Skip to Content

<

Jednostoctyricetpetka - 2. Kdepak byla...?

A cache by bavros Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/21/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

2. Zeleznicní trat c. 145 a Sokolov - Kraslice Gr. Zapomenutá místa na této trati.

K resení souradnic této kese pomohou získané indície z GC2A2QM - Jednostoctyricetpetka - 1. Nikde neni potreba precházet koleje. Pozor je zde pravidelný provoz mezistátních vlaku!


Zastávka MarkhausenZastávka Markhausen byla poslední zastávkou trate pred hranicí se Saskem. Slouzila predevsím ke spojení mezi Nemeckem a tehdejsím Ceskoslovenskem obyvatelum vesnice Markhausen. První zmínka o Markhausenu (Hranicné) je z roku 1348. Pozdeji zanikla a v roce 1715 je uvádena jako nove zalozená. nez se osamostatnila byla do roku 1890 cástí obce Krásná. Od 2. poloviny 19. století zila obec cilým spolecenským ruchem, svoji cinnost zde melo 6 spolku, bylo zde 8 hostincu, kino, velké koupaliste s jednoduchými atrakcemi, cetnickou stanici, fotbalové druzstvo, ctyrtridní obecnou skolu, postu a dobrovolné hasice. Krome zemedelství zde bylo nekolik mensích textilek a malých výroben hudebnich nástroju. Jinak obyvatelé odcházeli za prací ido nedalekých Kraslic a blizsího Klingenthalu kde byla i konecná stanice této trate provozované Bustehradskou dráhou.V obci nacházel se i hrbitov.. v dobe pred válkou, v roce 1939 scítala 159 domu a 1135 obyvatel - vesnice byla jak uvádely okolní noviny "zábavným místem Krusnohorí (Erzgebirge)". Samotná obec mela na svém uzemí i dve zeleznicní zastávky - Markhausen-skola a Markhausen. Po skoncení 2. svetové války byli Nemci odsunuti a zacátkem padesátých let bylo rozhodnuto státem o srovnání se zemí z duvodu vytvorení neobydleného prihranicního uzemí s tehdejsím Nemeckem.


Mapka Markhausenu a situace zastávky

Markhausen zastávka vznikla jiz v dobe 1. republiky jako jednoduchá stavba na kilometrické poloze 27.257. Pod tratí byl podchod spojující hlavní ulici vedoucí do Klingenthalu a do Kraslic se soubeznou cestou vedoucí podel trate k zastávce. Nástupiste trate nacházelo se na levé strane kolejí smerem do Klingenthalu a merilo 25 metru, coz dostacovalo pro motorové vozy rady M 130 tzv. "vezaky" které zajistovaly dopravu mezi Kraslicemi Horní nádrazí a Klingenthal. V dobách Ceskoslovenska a v dobe 2. sv. války byla tato zastávka provozována. Poslední vlaky touto zastávkou projely 17. kvetna 1952. Definitivní konec této zastávky byl rok 1954.

Odvalené zbytky zastávky

Dnes zustal z této zastávky jen bývalý podchod, schody vedoucí vlevo k ceste za tratí byly na konci 20. století strzeny pri stavební uprave podchodu na propustek, po telese nástupiste navazujícího na bývalý podchod není jiz ani stopy. Jen citlivé oko uvidí náznaky bývalé cesty která za bývalou zastávkou prekracovala prejezdem trat smerem k hlavní ulici vedoucí ke státní hranici.Výsledné souradnice získáte zadáním získaných císel z GC2A2QM:


zemepisná sírka: N 5 0° H B, B D D´

zemepisná délka: E 0 1 2° H I, H J B´  


 

Prameny: Muzeum kraslické dráhy

prílezitostný tisk: Dráha údolím Svatavy

Pavel Paluch: Kraslicko na starých pohlednicích (Baron, 2008)free counters
 

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.