Skip to Content

<

U.S. Army 1945 - Demarkacni linie (BONUS)

A cache by gc-plzen.net & Americké centrum Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 3/30/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Cache ze série "U.S. Army 1945" pripravené k 65. výrocí osvobození západních Cech Americkou armádou / Cache from the "U.S. Army 1945" set dedicated to the 65th anniversary of the liberation of western Bohemia U.S. Army

V roce 1945 se na našem území setkaly dve armády protihitlerovské koalice – U.S. Army Spojených státu amerických a Rudá armáda Svazu sovetských socialistických republik. Místa postupu obou armád vymezovala demarkacní linie, která na urcitou dobu zasáhla do života obyvatel míst, kterými procházela. O rozdelení obsazených evropských území se jednalo již v prubehu války a prubeh demarkacní linie oddelující americká a sovetská vojska byl urcen jednáním nejvyšších predstavitelu spojencu F. D. Roosevelta, J. V. Stalina a W. Churchilla na tzv. Jaltské konferenci v lednu 1945. Podle puvodní dohody mela demarkacní cára kopírovat západní hranice predválecného Ceskoslovenska.

Dubnová a kvetnová realita roku 1945 však byla jiná. Americané postupující od západu získali pri svém postupu zhruba týdenní náskok pred Rudou armádou. Po dohode mezi A. I. Antonovem a D. D. Eisenhowerem mohla U.S. Army prekrocit hranice Ceskoslovenska a pokracovat dále na východ až na linii Karlovy Vary, Plzen, Ceské Budejovice. Generál G. S. Patton, který velel 3. armáde USA osvobozující západní Cechy, mel dokonce v úmyslu postupovat ješte dále a osvobodit i hlavní mesto Ceské republiky Prahu. Vzhledem k rychlosti postupu jeho vojsk by to pro nej nebyl problém, ale z nejvyšších míst mu to bylo z politických duvodu striktne zakázáno. Soveti se nechteli o Prahu s nikým delit a Americané si nemohli dovolit jít proti nim, potrebovali totiž další pomoc Rudé armády pri bojích proti Japoncum na druhém konci sveta.


Demarkacní linie a postup U.S. Army


Demarkacní linie a postup Rudé armády

Plzenští obcané privítali s nadšením vojáky Americké armády dne 6. kvetna 1945. I pres politické dohody byly pruzkumné jednotky vysílány dál na východ, následujícího dne 7. kvetna vstoupili Americané oficiálne do Rokycan. Podle vzpomínek pametníku však byly americké tanky videny na Plzenském predmestí Rokycan již 6. kvetna vecer. Po chvíli se tanky ale otocily a odjely. Za oficiální datum príchodu sovetských vojsk k demarkacní linii do Rokycan je považován 9. kveten 1945. To však není príliš pravdepodobné, protože 9. kvetna Rudá armáda teprve osvobozovala Prahu. Pravdepodobnejší je, že k setkání pruzkumných oddílu spojeneckých vojsk došlo až 10. kvetna. Prubeh demarkacní linie byl v techto dnech ješte nekolikrát upravován. Pred príchodem sovetských vojsk pronikli Americané až za obec Svojkovice, tj. zhruba 5 km východne od Rokycan. Po príchodu Rusu do Svojkovic se opet stáhli zpet k Rokycanum a byla ustavena demarkacní cára tak, jak je známá v dnešní dobe. Obe spojenecké armády si na míste vybudovaly svoje závory strežené vojenskými hlídkami. Pro prekrocení demarkacní linie byla potrebná propustka, kterou vydávaly okresní a obecní úrady.

Demarkacní cára neprobíhala prirozene pouze mezi Rokycany a Borkem. Jedním z mnoha dalších míst, která leží na této bývalé linii, jsou i Brasy a Stupno severne od okresního mesta. Do Stupna prijely americké tanky ve smeru do Plzne 6. kvetna 1945. Americané zrídili svoji závoru ve Stupne u hostince „U Zralých“. Rudá armáda dorazila do Bras až 13. kvetna 1945 a závoru si zrídila na Kremeláku u dnešní budovy obecního úradu.

Není príliš známé, že pruzkumné americké jednotky byly i v Beroune, v Klášterci nad Ohrí, Rakovníku i Týne nad Vltavou, v jižních Cechách se dostaly až na Kaplicko. Po príchodu Rudé armády se však všude americká vojska stáhla na demarkacní cáru. Její presný prubeh byl stanovován a zakreslován prímo na míste a nejakou dobu trvalo její presné doladení.

Tato keš je bonusovou keší série U.S. Army 1945. Souřadnice finálové schránky získáte pomocí následujících čísel A-F, P a Q.

Keše série a jejich bonusové kódy:
U.S. Army 1945 - Kdyne (GC25X3E) - bonusový kód A
U.S. Army 1945 - Hostoun (GC25X4D) - bonusový kód B
U.S. Army 1945 - Díly (GC25X3V) - bonusový kód C
U.S. Army 1945 - Cemíny (GC25X3Z) - bonusový kód D
U.S. Army 1945 - Zhurí (GC25X37) - bonusový kód E
U.S. Army 1945 - Rokycany (GC25X1C) - bonusový kód F

Doplnující císla/kódy z pomníku k osvobození na výchozích souřadnicích (viz též WP POMNIK):
Den príchodu Rudé armády do Stupna - kód P
Den osvobození Stupna Americkou armádou - kód Q

Souřadnice pak jsou:
N 49° [F][P-F].[E/B][A][Q/B]
E 13° [E-D][F].[C-F][D-Q][D-B]

Celá série  vznikla ve spolupráci gc.plzen.net s Americkým centrem pri velvyslanectví USA za podpory Patton Memorial Pilsen. Použité materiály a fotografie pocházejí z vlastních zdroju zúcastnených subjektu. Texty vycházejí z clánku zverejnených na internetu. Mapky postupu vojsk byly poskytnuty Muzeem na demarkacní linii v Rokycanech.

Banner


 

Additional Hints (Decrypt)

i xberarpu fzexh (nfv 4 zrgel an mncnq bq ilcbpgralpu fbhenqavp)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

85 Logged Visits

Found it 64     Didn't find it 1     Write note 6     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 4     Update Coordinates 2     Post Reviewer Note 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 7 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.