Skip to content

Tudy ne, pratele! Traditional Geocache

Hidden : 07/05/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Na pocest vsem cimrmanum. [EN] In honor of everyone cimrman [CZ]

Tudy ne, prátelé!

Autobusta Járy Cimrmana

"...A nebyl to práve Stroenberg, kdo experimentálne zjistil, že vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká? Nekdo to totiž vyzkoušet musel. Nekdo musel slepou ulicku lidského poznání ohledat a ohlásit svetu: Tudy ne, prátelé!

Dá se ríci, že pravým pionýrem slepých ulicek byl Jára Cimrman..."

Smoljak, Cimrman, Sverák

 

Historie této keše je založena na dvou omylech, jako by její príbeh vyšel z pera ceského velikána. Jára, známý glosátor, by ji jiste okomentoval slovy: "jde o kacerovu dvojchybu". Nebýt techto pionýru slepých ulicek z rad kaceru, asi by nevznikla.

V dobe nedávné, když se porádalo setkání Monaco 2010, jedním z úkolu bylo nalézt saloon, jehož souradnice byly dumyslne zašifrovány. I stalo se, že skupina pistolníku dešifrovala umístení ponekud jiným zpusobem a místo saloonu nalezla mýtinku uprostred lesa. Tam jim sice calverovici nikdo nenalil, ale zato je to inspirovalo k založení tématické keše Hospoda na mýtince, což okamžite realizovali, a keš nechali publikovat. Tolik k chybe první.

Nastal vecer, unavení pistolníci relaxovali v monacké nálevne, když zapípaly kouzelné krabicky. Nová keš! A stáhnout souradnice ke kodu a názvu zbylo na mne. Podle mapy vypadá všechno v porádku, místo by melo odpovídat popisu. Nasedáme a vyjíždíme do 2 km dalekého lesa na pokus o FTF. Na mýtince hledáme, hledáme, podle hintu odpovídá...ale nic a valem se stmívá. Beru tedy znovu mobil a overuji, jestli hledáme správne.

A v tu chvíli jsem si ríkal, že mne asi ostatní zabijou, protože na mne svítíly souradnice sice podobné, ale o celou minutu jinde! V logu ješte naštestí objevuji informaci reviewera o zmene souradnice – ufff, to se mi ulevilo...ale rychle naladit prístroje a jedeme zpátky na druhou lokaci. Už skoro potme, pochopitelne nikoho nenapadlo vzít z aut svítilny, hledáme na druhé mýtince tu krabicku. A máme a stihli jsme to jako první! Pozdeji se ukázalo, že owner, jak opisoval souradnice z GPS do listingu, a jak na nej pritom mluvili, se spletl, sice nezapomnel množství jídla k ceste na pól vynásobit dvema, zato zapsal jednu císlici jinak. Tolik k chybe druhé.

Ta "nesprávná" mýtinka se mi ale líbila, a tak proc nezaložit zde ješte jednu keš na pocest a ke sláve Cimrmanovi a všem cimrmanologum. Zvlášte když druhý den prišla ta smutná zpráva, že jeden z nejvýznamnejších nás opustil – snad mu Cimrman prepustí místo u okna aspon na chvíli.

Jára Cimrman

Jára Cimrman se narodil ve Vídni nekdy mezi léty 1853 a 1859 (matrikáruv nejistý rukopis pripouští i roky 1856, 1864, 1868, 1883 ci 1884).

Jeho otec byl ceský krejcí Leopold Cimrman a matka rakouská herecka Marlen Jelineková-Cimrmanová. On sám se cítil být Cechem, o cemž vypovídá i poslední zápis z jeho deníku, kde vyjadruje touhu „uvidet svou vlast Böhmen“.

Byl jedním z nejvetších ceských dramatiku, básníku, hudebníku, ucitelu, cestovatelu, filozofu, vynálezcu, kriminalistu a sportovcu své doby.

Poslední bezpecne zjištené místo pobytu je Liptákov v Jizerských horách roku 1914. Podle jiných informací však z Liptákova odejel do starobince ve Frymburku. Jeho údajné místo skonání se nachází v lese na tzv. Husí ceste, poblíž obce Skalka v Ústeckém kraji. Za svého života se nedockal uznání. Teprve objevem truhly s pozustalostí dr. Evženem Hedvábným je evropská verejnost seznámena s jeho géniem.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jára_Cimrman

V divácké ankete Ceské televize Nejvetší Cech v roce 2005 Jára Cimrman témer zvítezil – než bylo jeho jméno kvuli údajné fiktivnosti ze souteže svévolne vyrazeno. Zdenek Sverák to výstižne komentoval: „Cimrman zvítezil na celé cáre, ale vítezství mu nebylo dopráno. On byl na takové ústrky zvyklý. Byl to zneuznaný tvurce. Nás restaurátory jeho her teší, že dostal nejvíce hlasu.“

V cervenci 2007 v ankete idnes.cz, v níž ctenári navrhovali možné protikandidáty Václava Klause na funkci prezidenta Ceské republiky, získal Jára Cimrman druhý nejvyšší pocet nominacních hlasu, po Karlu Schwarzenbergovi. Z dalšího hlasování byl však redakcí vyloucen.

Po Cimrmanovi byla pojmenována planetka Járacimrman, která byla ztracená a znovuobjevená podobne jako podle legendy dríve zapomenutý Jára Cimrman. Je po nem pojmenováno nekolik ulic, nábreží, které vubec není u vody, jedna hora v Altaji, tri druhy štíru a nejméne jedna rozhledna Járy Cimrmana – dobre ukrytá, 17. cervna 2007 v Brezové nad Svitavou za prítomnosti Zdenka Sveráka, Jaroslava Weigela a Milone Cepelky slavnostne otevrena. A tak dále a tak dále...zkuste si precíst treba tu wikipedii.

Keš na nepravé mýtince

Keš je velikosti small, krabicka Lock&Lock, objem asi 0,5l. Snažte se pri odlovu dávat pozor na okolí. Neparkujte prímo u keše (ani to moc nejde), využijte radeji treba místo na doporuceném parkování – pešky je to jen kousek. Snažte se keš po zápisu opet primerene zamaskovat.

Dovolím si ješte ocitovat, protože to platí i zde: "Cache není vyjímecná, ani její umístení. Vyjímecná je jen shoda náhod a povedomí národa, ve kterém Hospoda na mýtince žije svým vlastním životem." Ale treba se tu bude líbit i vám.

Mytinka pro hospodu jak stvorena

Preju vám mnoho štestí pri hledání pokladu! Mimochodem, do hospody na mýtince je jen jedna minuta...

 

 

A nezapomente si opsat z logbooku magické bonusové císlo – možná je budete brzy potrebovat.

Kesky na pocest Járy Cimrmana

Mytinka po letech (2016)

Mytinka po letech (2016)

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]iv fv cbq xnzrarz an zlgvapr[EN]una tvat haqre n fgbar[CZ]

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)