Skip to content

<

U.S. Army 1945 - Zhuri

A cache by gc-plzen.net & Americké centrum Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/03/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Cache ze série "U.S. Army 1945" pripravené k 65. výrocí osvobození západních Cech Americkou armádou / Cache from the "U.S. Army 1945" set dedicated to the 65th anniversary of the liberation of western Bohemia U.S. Army

Tato cache je venována události, která se na tomto míste udála dne 5. kvetna 1945. V té dobe zde stála vesnicka Zhurí (nemecky Haidl am Ahornberg) - viz multicache Zhuri - Hadi vrch.

oznacení 357.pluku

Souhrnné informace o jednotkách zde bojujících vcetne poválecného osudu vesnice si mužete precíst na informacní tabuli z roku 2000, která se nachází nedaleko památníku.

Informacní tabule - kliknutím zvetši

 

My se však budeme soustredit pouze na události a  pohyb jednotek onoho osudného dne, tedy 5. kvetna 1945.

357. peší pluk 90. peší divize dne 5. kvetna 1945 postupoval jihovýchodním smerem z Drachselriedu pres Bodemais do Zwieselu, potom severne pres Eisenstein do Železné Rudy. Po jednom kilometru, u križovatky vojáci sesedli z vozidel a pokracovali v postupu pešky. Rota B postoupila asi 3km k severu, rota A následovala rotu B a rota C prekrocila po hlavní silnici reku Kremelnou u Starého Brunstu. Tyto pozice byly obsazené v 10.45. 3. prapor postupoval stejnou cestou a u križovatky vydal rozkaz rotám I, K a L k postupu severne, podél hlavní silnice. Po dosažení prostoru v blízkosti Starého Brunstu, se prapor otocil na jihovýchod a postupoval s rotou I vpredu, za ní rota L a rota K po pravém krídle. Cást roty I postupující k mestecku Zhurí ze západu spatrila dve obrnená pruzkumná vozidla M8 (ty ukoristil neprítel predchozího dne 2. mechanizované skupine). Následná palba z obou obrnených vozidel zaskocila postupující cetu a než byly obe M8 zniceny, rota ztratila 20 mužu. Krome strelby z M8 zahájil neprítel palbu z rucních zbraní. Protože muži z roty I byli v mestecku, nemohlo být k likvidaci neprítele použito delostrelectvo a tak kompletní vycištení skoncilo v 19.15. V case tohoto útoku cistila rota G v cele 2.praporu za pomoci tanku a ženijní cety veškeré zátarasy se kterými se pri postupu setkala. Rota uderila na skupinu asi 50 neprátel, kterí se rozptýlili a pri dalším postupu ohrožovali rotu palbou z rucních zbraní. Rota postupovala pres Paseku, Dobrou Vodu, pak k severu na Hartmanice, roty F a E postupovaly za ní a ve 21.00 byly v následujících pozicích: roty F a G v okolí Hartmanic a rota F v Dobré Vode zajištovala jihovýchodní sektor. Po likvidaci odporu ve Zhurí pokracoval 3. prapor v postupu východním smerem. Pruzkum zjistil další operné body neprítele ve Staré Huti, které byly zlikvidovány presnou delostreleckou palbou. Další cíle pro tanto den byly osazeny bez dalšího odporu. Prapor se nacházel v techto pozicích: roty L a M v Dlouhé Vsi, kde vycistily silnici po které príští ráno postupovala 4.obrnená divize, roty K a I se více rozvinuly smerem na západ. 1.prapor se ve 14.00 presunul na východ pres oblast vycištenou 3.praporem a zaujal tyto pozice: rota A ve Zhurí, rota B ve Staré Huti a rota C zustala ve Starém Brunstu. Pluk ukoncil svuj postup ve 21.00. 358. pluk se presunul do našeho týlu a podle vypracovaného plánu na zítrejší den mel prejít na naši pravou stranu a náš pluk mel pokracovat v postupu k hlavní silnici která vede mezi Strážovem na severozápade do Kašperských Hor na jihovýchode. Pro tento útok mel 2.prapor postupovat na pravém krídle a 1. prapor vlevo. 3. prapor, po vycištení lesu ve svém sektoru mel zustat v záloze. Težká ztráta v rote I, ackoli se nedá srovnat ze ztrátami utrpenými v mnoha ostrých bojích od vylodení v Normandii, se hluboce dotkla všech príslušníku pluku.

obrnenné vozudlo M8
Podrobnosti k vozidlu získáte proklikem z obrázku.

Jména nekterých vojáku, kterí zde onoho dne položili své životy:

Z Company "I" 357th Infantry Regiment:
S Sgt John W. Garner
Pfc Arthur L. Cooperman
Pfc Raymond K.Willenborg
Pfc Jack E. Williams
Pfc Foster R. Carter
Pfc Grant W. Blair
Pvt Roy E. Morwig

Company "K"357th Infantry Regiment:
Pfc John Farkas
Pfc Lupe W. Rodrignez

Pomník 90. peší americké divize ve Zhurí

 

O keši:
Keš je LnL krabicka velikosti 0,6 l a nachází se v Národním parku Šumava. Respektujte proto veškerá pravidla z toho plynoucí. Samotné uložení keše je pak v souladu s temito pravidly a pri jejím odlovu není potreba je jakkoliv porušovat. Odlov doporucujeme nejlépe na kole, nebot do této oblasti je zakázán vjezd motorovým vozidlum. Keš je soucástí série U.S. Army 1945 a proto si nezapomente opsat bonusové císlo, které naleznete uvnitr. Celá série  vznikla ve spolupráci gc.plzen.net s Americkým centrem pri velvyslanectví USA za podpory Patton Memorial Pilsen. Veškeré použité materiály a fotografie pocházejí z vlastních zdroju zúcastnených subjektu. V prípade použití materiálu z jiných zdroju, jsou tyto uvedeny prímo u techto materiálu.

Banner


 

Keše v sérii U.S. Army 1945:

Název keše: kód datum zverejnení
U.S. Army 1945 - Kdyne GC25X3E 26. 4. 2010
U.S. Army 1945 - Hostoun GC25X4D 28. 4. 2010
U.S. Army 1945 - Díly GC25X3V 30. 4. 2010
U.S. Army 1945 - Cemíny GC25X3Z 3. 5. 2010
U.S. Army 1945 - Zhurí GC25X37 5. 5. 2010
U.S. Army 1945 - Rokycany GC25X1C 7. 5. 2010
U.S. Army 1945 - Demarkacní linie (bonus) GC25X1F 7. 5. 2010

Additional Hints (Decrypt)

Mn xnzrarz, cbq xnzrarz mnxelgýz genibh n zrpurz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.