první hasicská zbrojnice (dnes po slavnostním znovuotevrení na sjezdu rodáku a prátel v roce 2008 slouží k umístení expozice pripomínající historii bysterského Sboru dobrovolných hasicu) a po 1. svetové válce postavila telovýchovná jednota pomník padlých, u kterého se každorocne konají pietní akty.Cesta k cache

STAGE 1
- N 50° 36.404 E 015° 24.120
Na uvodnich souradnicich teto cache se nachazi pomnik padlym obcanum Bystre a okoli za Prvni svetove valky. Mezi jmeny vyhledejte Frantisky, jejichz pocet se rovna A.
STAGE 2
- N 50°36.291 E 015°24.096
Az dojdete na tyto souradnice, uvidite kulturni dum z normalizacnich let spojeny s hospodou a obecnim uradem. Prave k jeho dverim vedou schody, jejichz pocet je B. Jsou to schody pobliz telefonni budky.
STAGE 3
- N 50°36.089 E 015°24.060
Na techto souradnicich je hlavnim objektem krasna a stara hasicska zbrojnice. V pristupu do ni vam brani prkenna vrata. Bude vas zajimat, z kolika svislých prken se skladaji. Pokud umite pocitat, zjistite, ze to je prave C.
STAGE 4
- N 50°35.763 E 015°24.059
Tyto souradnice vas privedou k rozcestniku s turistickymi znackami. Pokud sectete kilometry, ktere zbyvaji do Semil, Cikvasek a Na Kaminku, dostanete D. Pozor, pred souctem zanedbejte cislice za desetinnou carkou u jednotlivych scitancu.
Finalni STAGE

Pokud jste posbirali vsechny indicie, jiste pro vas nebude problem dopocitat se cilovych souradnic. Cisla dosadte do tohoto vzorecku:

N 50°35.(A+1) (B) (B-A-4)
E 015°24.(C-14) (D-8) (C-D+3)


Zavorky na sobe nijak nezavisi, nenasobte je ani je nescitejte mezi sebou. Pokud sectete vsechny cislice vypoctenych souradnic, dostanete kontrolni cislo 49. Ted uz tedy jen stacit dojit na urcene souradnice a najit krabicku, prejeme hodne stesti.


Chcete nam udelat radost? Potom ohodnotte nasi cache.Tato krabicka slouzi pro hru Geo-Post Office

Pravidla pro její užívání:

Keška slouží jako schránka pro odesílání, preposílání a dorucování Geo-pohlednic. Geo-pohlednice je jakákoliv sehnatelná pohlednice primerených rozmeru, která musí obsahovat waypoint cílové kešky a jméno kešera, vhodné je vložit i mesto (aby náhodný kurýr vedel, kam asi chce pohlednice doputovat, pokud by tam nemel cestu, aby ji zbytecne nevozil domu na úplne jinou stranu). Úkolem kurýra (náhodný kešer, který pohlednici vyzvedne) je pohlednici priblížit co nejblíže kešce cílové. Poslední, kterému se toto podarí, má za úkol kontaktovat adresáta, že jeho pohlednice je v cílové kešce. Není od veci Geo-pohlednici zabalit do plastového rychlo-uzavíratelného obalu, jako jsou dosti casto logbook v keších.

Jak se adresát dozví, že mu prijde Geo-pohlednice?

Odesílatel po vložení Geo-pohlednice adresátovi napíše, že mu pohlednici odeslal a že ji muže v urcitém casovém úseku ocekávat. Príjemce potom ví, že se snad jednou docká zprávy v pres Geo-Post Office.

Víc o Geo-Post Office v CR najdete na: http://geopostoffice.wz.cz/


Panorama

cesta

hasicska zbrojnice

hasicska zbrojnice


free counters

Additional Hints (Decrypt)

Cbxyba fr arwirgfvzh fzexh!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

145 Logged Visits

Found it 141     Write note 3     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 17 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 5/29/2018 1:03:04 PM Pacific Daylight Time (8:03 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page