Skip to Content

<

The Messenger

A cache by Lodzis, adopted by KristsT Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/04/2010
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

ENG: Sorry, this geocache is only for Latvian speakers, because, to find it, you must do homework first. For homework you need to research local history, which is impossible without knowing Latvian language.


Esot praksē valsts arhīvā, nejauši uzdūros kāda vīra rakstītai vēstulei, kas adresēta Rīgas gubernatoram. Vēstulē ir lūgums neiesaukt karadienestā rakstītāja vienīgo dēlu, pamatojot iemeslu. Tai pašā gadā cars Pēteris I ieņēma Rīgu un vēstule palika neatbildēta. Man kļuva žēl šī vīra un es nolēmu nokārtot 300 gadus veco parādu.

Tālumā pie apvāršņa parādās šaura putekļu vīle un pils sargi steidz pūst taurēs: "Nolaist tiltu, atvērt vārtus!" "Tas ir Viņš," sačukstas ļautiņi un steidzas uz pilsētas centru. Zirga pakavi jau dimd uz tilta koka dēļiem, "Ceļu, ceļu!" sauc jātnieks un, pakaviem šķeļot dzirksteles pret sarkano granīta bruģi, zirgs apstājas pilsētas laukumā. Uz tā, tērpies smagā vamzī, bruņots ar asu pīķi, sēž vēstnesis: "Karalis ir miris, lai dzīvo karalis!" Un pilsētnieki uzgavilē! Piesteidzas zellis ar svaigu rumaku, cilvēku rokas no visām pusēm sniedz ūdeni vara biķeros, bet jātnieks ar paceltu šķēpa asmeni pret debesīm pazūd aiz pilsētas vārtiem, svelmainās saules virzienā. Simtiem jātnieku kā skudras izpletās visos virzienos, kā dzēlīgas bites tie "saindēja" pilsētas, no kurām savukārt ziņa izplatījās tālāk. Ziņa zirga aulekšu ātrumā pāršalca visu valsti, tā ienāca katrā pagalmā, sasniedza katru sētu...

Latvijas teritorijā regulāra zirgu pasta satiksme uzsākās tikai 17.gs. Tika ierīkotas daudzas zirgu pasta maģistrāles ar galapunktu Rīgā. Attālumi starp zirgu pasta stacijām bija 10–20 verstis. 19.gs. beigās zirgu pastu izkonkurēja dzelzceļš.

Tava misija ir cēla, bīstama un nav viegla: "Nogādāt simbolisku atbildi vēstules rakstītājam." Kā apliecinājumu tam iespied zīmogu viesu grāmatā un savukārt adresāta zīmogu – savā grāmatā. Šķetinot informācijas pavedienus, virzoties pa senajiem komunikāciju kanāliem, Tu nonāksi galapunktā, kur kā pateicību Tu saņemsi stāstu. Mēmie vēstures liecinieki Tev izstāstīs par dienām, kad zāle bija zaļāka un saule spīdēja spožāk...

Sākotnēji Tu izmantosi senu 17.gs. zirgu pasta ceļu (maģistrāli), mainot zirgus katrā postenī. Tu virzīsies pa maršrutu, tuvāk ziņas saņēmējam. Noteiktā punktā Tu turpināsi savu misiju, izmantojot esošās, pamestās un aizmirstās dzelzceļa līnijas. Visbeidzot, tu būsi hemerodroms, t.i., nogādāsi ziņu ar kājām. Uzdevuma aprakstā katram vārdam, katram simbolam ir nozīme, nekas nav tāpat... Katra nākamā pasta stacija ir izvietota uz maršruta, tātad telpā (oriģinālais pasta ceļš).

Latvijā pirmā, centrālā zirgu pasta stacija tika ierīkota Vecrīgā 17.gs. Gadsimtu gaitā tā vairākas reizes mainīja savu atrašanās vietu. Viena no 19.gs. liecībām ir "0-tais" attāluma stabs pie dzelzceļa uzbēruma iepretim stacijas ēkai, jo, kā zināms, senatnē attālumi tika mērīti starp pasta stacijām, lai vienmērīgi sadalītu zirgu spēkus. Atrodi pirmās zirgu pasta stacijas vietu (ēkas nav saglabājušās) un saskaiti, cik stāvošu granīta stabiņu atrodas vienuviet (A). Iespējams, ka kāds no šiem stabiņiem ir kalpojis stacijas vajadzībām. Vēsturnieki diskutē un pierāda arī citas versijas par pirmās pasta ēkas atrašanās vietu Rīgā. Manā variantā tas ir populārākais pieņēmums par to, kur šī stacija atradās. Spoilera glezna ir no šīs vietas. Pats es šo variantu apstiprināju (ieguvu) no diviem neatkarīgiem avotiem.

Nākamā zirgu pasta stacija ir pārbūvēta, sevišķas izmaiņas radīja Padomju laikmets, kad tika piebūvēts otrais stāvs. (Saskaiti velves centrālajā fasādē un pieskaiti tuvumā esošo, stāvošo granīta stabiņu skaitu) x 3 (B).

Iztaujājot vietējos iedzīvotājus, noskaidroju, ka nākamās stacijas ēka nav saglabājusies (apstrādājot laukus var tikai izrakt vecus ķieģeļus), taču mazāk par 2 km no šīs vietas atradīsi interesanti būvētu kūti (stalli). Saskaiti, cik īpašo torņu ir ēkai x 3 (C).

Arī nākamā pasta ēka nav saglabājusies, par tās esamību vien liecina vietvārds. Atrodi māju, kuras nosaukuma saknē ir saistība ar pastu (D). Kādā krāsā ir ēkas nosaukuma plāksnīte? Zila – 11, zaļa – 12, sarkana – 13 vai balta – 14?

Nākamais zirgu pasta stacijas ēku komplekss ir saglabājies un tiek atjaunots. Cik aku ir pagalma teritorijā x 3 (E)? Mūsdienīgo šahtu neskaitīt. Atjaunošanas darbos ir atklāta vēl viena aka ar autentiskiem koka grodiem, tagad gan jau paslēptiem zem betona, to arī neskaitīt.

Mainot zirgus pie nākamā kompleksa, saskaiti saglabājušos lodziņu un durvju aiļu kopējo skaitu uz ceļa pusi x 6 (F). Daļēji saglabājies zirgu pagalma perimetrs.

Nākamā zirgu pasta ēka ir ļoti labā stāvoklī. Ēkā, aptuveni 4 m virs zemes ir iemūrēts sens marķieris (nevar salasīt). Kurā virzienā (debespusē) vērsts šis marķieris (G). ZR – 11, ZA – 12, DR – 13, DA – 14. Ja kādu no ēkas sienām objektīvu iemeslu dēļ nevarat apskatīt noteiktos darba laikos, pieņemiet, ka marķieris atrodas uz šīs sienas un vērsts perpendikulārā virzienā prom no šīs sienas.

Netālu no šīs vietas ir neaktīva, bet apdzīvota dzelzceļa stacija. Piefiksē divu ciparu skaitli uz nelielas metāla plāksnītes, kas atrodas uz ēkai tuvākā elektrības (apgaismojuma) staba, un pieskaiti tam 1073, (H) noderēs!

Nākamā zirgu pasta stacija arī nav saglabājusies. Vietējie novadpētnieki izvirza vismaz trīs hipotēzes par stacijas precīzu atrašanās vietu. Kā īsto vietu pieņēmu vietu, kur senais pasta ceļš šķērso upīti. Atrodiet tuvāko māju, kas ir vismaz 3 stāvus augsta un atrodas pie ceļa pēc upītes šķērsošanas. Šai mājai ķieģeļu skursteņu skaits x 3 (I). Tiltiņa rajonā bezsniega periodā speciālists atpazīs autentiskus mūra fragmentus...

Nākamā pasta stacija ir nojaukta Padomju laikos, no materiāliem esot uzcelta kūts. Par pasta stacijas esamību liecina senā ceļa fragments un simtgadīgu koku grupa. Kurā pusē (debespusē) birzij atrodas sens ceļa rullis (J)? Z – 0, D – 1, A – 2, R – 3.

Šī bija Tava pēdējā zirgu pasta stacija, tālāk dosies izmantojot dzelzceļus. Dodies uz tuvāko dzelzceļa staciju, kas ir pamesta, taču bomžu apdzīvota. Uz divām būvēm ir vienādas informācijas plāksnītes. Piefiksē gada skaitli (K).

Saskaiti ciparus A+B+C+D+E+F+G+H+I+J+K=L. Nostājies stacijas peronā ar skatu uz pagrabiem un, ja skaitļa L pēdējais cipars ir 0, 1, 2, 3 vai 4, tad, izmantojot dzelzceļa sistēmu, konceptuāli dodies pa labi, ja skaitļa L pēdējais cipars ir 5, 6, 7, 8 vai 9 – pa kreisi. Skaidrojums par konceptuālo virzību pa labi/kreisi. Stāvot stacijā, ar skatu pret sliežu ceļu (perpendikulāri), projicējiet savu pozīciju kartē (skats no putna lidojuma) un izmantojiet dzelzceļu ceļu sistēmu, kas aiziet no jums pa labi vai kreisi. Plānojot virzīšanos pa dzelzceļu sistēmu, pieņemiet, ka visas kādreizējās (vēsturiskās) dzelzceļa līnijas šobrīd ir aktīvas.

Pa vagona labo logu pie vienas no stacijām redzēsi piemiņas akmeni (piemiņas plāksni pie paša dzelzceļa). Piefiksē gada skaitli (M).

Nonāksi dzelzceļa mezglā, kurā Tev jāatrod lokomotīvju griezulis. Viena no griezuļa malām ir taisna un tajā ir iemūrētas metāla plāksnītes, katrā no tām ir vairāki caurumi. Saskaiti visus caurumus x 11 (N).

Saskaiti L+M+N=O. Ja skaitlis O ir pāra – dodies pa labi, ja nepāra – pa kreisi.

Ja Tev palaimēsies, tad ne pārāk tālu lauka vidū ieraudzīsi "tiltu, pa kuru neatgriežas". Atšķirībā no "tiltiem uz nekurieni", pa šo tiltu kādreiz gāja vilciens. Piefiksē sliežu ceļam paralēlo betona balstu skaitu zem tilta x 11 (P).

Turpinot ceļu, pavisam netālu vilciens iet zem viadukta, saskaiti betona balstus (kolonnas) (R).

Brauc līdz nākamajam lielākajam dzelzceļa mezglam, taču šajā brauciena posmā neaizmirsti saskaitīt balstošās, brīvi stāvošās kolonnas zem augstākā tilta šajā posmā x 11 (S).

Šis dzelzceļa mezgls ļaus Tev pārgrupēties un padzerties. Stāvot uz perona, ar muguru pret stacijas ēku, piefiksē, kurā virzienā (debespusē) atrodas sens ūdenstornis (T). Z - 11, D - 22, A – 33 vai R – 44?

Saskaiti O+P+R+S+T=U. Ja U ir pāra skaitlis, konceptuāli dodies pa labi, ja nepāra – pa kreisi.

Dodies tālāk pa sistēmu, un uz viena no tiltiem piefiksē valsts nivelēšanas punkta skaitli (V) zem gada skaitļa.

Saskaiti U+V=Z. No skaitļa Z atņem skaitli 360 tik reizes, līdz pāri paliek skaitlis, kas lielāks par 0 un mazāks par 360. Iegūtais skaitlis ir magnētiskais azimuts, kas jānosaka no tilta centra. Attālumam (metri) izmanto trešo daļu no skaitļa Z. Dodies uz gala objektu.

GPS iekārta nav obligāta, kompass un kartes noderēs. Centos iekļauties latviešu alfabēta burtos A-Z, tādējādi reducējot desmitiem papildus objektu, atstājot tos Tavā ziņā. Noteikti paņem līdzi pasi, jo esmu to paredzējis vai arī Tu kļūdīsies.

Ieteicamās kartes:
Dodies.lv vēstures kartes
Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālās bibliotēkas kartes
Balticmaps
Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras karte

Lūdzu, par pazudušajām, neaktuālajām vai divdomīgajām vērtībām minēt ierakstos vai sazināties ar mani, KristsT, ja ir spoileri. Ideāli būtu, ja situāciju nofotografētu vai pazudušu vērtību gadījumā piefiksētu alternatīvas vērtības. Par iespējamām problēmām, kuras neesmu pārbaudījis dabā, es, KristsT, piefiksēšu informāciju uzdevumā.
Ja ir radušās kādas problēmas, meklējot šo slēpni, var sazināties ar mani, KristsT, mana kontaktinformācija ir pieejama manā profilā. Slēpņa autors Lodzis arī ir atsaucīgs.
Lūdzu, savos ierakstos neminēt neko tādu, kas palīdzētu citiem atrast šo slēpni, neapmeklējot visus objektus.

Apsveicu ar FTF: GatisK un Juris1c

Additional Hints (Decrypt)

Crevfxbcf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

103 Logged Visits

Found it 80     Didn't find it 1     Write note 18     Publish Listing 1     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 41 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.