Skip to Content

<

From Kurland with Love

A cache by Lodzis, adopted by eldars Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/03/2010
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Slēpnis veltīts manai mīļajai Kurzemei un galvenokārt - tās aizmirstajiem dzelzceļiem. Gala slēpnis atrodas tik īpašā vietā, ka nevēlos to tik viegli atdot. Tapēc es esmu izvēlējies vairākus objektus, kurus jums bus jāapmekle. Lielākā daļa objektu nav atzīmēti ceļvežos un atrodas tālu no tūristu takām. Ja jums TAS izdosies, tad būsiet cienīgi atvērt gala konteineru. Objekti ir sakartoti pec notikumiem laikā un izmētati pa visu Ziemeļkurzemi.


Pēc Kuršu sirojumiem Baltijas jūrā un uzbrukuma Rīgai 13.gs., Kurzemes vārdu turpināja spodrināt hercogs Jēkabs un šo periodu pamatoti uzskata par Kurzemes ziedu laikiem - uzplauka ražošana un tirdzniecība. Iesildīšanās jautājums – kurā virzienā (debespuse) vērsts Sasmakas lielgabals (A)? Z-3, D-2, R-5, A-0.

Kurzeme vienmēr ir bijusi bagāta ar zaļo zeltu un to rūpīgi kopa un atjaunoja mežsargi. Senā mežsarga sēta „Uļitas” celta 18.gs. – 19.gs. 1.pusē. Pētot veco manteļskursteni, neaizmirstiet saskaitīt visus redzamos skursteņus (AB, nepāra skaitlis) uz šīs ēkas jumta, atceroties, ka ēka ir kultūrvēsturisks piemineklis.

Iespējams, ka tieši tajā periodā dienasgaismu ieraudzīja mazā Aļļu priedīte. Atrodi egli, kas ir vistuvak Allu priedei un 1 m augstuma saskaiti zilu striku gredzenus ap egli. ~1.5m augstumā (B).

Kurzemē jau izsenis uzmanība pievērsta tādai izejvielai kā smiltis. Tās ir bijušas tik kvalitatīvas, lai Puzes apkārtnē jau 1853. gadā atvērtu stikla ražošanas jeb „glāžu” fabriku, un šo vietu vēl līdz mūsu dienām sauc par Vecfabrīķi. Lasot stikla gabaliņus fabrikas teritorijā, neaizmirstiet piefiksēt skaitli (BC) uz caurtekas.

1897. gadā darbu uzsāka jaunā Annahites stiklu fabrika - tā arī šī Latvijas apdzīvotā vieta ieguvusi savu nosaukumu Stikli. 1900. gadā turpat Stiklos ezera krastā uzbūvēta tā dēvētā Annahites medību pils jeb ēka, kurā dzīvojis fabrikas pārvaldnieks. 1926. gadā Stiklu fabrikā izcēlies ugunsgrēks, kas nodarījis lielus zaudējumus un fabriku 1928. gadā nācās slēgt. Centrā pie ūdenstorņa vēl šodien var atrast stikla kaudzes, jo kā zināms, stikls ir materiāls, kas nesadalās.

Spitālība jeb lepra bija visai izplatīta slimība viduslaikos, no slimniekiem izvairījās, tos centās ierobežot. Šīm vajadzībām izveidoja leprozorijus. Šis ēku komplekss tika celts 19.gs. otrajā pusē slimnīcas leprozorijas ierīkošanai un darbojās līdz 1912. gadam. Slēpņa aprakstā oriģinālais jautājums bija par barometru. Tā kā tas ir zudis, tad, atkārtojot lepras slimnieku pastaigas maršrutu starp ēku labirintiem, Tev jānoskaidro, cik horizontālu taisnstūra dēļu ir saimniecības ēkas durvīm, kas atrodas tuvāk pelēkai elektrības kastei. Durvju aile mūrēta no sarkanajiem ķieģeļiem. Vērtiba (C) un formula nemainās. Ja sienas spētu runāt...

Jau 19. gadsimtā, Strupaļu - Egļu kapsētā tika glabāti kā nabagie, tā arī bagātie. Nabagajiem nācās iztikt ar pašu darinātajiem akmens krustiem, bagātākie varēja atļauties metāla lējuma-kaluma krustus. Noskaidrojiet dominējošo, stāvošo granīta akmens stabiņu skaitu ap kapu grupu (CD). Esiet acīgi!

Nezinu, vai noskaidrosiet, kad uzcelts vecais tilts pār Rojupes (Mazrojas) veco gultni, bet uzziniet kāds skaitlis ir pie šī tilta pamatnes (D).

1.PK laikā, frontes aizmugurē, Vācu armija no Maskavas – Ventspils maģistrāles, izbūvēja lauku dzelzceļa atzaru (spoiler DE) līdz Irbes jūras šaurumam un Pitraga kāpās ierīkoja krasta bateriju, tādējādi ar tālšāvēja lielgabaliem bloķējot Irbes jūras šaurumu. Šīs līnijas tiešā tuvumā meklējiet šaursliežu lokomotīvi ar piekabinātiem vagoniem. Uz cik sliežu posmiem (DE) atrodas sastāvs? Saskaitiet katru sliedi!

No šīs līnijas (augstāk minētās), vācieši izbūvēja atzaru līdz Engures ezeram. Engures ezera bāzē tika izvietota jūras hidroaviācijas eskadriļa un no tās tika veikti uzlidojumi pretinieka piekrastes objektiem. Hidroplāni pārsvarā tika paredzēti izlūkošanas veikšanai (spoiler E), taču nereti tika izmantoti arī destruktīvām darbībām. Reidos no bāzes tika traucēta pretinieka jūras konvoju kustība un grauta ostu infrastruktūra. Par diversijas klasiku ir kļuvusi Roņu salas operācija, kas tika veikta no šīs bāzes. Bāzes vietā, uz betona, atrodiet skaitli (E).

No Pitraga līnijas, Vācieši izbūvēja papildus atzaru līdz Rojai, domājams ostas vajadzībām. Līnija vairākās vietās šķērsoja Rojas upi. Fotogrāfijā (spoiler EF) redzama sākotnējā koka estakāde - tilts pār Roju un tornis. Cik no torņa pamatnes betona balstiem (EF) ir saglabājušies līdz šodienai? Tuvumā ir arī mūsdienīgs tilts. Cik tiltam ir vertikālo betona balstu (pāļu) (F)? Apskatiet arī tuvumā esošos, neminētos, objektus!

Lai pastiprinātu kontroli pār Irbes šaurumu, Vācu armija Miķeļtornī ierīkoja papildus tālšāvēju lielgabalu bateriju un izbūvēja dzelzceļa atzaru Ventspils – Miķeļtornis, kuru vēlāk pagarināja un pieslēdza Pitraga līnijai. Cik keramikas izolatoru (FG) ir betona elektrības stabā, kas ir vistuvāk stacijas (spoiler FG) piemiņas akmenim?

Pēc 1.PK, Latvijai vēl vajadzēja pacīnīties par savu neatkarību un to darīja arī 8. Daugavpils kājnieku pulka (spoiler G) pirmais komandieris. Pāces kapos noskaidrojiet viņa miršanas dienu (G).

Starpkaru periodā, vācu būvētās līnijas pārsvarā tika iztaisnotas, nedrošās estakādes tika aizstātas ar uzbērumiem, tika uzlaboti tilti, bīstamās vietas tika apietas ar jauniem līkumiem. Latvijā tolaik augstākā (15m) koka estakāde pie Šlīteres tika uzskatīta par bīstamu un pārāk stāvu, tāpēc šo posmu aizstāja ar Zilā kalna apvedceļu (pāreju), (spoiler GH). Cik ūdensceļu (caurteku) zem uzbēruma ir atrodams iekrāsotajā kartes posmā (GH)? Esiet vērīgi!!!

Fotogrāfijā (spoiler H) ir redzama tipiska situācija, ko izraisa kara laikā, steigā celtie koka tilti. Skaitlis (H) uz akmens.

550m uz dienvidiem no augstākminētās vietas ir plāksne, kurā minēts cilvēku skaits (HI).

Tikpat nedroša, bet skaista, izskatījās Latvijā garākā (880m) koka estakāde (spoiler I) – vilciens teju sasniedz Sārcenes staciju. ~40m uz DR no caurtekas, lapu koku grupa – skaitlis uz koka (I). Manas kļūdas pēc, šis punkts ir izvietots konceptuāli nepareizā vietā. Vēstures ass atradīs īsto vietu, izmantojot tikai spoiler bildes informāciju. Skaitlis uz caurtekas (I). (Alternatīvi punkti).

Starpkaru periodā, no Ventspils izbūvēja līniju, kas pieslēdzās Pitraga līnijai – pie Dundagas. Šodien labi redzama saslēguma vieta, kas sastāv no uzbērumu sistēmas. Netālu redzamas tilta paliekas pār upi. Skaitlis (IJ) uz betona.

Ventspils – Dundagas līnijas atklāšana bija svētki. Tā laika presē aprakstīta vilciena sastāva pirmais brauciens no Ventspils: „Pie Pāces strādnieki ceļu aizkrustojuši zaļumu vītnēm. Lokomotīves riteņi tās gan pārgriež, bet ministram tas maksā dažas desmit latu zīmes strādniekiem. Vēl kilometrs, un vilciens piestāj pie Pāces gravas, kuru krusto augsts uzbērums un koka konstrukcijas (ar dzelzs sijām), tilts.” Tilta vietā jūs atradīsiet oriģinālās sliedes ar dzelzs špalām (gulšņiem). Uzraksts uz sliedēm: „LATVIJA IX YY.” YY ir skaitlis (J).

Latvijas brīvvalsts laikā bija iecerēts ar dzelzceļu savienot Kuldīgu un Tukumu. Tika izbūvēti uzbērumi un vairāki tilti, taču 2.PK pārtrauca ieceres un līnija palika neizbūvēta. Pie Sātiem saglabājies visiem zināmais „Tilts uz nekurieni,” taču tikai retais zina, ka līdzīgs tilts atrodas Tukuma virzienā un šķērso nelielu upīti. Kurā debespusē tiltam ir izbūvēti betona pakāpieni līdz ūdens līmenim? Skaitlis (JK) ir sekojošs: ZA-4, ZR-3, DA-2, DR-1, nav pakāpienu-0.

Pie Tukuma, visi ir redzējuši milzīgus betona tilta balstus, kas kā nenogurstoši kareivji sargā Ventspils šoseju. Agrāk pa šo pārvadu kursēja kravas vilcienu sastāvi uz Jaunsātu grants karjerām. Šeit bija plānota Kuldīgas – Tukuma dzelzceļa līnijas pieslēgvieta un ja paturpina tās ceļu Kuldīgas virzienā, tad nonākam pie interesantas vietas – ceļa pārvada. Uz cik kolonnām (K) balstās grants ceļa viadukts pār plānoto Kuldīgas – Tukuma dzelzceļa līniju? Skaitīt kolonnas, kurām var apiet apkārt. Savukārt, ja ir interese, tad paturpinot ceļu Tukuma virzienā, pēc pārsimts metriem varēsiet izpētīt arhitektonisku caurteku.

Kurzemes guberņas galvenais lepras ārstniecības centrs tika uzcelts 1896.gadā un šim mērķim tas kalpoja vairāk kā 100 gadus. Pirmās neatkarības gados, leprozorija vajadzībām, tika uzcelta miniatūra baznīciņa. Vēl nesen tā bija slavena ar slimnieku pēcnāves masku kolekciju un balta marmora autopsijas galdiņu. Šodien muzejs slēgts un leprozorija kompleksā iekārtojies sociālās aprūpes centrs. Taču, ja vēlaties ieraudzīt maskas un autopsijas galdiņu, tad saskaitot pakāpienus (KL) uz sakristeju, varat ielūkoties pa logiem un redzēt daļu kolekcijas. Diemžēl pavisam nesen tika nozagta baznīcas altārglezna, tāpēc uz tūristiem te lūkojas pavisam neuzticīgi.

2.PK pārtrauca daudzas ieceres un šis periods daudziem asociējas ar Kurzemes kaujām. Starp citu, vienīgā vieta bijušās PSRS teritorijā, kas netika ieņemta 2.PK laikā - ir Kurzemes cietoksnis. Starp Krievu un Vācu armijām, frontes aizmugurē, leģionārs, ģenerālis Kurelis izveidoja kaujas grupu – trešo spēku (Kurelieši), ar mērķi – cīnīties par Latvijas neatkarību. Saskaitiet skursteņus uz Kureliešu štāba ēkas jumta un pieskaitiet mēnesi uz piemiņas plāksnes (L).

Atšķirībā no Kureļa pasivitātes, apakšvienība leitnanta Rubeņa vadībā nepakļāvās Vācu prasībām un ieročus nenolika. Rubeņa bataljons izvietojās Ilziķu māju tuvumā un uzsāka karadarbību pret Vāciešiem. Atrodiet Rubeņa bataljona atjaunoto bunkuru (LM) un nosakiet bunkura izejas virzienu (debespusi). Z-3, D-2, R-1, A-0. Ja negribat pieteikt ekskursiju – onkulim nezvaniet, meklējiet intuitīvi. Vietu saudzējiet!

Kara laikā, Latvijas teritorijā ierīkoja daudzas koncentrācijas nometnes, zināmākās ir Salaspils un Rīga - Kaiserwald. Kurzemē bija vairākas, t.sk. Dondangen un Dondangen II (Poperwahlen). Atrodiet nometni „Poperwahlen” un noskaidrojiet cik urbumu palieku redzams piemiņas plāksnes augšējā malā (M). Kad esat atraduši „Poperwahlen” piemiņas plāksni, dodieties koncentrācijas nometnes teritorijā 160m, RZR virzienā un noskaidrojiet, cik ieeju (durvju aiļu) ir objektā (MN).

Netālu no Talsiem, Padomju laikos, pāri Ventspils šosejai tika izbūvēts dzelzceļa pārvads uz Kurzemes un Karpatu grants karjerām, kas ir lielākās Kurzemē – ar 80m augstām kraujām. Paturpinot pamesto trasi karjeru virzienā, nonākam pie cita iespaidīga dzelzceļa pārvada. Skaitlis zem pārvada (N). Objekts N ir pilniba pazudis, ta vertiba bija tris (3).

Pēckara gados ieguva ne tikai granti, bet tautsaimniecība bija jāstiprina visos veidos, t.sk. ar kūdras ieguvi. Salas purvā tika ierīkotas kūdras raktuves un izbūvēts lokālās nozīmes kūdras dzelzceļš. Apsargāta teritorija! Apskatiet mazos vilcieniņus u.c. hibrīdus, taču neaizmirstiet noskaidrot tilta celšanas gadu (NO).

Padomju darbaļaudis, viņu sūrajā darbā, sargāja Padomju armija. Netālu no Cīruļu stacijas atradās armijas daļa. Noskaidrojiet, cik (O) brīvi stāvošu kolonnu ir otrā stāva dzīvojamajā (lielākajā) telpā (kubrikā)? Izskatās, ka teritorija pamazām tiek prihvatizēta!

Kurzemes daudzo dzelzceļa staciju ēku vēsture ir raiba - kā stratēģiski objekti, tās tika dedzinātas un spridzinātas, tās ir puvušas, slīkušas un pārbūvētas neskaitāmas reizes. Daudzas no tām ir atjaunotas, taču daudzas skaita savas pēdējās dienas. Noskaidrojiet sekojošo: Skaitli (OP) Pļavas stacijas akā. Pakāpienu skaitu (P) Vandzenes stacijas ēkai - uz perona pusi. Sārcenes stacijas vietā skaitli (PR) uz akas, pie palīgēkas. Pie Laidzes stacijas palīgēkas (nojaukta) skaitli (R) - uz betona elektrības staba. Caurteku (RS) skaitu (ūdensceļu) zem Mežagravu stacijas pievedceļa. Valdemārpils stacijas tualetes acīšu (caurumu) skaitu (S). Dzelzceļa strādnieki (spoiler ST) stāv vajadzīgās autobusa pieturas pusē – cik betona apmalīšu (ST) ir pieturas perimetrā. Pie iebraucamā ceļa Šlīteres stacijas ēku kompleksā, uz tematiskas koka norādes ir skaitlis (T), kas agrāk bija atrodams uz nivelēšaans punkta. Tagad punkts nav pieejams . Cik logu (TU), ir uzraksta „Mauru stacija” pusē? Virpes stacijas tūja ir noslēpusi (U) pakāpienus. Blakus uzrakstam „Lonastes stacija” ir vēl viena plāksne (uzraksts) – pēdējā vārda pēdējais burts un 4 burts no beigām atbilst viencipara skaitļu pirmajiem burtiem – saskaitiet tos un iegūsiet skaitli (UV). Pretim Cīruļu stacijai atrisiniet vienkāršu matemātisku vienādojumu (V).

Visbeidzot, noskaidrojiet skaitli (VZ) uz tuvākās egles pie Latvijas 2010. gada ģeoloģiskā objekta.

Saskaitiet visus iegūtos (42) skaitļus kopa un iegūstat skaitli (ZQWX).

Tālāka rīcība (šifrs) – spoiler ZQWX.

N 5A° CE.GI3 E 02B° DF.HJ2

Visa informācija ir atrodama virtuālajā telpā, izmantojot interneta meklētājus un online kartes.

Neaprobežojaties tikai ar Latviešu valodas izmantošanu un standarta lapu atvēršanu. Info ir atrodams arī dažādos pielikumos, kā arī nolādējot attiecīgā laikmeta perioda kartes. Objektus apmeklējiet diennakts gaišajā laika, katrā objektā izdomājot savu leģendu, atkarībā no objekta profila.

Vēlams, lai gala slēpņa ekipāža apskatītu visus objektus, nevis sadalītos reizinātajos, savādāk pazūd šī slēpņa ņemšanas sāls!

Slēpnis tika izlikts pusotras dienas laikā, nobraucot līdzvērtīgu attālumu kā līdz Maskavai! Pēc rūpīgas sagatavošanās, slēpni var paņemt vienā dienā (kaujas režīma), taču ieteicamais plezīra režīms ir 2-3 dienas, pa ceļam apskatot papildus objektus, runājoties ar vietējiem iedzīvotajiem un lasot citus slēpņus.

1. Var braukt ar velosipēdu, ja nebaida lieli attālumi - pa purviem līdz ausim jābrien nekur nav :( 2. Specialais ekipējums nav nepieciešams; 3.Jautajumos par terrain 5* informēju - tas sastāda visu 43 punktu apmeklējumu kopsummu, dzīvā spēka un transporta resursu kopējo enerģētisko patēriņu. 4. Vietās, kur jānosaka azimuts - nosakiet tādu, kas ir vistuvāk dotajiem azimutiem. Pie attēliem, dažiem objektiem, papildus ir pievienoti publiskie hinti.

Ja nu gadījumā neizdodas uzreiz rast risinājumu pieņemamākā laika sprīdī – tad info: slēpņotājs ar nosaukumu kaninsh ir daudzu jo daudzu mistēriju finālu koordinātu zinātājs (neminēsim veidu, kā minētais visnotaļ cienījamais kungs to informāciju ieguva). Varbūt tad pie minētā kunga var arī smelties norādes.. Veiksmi Bet ja vēlamies visu atrisināt kā Autors paredzējis, tad jau darbs pie kartēm un darbs dabā... :)

Additional Hints (Decrypt)

Ab bowrxgn pragen cebwrpr nmvzhgh ncz. 300 tenqhf ha ncz. 40-50 z qvfgnapv.
Xnyan vmivemvwhzf, xbxh tehcn, pryzf, fnxarf.
Mrz pryzn fnxarf.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

170 Logged Visits

Found it 105     Didn't find it 2     Write note 58     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 123 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.