Skip to Content

<

U.S. Army 1945 - Dily

A cache by gc-plzen.net & Americké centrum Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/30/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Cache ze série "U.S. Army 1945" pripravené k 65. výrocí osvobození západních Cech Americkou armádou / Cache from the "U.S. Army 1945" set dedicated to the 65th anniversary of the liberation of western Bohemia U.S. Army

Tato keš je venována tragické události, která se odehrála 1. kvetna 1945 v odpoledních hodinách u obce Díly.

Znak 2. peší divize oznacení 38. pluku

V okolí Dílu koncem války probehlo nekolik ozbrojených stretu. Jeden z nejvetších se odehrál vecer 30. dubna 1945, kdy se americké delostrelectvo snažilo odstrelováním Dílu znicit s nejvetší pravdepodobností dva  nemecké obrnené transportéry, které zustaly stát na kraji nedalekého lesa. Toto odstrelování, pri nemž bylo behem noci odpáleno 63 granátu, lehce poškodilo nekolik domu, ale naštestí se obešlo bez zranení. Další boje se odehrávaly o nedaleké prechody pres Ceský les. První americký Jeep se dvema vojáky prijel na Díly po lesní ceste od Klencí. Ve vesnici se jeho osádka však dlouho nezdržela a vrátila se zpet. Približne ve  ctyri hodiny odpoledne, prišlo do vesnice kolem stovky amerických vojáku. Podle pametníku prý meli na rukávech znak jednotek, které byly cviceny pro boj v horách, tedy dve zkrížené lyže na pozadí hor. Tito vojáci se ve vesnici zdrželi pouze jeden den a 2. kvetna byli vystrídáni vojáky 38. pluku 2. peší divize, Asi 35 vojáku tohoto pluku se ubytovalo v nekolika chalupách a byla tu také zrízena palebná postavení nekolika minometu, del a peti tanku. Americané využili výhodného umístení obce k odstrelování nemeckých postavení. Osvobození zdejšího kraje bylo velice obtížné vzhledem ke složitému terénu. Vyžádalo si radu boju, pri nichž  pricházeli o život jak muži  z rad místních obyvatel, tak i z rad vojáku osvobozeneckých armád. Jedna z takových tragédií se odehrála v lese nad Dobrou vodou cca 1 km od obce Díly.  Pametníci udávají, že tento incident se odehrál 1. 5. 1945 a že znicený Jeep mel na boku císlo 2-38-1, což bylo oznacení vozidel 38. pluku 2. peší divize.Bohužel veškeré dostupné písemné materiály vcetne válecných reportu jednotlivých divizí o této události mlcí. Celá událost je zahalena rouškou tajemnství, které se v soucasné dobe, 65 let po ukoncení II. svetové války, jen velice težko odhaluje.Strípky událostí se skládají jen velmi obtížne. Není totiž nikde písemne doložené (z oficiálních vojenských zdroju), že skutecne šlo o jeep 38. pluku a už vubec se neví, jaké v den události vojáci plnili rozkazy. Šlo-li pouze o presun cásti jednotky na nové postavení,  pruzkumnou hlídku nebo zda jednotka plnila jiné úkoly.

Pro názornost uvádíme preklad cásti hlášení (reportu) 38. pluku 2. peší divize z 2. kvetna 1945:
......... behem dne prevzal pluk úsek podél východního okraje vysokého zalesneného hrebenu, který tvorí hranici mezi jihozápadními Cechami a Bavorskem. V 19.00 bylo prevzetí sektoru ukonceno. Sektor byl asi 21km široký a rozkládal se od Valtírova k Maxovu. 1.prapor zaujal obranné pozice od Valtírova k Novému Postrekovu (starší název Dílu) , 2.prapor v okolí Klencí pod Cerchovem a 3.prapor zustal jako záloha v Hiltersreidu.........

Z útržku, které se podarilo o celém incidentu sehnat, a z rozložení vozidel v kolone se predpokládá, že šlo o pruzkumnou hlídku 38.pešího pluku 2.peší divize americké armády složenou z nekolika vozidel.

M3 - HalftrackJeep
Podrobnosti k jednotlivým vozidlum získáte proklikem z konkrétního obrázku.

Jako první v kolone jel polopásový obrnený transportér M3 Half-truck, za ním pak nekolik lehkých užitkových vozu Jeep Willys MB a snad i nejaká nákladní vozidla. Nemci ustupující pred americkými jednotkami zaminovávali prístupové cesty a další místa tak, aby znesnadnili postup amerických jednotek. Jedním z takových míst byl i mostek (na ceste cca 200 m od pomníku) u križovatky lesní cesty vedoucí na hreben a valtýrovské lesní cesty, kde Nemci ukryli tri protitankové miny. Half-truck i první Jeep projeli bez problému avšak pod dalším Jeepem miny explodovaly.  Výbuch byl tak silný, že zbytky Jeepu a vojáku byly rozsety v okruhu 50 m od místa výbuchu. Ostatky ctyr vojáku, které se po výbuchu podarilo najít, byly ješte téhož dne odvezeny. Mohutnost výbuchu dokládá i torzo tela (bez obou nohou a s utrženou rukou) pátého vojáka z Jeepu, které bylo nalezeno v lese až po nekolika dnech. Podle identifikacní známky, se tento voják jmenoval Joe E.Nowel. Stejne jako ostatky ctyr  zabité vojáku, i telo Joe E.Nowela, odvezly jednotky americké armády na neznámé místo a dodnes se nepodarilo zjistit, kde jsou pochováni. Bohužel nejsou známa ani jména zbylých ctyr vojáku, kterí položili život pri osvobozování obce Díly. Pokud by  nekdo mel další informace k této události, budeme velice rádi, když je uvedete do svého logu. Dekujeme.

Soucástí pomníku je nejen kamenný kvádr s destickou pripomínající tuto událost, ale i prístrešek se zbytky Jeepu.

 

Pametní deska       Prístrešek se zbytky Jeepu       Zbytky Jeepu

Pomník

O keši:
Keš je LnL krabicka velikosti 1,0 l Keš je soucástí série U.S. Army 1945, a proto si nezapomente opsat bonusové císlo, které naleznete uvnitr. Celá série  vznikla ve spolupráci gc.plzen.net s Americkým centrem pri velvyslanectví USA za podpory Patton Memorial Pilsen. Veškeré použité materiály a fotografie pocházejí z vlastních zdroju zúcastnených subjektu a z informacní tabule u pomnícku. V prípade použití materiálu z jiných zdroju, jsou tyto uvedeny prímo u techto materiálu.

Banner


 

Keše v sérii U.S. Army 1945:

Název keše: kód datum zverejnení
U.S. Army 1945 - Kdyne GC25X3E 26. 4. 2010
U.S. Army 1945 - Hostoun GC25X4D 28. 4. 2010
U.S. Army 1945 - Díly GC25X3V 30. 4. 2010
U.S. Army 1945 - Cemíny GC25X3Z 3. 5. 2010
U.S. Army 1945 - Zhurí GC25X37 5. 5. 2010
U.S. Army 1945 - Rokycany GC25X1C 7. 5. 2010
U.S. Army 1945 - Demarkacní linie (bonus) GC25X1F 7. 5. 2010

Additional Hints (Decrypt)

Cbq xnzrarz irqyr irgfvub xnzrah h fgebzh cevxelgn zrpurz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

383 Logged Visits

Found it 356     Didn't find it 12     Write note 9     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 42 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.