Spojení MHD: Nejblíže je autobusová zastávka Merhautova s linkami č. 25, 26, 57, 84. Ze zastávek Tomkovo náměstí a Náměstí Republiky, kde jezdí linky č. 4 a 57 je to přibližně 400m.
Historie: Tento park o rozloze přes jeden hektar, někdy též pro jeho sklon nazývaný „šikmý“, leží jako mnohé parky na území bývalého hřbitova. Husovický hřbitov „Pod Petraly“ fungoval mezi lety 1854 a 1961. Po dvacetileté tlecí lhůtě byly v roce 1983 ostatky exhumovány a většina z nich přenesena na brněnský ústřední hřbitov. Na přání některých pozůstalých však některé ostatky zůstaly na místě. Z významných osobností zde odpočíval brněnský novinář a zakladatel Rovnosti Pankrác Krkoška.
Park je pojmenován po husovické rodačce Heleně Kafkové (1894-1943), která jako řeholní sestra přijala řádové jméno Marie Restituta.

Blahoslavená Marie Restituta Kafková SFCC (roz. jako Helena Kafková; 1. května 1894 Husovice – 30. března 1943 Vídeň) byla rakouská řeholnice a mučednice českého původu, oběť nacistického teroru. Katolická církev ji prohlásila za blahoslavenou, svátek má 29. října.
V roce 1896 se celá její rodina přestěhovala do Vídně, kde Helena posléze vstoupila do kongregace Sester františkánek křesťanské lásky (Sorores Franciscanae a Caritate Christiana, lidově hartmannky) a přijala řeholní jméno Marie Restituta. Byla vynikající zdravotní sestrou, působila nejprve na operačním sále řádové nemocnice v Mödlingu a posléze v řádové nemocnici ve Vídni jako vrchní sestra a pravá ruka primáře Stöhra. Její spolupracovníci a pacienti jí přezdívali „sestra Resoluta“. Byla hluboce zbožná, asketismus ve věci stravování jí však byl cizí, díky bohaté konzumaci piva a guláše trpěla nadváhou. (Dlužno ovšem říci, že jako sálová sestra silnou postavu potřebovala, aby byla v případě potřeby schopna při operaci udržet pacienta.)
Po anšlusu Rakouska se sestra Marie Restituta několikrát dostala do střetu s nacistickými orgány, poprvé když odmítla jejich příkaz odstranit z prostor nemocnice krucifixy. 18. února 1942 byla přímo na operačním sále zatčena a obviněna z šíření protinacistických materiálů. 29. října 1942 byla odsouzena k smrti a 30. března 1943 sťata gilotinou.
Katolická církev zahájila beatifikační proces sestry Marie Restituty v listopadu 1988, 21. června 1998 byla prohlášena za blahoslavenou. Brněnská a vídeňská diecéze slaví její svátek 29. října, v den jejího odsouzení.
Jméno bl. Marie Restituty dnes nese park v Brně-Husovicích (Park Marie Restituty) a ulice u nemocnice v Mödlingu (Schwester-Maria-Restituta-Gasse).
Brněnské Divadlo Feste v roce 2009 nastudovalo divadelní hru Marie Restituta – Nemocnice na kraji říše, která je inspirovaná osudem Marie Restituty. Uvedlo ji jako páté představení cyklu Identita, což je cyklus původních her o hledání identity jedince i národa.
Při návštěvě papeže Benedikta XVI. v ČR v září 2009 se objevily spekulace, že by Marie Restituta mohla být brzy svatořečena.
Současnost: Park Marie Restituty je velmi klidný a nabízí mnoho prostoru pro relaxaci. Lavičky ve stínu starých mohutných stromů i na slunci, větší travnaté plochy a samozřejmě nechybí dětské hřiště, ve východní části parku.

Přibližně uprostřed parku se nachází pamětní deska obětem první i druhé světové války a seznam padlých, popravených a umučených občanů Husovic v průběhu druhé světové války.

Parkem vedou tři základní cesty propojující Hálkovu, Elgartovu a Provazníkovu ulici. Směrem k Provazníkově ulici je sklon poměrně strmý a to je také důvod, proč mnoho návštěvníků zůstává spíše ve spodní části. Také proto se mu někdy říká „šikmý“ park. Nedaleko parku se nachází husovický kostel, který je dominantou celého přilehlého okolí a jeho věž je možné sledovat i z parku.
Prosím vracejte přesně jak jste našli a před odchodem se přesvědčte, že keš není vidět.

Zdroj: http://www.ebrno.info , wikipedie a další zdroje