Skip to content

This cache has been archived.

Skupec Reviewer: Archivace listingu cache

Owner nemá o cache evidentně zájem

Skupec reviewer

More
<

5.Kvetna 1945

A cache by CZsniper & Jujing Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/04/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:  micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš má za cíl pripomenutí konce 2.svetové války,jednoho z nejhorších období v dejinách lidstva. Také bych tímto chtel uctít památku padlým a poklonit se všem bojovníkum za jejich hrdinství.
Cest jejich památce!

Pražské povstání

Dne 5. kvetna vypuklo povstání v hlavním meste Praze. Ceská národní rada vydala prohlášení o konci Protektorátu a o prevzetí vládní a výkonné moci. I zde probíhaly nejdríve demonstrace, které však brzy prešly do otevreného odporu. Povstalci v Praze i na celém území Cech a Moravy se zmocnovali zbraní, obsazovali pošty, železnice a duležité silnicní križovatky. K odbojovým a partyzánským skupinám se pridávaly tisíce povstalcu z rad ceského obyvatelstva; bývalí vojáci, cetnictvo. Okupantum bylo bráneno, aby uskutecnili odvoz stroju, zarízení, a dopravních prostredku do Nemecka, aby nedocházelo k nicení továren atd. (plán ARLZ – taktika spálené zeme). Povstalci znemožnovali plynulé zásobování fronty i organizovaný ústup wehrmachtu.

Povstání, které vypuklo ve 37 mestech a 240 obcích, dostalo na nekterých místech tvrdý protiúder – nemecká vojska zacala obsazovat duležité komunikace, ulice, križovatky, nádraží a pošty, byl vyhlašován výjimecný stav, okupanti zajímali a vraždili rukojmí, aby zastrašili ceské obyvatelstvo. Jejich cílem bylo nepripustit, aby bylo vytvoreno souvislé povstalecké území. Presto se povstalcum podarilo na sebe vázat znacnou sílu nemeckých vojsk, které nemohlo být použito na potlacení povstání v Praze. Venkov dodával Praze nejen potraviny, ale i zdravotnický materiál a lehké zbrane; byly zbudovávány zátarasy, vyhazovány mosty, aby byla wehrmachtu a jednotkám Waffen SS co nejvíce ztížena doprava.

Protifašistycký odboj a události kvetna 1945 na Príbramsku

Príbram byla v období 2.svetové války centrem partyzánského odboje. Do nehož se zapojilo mnoho místních obyvatel. Nejznámejší je prípad studenta gymnázia Antonína Stocese, který byl v období heydrichyády popraven spolecne se svým otcem a reditelem gymnázia Josefem Lukešem. Jeho príbeh zidealizoval Jan Drda v díle(A):
    
Vyšší moc    15      
Vyšší princip  9    
Vyšší vule   12  

Dalším rodákem který prispel k porážce hitlerovy armády byl Richard Tesarík, který emigroval do Polska a poté se pripojil k sovetské armáde. Jako clen ceskoslovenské vojenské jednotky bojoval v bitve u Sokolova, bitve o Kyjev za které byl vyznamenán titulem Hrdina Sovetského svazu. V bitve o Dukelský prusmyk byl jako velitel tankového praporu težce zranen. Roku 1945 odešel studovat tankovou akademii v Moskve. Po návratu ze SSSR byl jako clen KSC rozladen skutecnými pomery, které v Ceskoslovensku panovaly a dostal se do konfliktu s ministrem národní obrany Alexejem Cepickou. Byl premísten na nižší funkci na Slovensko a poté byl tajne uveznen. Ceskoslovenská vláda se snažila vyžádat od SSSR souhlas k odejmutí titulu Hrdiny SSSR, ovšem to bylo sovetskou stranou odmítnuto. Byl z vezení propušten a v roce 1954 velel tankové divizi. Stal se zástupcem velitele nového vojenského okruhu a roku 1959 odešel na studia Akademie generálního štábu SSSR do Moskvy. Zanedlouho byl za „nevhodné chování“ ze studií odvolán, vyloucen z KSC a propušten z armády. Odešel do civilu a zacal studovat práva. Kvuli podlomenému zdraví studium prerušil a 2B. brezna roku 1967 zemrel.

V kvetnu se Príbram pripojila k povstání ceského lidu proti nacistum, na odpor se jim postavilo místní vedení Wehrmachtu a hrozilo vyhlášením stanného práva. Mesto nakonec osvobodila sovetská partyzánská skupina na obrázku(C) pod vedením kapitána Jevgenije Antonovice Olesinského.

Smrt nacizmu  8 
Smrt Hitlerovi 2   
Smrt fašizmu  5       

Osvobození však neznamenalo konec boju na Príbramsku. Nemectí vojáci se pod vedením generála a SS-gruppenführera Karl von Pücklera opevnili blízko Slivice, což bylo v rozporu s kapitulacním aktem. Pri této akci vojáci tyranizovali místní obyvatele. Proti tomuto opernému bodu vyrazili z Príbrami dne D1. 5. 1945 partyzáni. Tento odboj však nemel proti nekolikanásobné presile nemcu, kterí stále disponovali težkou technikou, vubec žádnou šanci. Teprve úder sovetských vojsk v odpoledních a nocních hodinách znamenal definitivní konec boju. Po predchozím pruzkumu terénu následoval prepad pomocí del a katuší. Palebné pozice si Rudá armáda vytvorila mezi Svatou Horou a Háji, u Brodu a pred Radeticemi. Obranný rajón neprítele pokryla sovetská delostrelecká palba, pak prišel útok pozemních vojsk. Význam této pravdepodobne poslední rozsáhlejší vojenské operace 2. svetové války v Evrope umocnuje skutecnost, že se na ní bezprostredne podílely útvary trí ukrajinských frontu a neprímo také jednotky amerického XII. sboru ve smeru od Cimelic.
Asi ve 3 hodiny ráno DE. 5. 1945 utichla u Slivice strelba, Nemci opustili své pozice a kapitulovali.

Rekonstrukce poslední bitvy 2.svetové války

Každorocne se na tomto míste koná pietní akt a rekonstrukce bitvy, letošní 9.rocník se koná 8.5.2010. Vstup je zdarma.
O keši

Keš urcite nehledejte na úvodních souradnicích, tam je pouze symbolické místo, križovatka ulic Legionáru a tr. Osvobození.

Souradnice:

N 49°4(C-E-E).(D+E)(E+E+D+1)(C)
E 014°0(C-D-E).(B-C-D)(A-B-E)(E+C-B+3)


Zdroje a další informace:
Rekonstrukce bitvy u Slivice roku 1945
Spolek pro vojenská pietní místa
Hornické muzeum Príbram
Wikipedia

Additional Hints (Decrypt)

ebmirgiraý fgebz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.