Skip to content

<

TDK

A cache by wetu Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/17/2010
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


TDK - Tajemství Dobrých kamarádů
Trochu netradiční keš typu letterbox s vloženými mystery kešemi, které svými listingy nakonec sestaví celý popis cesty za pokladem v Orlích skalách. Dobrodružství pro odvážné kačery, kačerky a geodeti. V minulém století by trasu zvládla každá desetiletá holka nebo kluk vybavený švihadlem, kompasem, baterkou a nožem viz. archivní film z roku 1982: TDK - l.p. 1982 a novodobý odlov rok 2013: TDK - Kopcolezci4


Neboj se keše typu letterbox
Tady mezi kopci je popis cesty mnohdy dokonalejší navigací. Čtení popisu cesty zvládneš za pochodu a současně se při tom dozvíš, jak najít vložené mystery keše. Navíc získáš otisk razítka Dobrých kamarádů do cancáku. Samozřejmě otisk svého razítka, nebo palce, nezapomeň přidat k zápisu do logbooku keše. Cesta je optimalizována pro vzdálenost.
Pokud budeš číst popis cesty pozorně, ujdeš necelých 7 km, objevíš 21 míst a najdeš 9 keší. Jde o kompaktní sérii, proto jsou atributy u všech keší nastaveny podle nejobtížnějšího místa, které Tě po cestě čeká.


Aby se popis cesty letterboxu vešel do GPS a nemusel se složitě vyhledávat, je rozdělen na 9 částí přidaných vždy na začátek listingu vložených keší série. Každá část popisu je uvedena hlavičkou TDK a pořadovým číslem (1) až (9). Listing teto keše obsahuje pro přehlednost všechny waipointy série, Mapku indícií s tajným písmem, podrobný popis Jak to bylo, Jak najit poklad v Orlí jeskyni, Kudy zpět na parkoviště, Rady na cestu a poděkování.

TDK (9) - Cesta k Orlí jeskyni
Nasledujícím popisem cesty končí putování za pokladem v Orlích skalach. Našel jsi první a druhý Tajný Text. TT-1 - poselství Křížového vrchu a TT-2 - poselství Bysterského dolu. Na Strážním vrchu jsi pomocí klíče s indíciemi otevřel zámek souřadnic. Tyto souřadnice Tě zavedly na místo v blízkosti Vstupního kamene do Orlích skal. Zbývá jen najít TT-3 poselství Orlích skal a poklad v Orlí jekyni. Tvá cesta sem vedla přes známá místa:

Křížový vrch GC27JBC Poselství Křížového vrchu ...první tajný text...
Bysterský důl GC27JBD Poselství Bysterského dolu ...druhý tajný text...
Skála setkání GC27JBH
Pavoučí jeskyně GC27JBE
Lesní rybníček GC29KXN
Polní kovárna GC29KXT
Na pastvinách GC29KXQ Vstupní kamen do Orlích skal - klíč souřadnic
Strážní vrch GC27JBG Vstupní kámen do Orlích skal - zámek souřadnicOrlí jeskyně
... Přisel jsi do míst, kde Vstupní kámen do Orlích skal nalezneš. Ten od jiných v okolí vzhledem ani velikostí nikterak neliší se, však nejvýše ze všech položen tu jest. Na kámen ten vystup a dobře prohledni kmeny smrku nejbližších. První smrk znamení Dobrých kamarádů nese, na druhy pak jednoduché zaměřovátko s muškou a hledím připevnil jsem tak, by pro kontrolu Ti bylo při hledaní směru z popisu dalšího.

Pak směrem ... doplň TT-1 ... až skálu Úmluvní, osamocenou tu na samém okraji houštiny uhlídat bys měl. Jen trojice bříz, smrčky náletové a keřů pár ji před bystrým zrakem Tvým skrývá. Zde vlevo skály Úmluvní, oheň přátelství často plál a totem vyřezávaný naš klid dobře střežil. Dnes už jen chamradí všeliké tu je. Na stěně skály vpravo, pod vrcholem jimž nejvýše skála k nebi ční, znak Orlích skal, možná obtížněji, nalezneš.

Od místa tohoto, když ... dopln TT-2 ... projdeš, druhou v lese opuštěnou skálu Orlí již dobře uvidíš. Zde vlevo na části nízké, kde skála již téměř končí, druhý znak Orlích skal jistě zahlédnout poštěstí se Tobě. Ten znak obejdi a zezadu skály třetí Tajný Text (... TT-3 ...) na stěně její hledej. Text dobře si pamatuj, neb je poselstvím Orlích skal.

Pak za skalou pokračuj dál, až k jejímu konci opačnému. Průsek lesní vlevo, při tom zajisté uvidíš. Ten zavede Tě ke skalní chýši, jež velmi nenápadnou vyhlíží. Nyní ... dopln TT-3 ... cestou obtížnou. Tam Orlí jeskyni po chvíli objevíš. Vstup do jeskyně označen je znakem Orlích skal již dobře Ti známým. Uvnitř najdeš, co hledati vypravil ses ...


Jak to bylo
"Udělej pro kačery Dobré kamarády", řekl mi tuhle kamarád Mushermusmet. "Byla to v té době dokonalá multikeš".Vzpomněl jsem si, jak v roce 1982 přinesl pan Vávra do tábora v Polní kovarně záhadný deník. Našel ho po válce ve sklepení bývalé hájovny, původně Polní kovárny, která stávala kousek nad naším táborem. Psali ho Dobří kamarádi. Byly to české děti z tehdy německých obcí - Jívky, Bystrého a Chlívců. Jejich spolek však zničila válka.

Hajny Král a jeho syn Toník byli mezi posledními, kteří opouštěli Sudety. A právě Toníka Krále napadlo věci Dobrých kamarádů zakopat do malé jeskyně v Orlích skalách. Cestu k jeskyni pak popsal tajným písmem a části textu spolu s navigačními pomůckami ukryl na známých místech. Kdyby se někdo vrátil.

Deník se okamžitě stal novou táborovou motivací. Popisoval okoli a odhaloval místa, která jsme doposud neznali. Byla v něm spousta značek na skalách, mapek a popis známých míst. Na konci deníku stála jednoduchá věta:" Kde věci naše jsou ukryty, mapka profesora Baranta Ti napoví" Toník Král.

V místním kraji L.P. 18 let před narozením Geocachingu, vlastně fungovala keš typu letterbox a Šárka z týmu mushermusmet (tehdy CKTPP GC22QET ) se tak může pyšnit svým historickým FTF.

Jak najít poklad v Orlí jeskyni
Využil jsem původních míst, značek na skalách, obrázků a trojčárkového písma. Na motivy z deníku jsem vytvořil Mapku indicií a popis cesty přizpůsobený současnému stavu známých míst. Skleněné trubičky s tajným textem, zalité voskem jsem nahradil mosaznými destičkami s tajným textem. Skleněné lahvičky s navigačnimi provázky, všelijakými zaměřovátky a částmi textu dalšího postupu pak vloženými mystery kešemi. Aby jsi nemusel opisovat text dalšího postupu u každé keše, smotávat a vracet provázky, uložil jsem části popisu cesty vždy na začátek listingu vložených keší a navigační pomůcky nahradil indiciemi odečtenými z původních značek nebo současných zajímavostí v okolí. Vložené keše jsem pak umístil pobliž původních míst nálezů, aby jsi si hledaní taky užil a při tom měl kontrolu zda putuješ správným směrem.

Tvůj úkol je získat všechny indície, ....tajné texty.... a otevřít souřadnice vedoucí ke Vstupnímu kameni Orlích skal. Tam najít Vstupní kámen a s pomocí.....tajných textu...., jež doplňuji popis, objevit Orlí jeskyni, v ní poklad pro výměnu věcí a logbook s razítkem. Mapku indicií a tajné trojčárkové písmo si vytiskni ze dvou přiložených fotografii (TDK - Mapka indicií a TDK - Cesta k Orlí jeskyni). Pro ty, kdo nemají tiskárnu, jsem na začátek serie zařadil Help smrk. Zde je možné mapky taky najít. Popis cesty, předpokládám, budeš mít s sebou v GPS jako listingy keši. Jak by řekl Toník Král: "Kde poklad je ukryt, mapka indícií a listingy schránek vložených napoví Ti".

Kudy zpět na parkoviště
Postav se čelem ke vstupu do Orlí jeskyně. Jdi vpavo kolem skály a jeskyni obejdi. Pak stále nahoru, jak jen to půjde. Najdeš snadný výstup na hřeben Orlích skal. Po hřebeni se dej vlevo, až Orlí jeskyni shora uvidiš a pokračuj dál tím směrem. Po chvili dobře schůdný vysoký les otevře Ti cestu dolů z kopce. Jdi lehce vpravo až na lesní cestu natrefíš. Ta zavede Tě na známá místa odkud parkoviště je již nedaleko.

Rady na cestu
Lovíš na vlastní nebezpečí!!!
V noci a v zimě lov nedoporučuji.
Oblast kolem Jíveckého (Račího) potoka je chráněným výskytištěm bledulí. Prosím netrhat, neničit, neškodit a chránit!!!
Razítko, které visí u logbooku je součástí letterboxu a slouží jen k otisknutí do tvého zápisníčku!!!
Svoje razítko nebo otisk palce přidej k zápisu nálezu.
Mokřítko je na stříšce úkrytu logbooku.


Děkuji kamarádum z týmu boston601k+a za betatest serie
Jak by řekla Anetka "To jsem ráda, že to máme za sebou. Ti ostatní ještě ani nevědi, co je čeká"


Děkuji kamarádům z týmu mushermusmet za startovací impuls pro vytvoření Dobrých kamarádů II
Jak by řekla Šárka "...když jsem přišla na místa, která jsem před skoro 30 roky jako malá holka zdolávala při ruzných hrách, připadala jsem si jako bych tam, teda snad kromě místa, kde býval tábor, nikdy nebyla"


Additional Hints (Decrypt)

Hiavge anwqrf, pb uyrqngv ilcenivy frf....

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)