Skip to content

Starý Prostějov - tehdy a nyní Wherigo Cache

Hidden : 06/16/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:  micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

stary PV logo

Historie mesta

První historická zmínka o vsi Prostejovice je z roku 1141. Do poloviny 13. století se vyvinula ve významnou trhovou ves.

Roku 1390 se Prostejov stává mestem díky pánum z Kravar. V husitském období se nedostatecne opevnený Prostejov stává snadnou koristí vojsk markrabete Albrechta a roku 1431 byl vypálen. V roce 1490 se stává na více jak 100 let majetkem Pernštejnu, což prináší rozkvet a prosperitu. Roku 1495 zahájilo mesto výstavbu hradeb s valem a baštami u bran. V letech 1521 až 1538 si meštané vybudovali renesancní radnici. Na konci 16. století se mesto stává majetkem Lichtenštejnu, což má za následek úpadek mesta. Behem tricetileté války došlo ke zpustošení mesta a v roce 1697 vypukl požár, kterému padly za obet radnice, škola i kostel. Poté zacíná mesto dostávat barokní ráz.

Od roku 1858 se zacíná v Prostejove rozvíjet textilní prumysl za prispení první ceské konfekcní továrny bratrí Mandlu což prilákalo nové obyvatele. 19. a 20. století zmenilo tvár mesta ve stylu historismu a secese.

prostejovská radnice v meziválecném období
Prostejov

 


Wherigo

Wherigo lze hrát na techto zarízeních:

 • Garmin Colorado, Oregon a Nuvi 500, které mají již nainstalovaný SW od výrobce
 • PDA, kde si musíte nainstalovat SW pro hru Wherigo Player
 • na mobilních telefonech s GPS modulem
  • s podporou Javy - zde si musíte stáhnout SW OpenWIG
  • s operacním systémem Android - zde si musíte stáhnout SW WhereYouGo
  • nová, vývojová verze pro Android - WhereYouGo 0.8.x
  • s obrázkem nakousnutého jablícka - zde si musíte stáhnout SW PiGo

U Garmin Colorado a Oregon si pred spustenim hry nezapomente zkalibrovat kompas. Pro odemceni hry na wherigo.com muzete pouzit ulozeny GWS soubor nebo kod, ktery se vygeneruje po ukonceni hry. Pokud po ukoncení hru uložíte, tak bude Odemykací kód dostupný i z domova, v položce Inventár.

Cartridge byla vytvorena pomocí vynikajícícho programu URWIGO.


Hraní hry by melo být podstatne snadnejší než realizace jejího nápadu. Puvodne bylo ve hre více fotografií, ale kvuli omezením Oregonu jsem se snažil ruznými pomocnými zónami omezit maximum aktivních zón, to bylo ovšem dost krkolomné a celá hra byla v nekterých momentech strašne líná, proto jsem nakonec snížil pocet fotografií na sedm. I tak by mela hra splnit svuj ucel, kterým je možnost porovnání starých snímku se soucasným vzhledem focených míst.


Ve hre jsou využívány dobové fotografie, které ovšem mohou být na nekterých prístrojích, zvlást za nevhodných svetelných podmínek hodne špatne "citelné", proto zde dávám k dispozici užité fotografie pro tisk a použití jako pomucky.

FOTOGRAFIE A-D

FOTOGRAFIE E-G

Pár rad ke hre:

 • u postav (prezident Masaryk a básník Wolker) není nutné dojít až na nulu, kontrola bude funkcní již pri vzdálenosti menší než 20m, nejedná se totiž o Zónu!
 • u fotografii je tlacitko "Foceno zde", které slouží k umístení fotografie do Zóny, ve které byla dle vás focena. U fotografie v Zóne se toto tlacítko zmení na "Vzít", které slouží k odebrání zpet do inventáre, to pro prípad, že byste si volbu rozmysleli a chteli fotografii umístit jinam. Totéž za vás ovšem udelá i nekterá z postav pri kontrole, není-li totiž nekterá fotografie správne umístena, tak vám ji postava vrátí do inventáre, není nutné hledat, kde jste ji špatne vložili. Hlavne u Oregonu pozor na to, že díky jejich pomalosti je k dispozici tlacítko "Vzít" dríve než probehnou všechny príkazy a tedy i zobrazení hlavní stránky.

Betatest probehl na prístroji Garmin Oregon 300, Wherigo Engine v.2.11 a mobilních telefonech Nokia 6110 navigator a Nokia 5230, oba s programem OpenWIG 0.4(r344). Za betatest dekuji ThomasPV, Kyblik94, moucej a kalkakal.

 

Keš

K názvu keše me inspirovala podobná "volná" série ve Zlíne, kdy ruzní kaceri tvorí keše o historii mesta a oznacují je "Starý Zlín - ....". Budu moc rád, když se podarí touto sérií inspirovat i místní kacery a vzniknou i další keše o Starém Prostejovu, historických zajímavostí je u nás dostatek. Snad tedy nezustane Starý Prostejov sérií o jedné kešce.

Pokud budete vyzvedávat a následne ukládat cache, respektujte prosím puvodní umístení. Ješte jednou, keš vratte jak byla, na kraj úkrytu tak, aby vám nespadla až dovnitr díry, byly by tam totiz už keše dve.!!! :)
Hodne štestí pri lovu.

 

Použité zdroje: www.zamky-hrady.eu, archiv autora

Additional Hints (No hints available.)