Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Voyager Reviewer - Reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Mystery Cache

Bylinkova zahrada / Herb garden

A cache by Kokin&Glumda Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 7/6/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


O zahrade

Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích je unikátní verejne prístupnou zahradou svého druhu v Ceské republice. Samostatný areál o rozloze cca 3000 m2 se nachází v bezprostrední blízkosti Národní kulturní památky Zámek Valtice, na ploše bývalého zámeckého zahradnictví a vznikal behem let 2004-2010.
Zahrada je navržena jako samostatne fungující objekt zahrnující tematické záhony bylin s informacním programem, okrasný parter s vodním prvkem, lucní spolecenstvo s prilehlým sadem, odpocinkovou cást s obcerstvením a prodejnou suvenýru.
Díky svému charakteru je zahrada soucástí projektu „Prírodní zahrada bez hranic“, který je realizován z prostredku EU z programu Evropské územní spolupráce Ceská republika - Rakousko a nese certifikacní plaketu Prírodní zahrada, jež je udelována zahradám splnujícím kritéria trvale udržitelného zahradnicení podle biologických principu.
Zahrada je spravována obcanským sdružením Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích.

Historie vzniku Bylinkové zahrady Tiree Chmelar:

Zacátek budování bylinkové zahrady Tiree Chmelar spadá do roku 2004, kdy se zrodil nápad oživit valtický zámecký areál vybudováním bylinkové zahrady jako další turistické zajímavosti, která by následovala tradici ze 17. století, kdy zde byly lécivé byliny pestovány pri nemocnici založené ve Valticích rádem Milosrdných bratrí.
Myšlenka založit zde bylinkovou zahradu navazuje také na tradici z pocátku 20. století, kdy se zde nacházela užitková zahrada, která byla dríve soucástí témer každého šlechtického sídla a byla využívána hlavne pro kuchynské úcely. Všechny tyto bylinkové zahrádky v republice po druhé svetové válce povetšinou zanikly.
Pro vybudování nové bylinkové zahrady byl vybrán areál zámeckého zahradnictví s prilehlým skleníkem, které behem druhé polovine 20. století sloužilo jako zásobní zahrada pro rez kvetin k výzdobe interiéru zámku.
Hlavními iniciátory projektu byli manželé Tiree a Lubomír Chmelarovi z USA. Zahrada je venována památce paní Tiree Chmelar, která se otevrení zahrady nedožila a nese její jméno.
Celkem je v zahrade pestováno více než 300 druhu rostlin a v sezóne je v zahrade zajišten erudovaný pruvodce. Po vzoru zoologických zahrad je i zde možná podpora ve forme tzv. adopce jednotlivých záhonu, stromu ci lavicek.

Více informací o bylinkové zahrade: www.bylinkovazahradavaltice.cz.

Cache:

Na uvedených souradnicích cache nehledejte, dovedou vás ke vchodu do bylinkové zahrady.
Pro získání finálních souradnic musíte na následujících obrázcích poznat bylinky, které byly a ve vetšine prípadu stále jsou bežne používané v ceských domácnostech. Nalezený ceský název (rodové a druhové jméno bez diakritiky) doplnte do krížovky a tajenka vám napoví, kde hledat.

Venujte prosím vyzvedávání keše trochu trpelivosti a vracejte ji tak, jak byla umístena. Pokud vám keš precejen propadne o patro níže, stací obejít skrýš a pokusit se o vylovení spodním otvorem. Po revizi se již alternativní odlov nepodarí bez poškození maskování keše. Záleží na vás, zda se ji pokusíte vytáhnout nebo ji necháte na míste, v obou prípadech nás prosím co nejdríve kontaktujte. Jelikož je keš menších rozmeru, neplnte ji zbytecne tzv. kinderodpadem. Prejeme úspešný lov.


Horizontálne Vertikálne
17
18
19
20
10 21
13 22 11
14 12
15 16N 48° 44.  E 16° 45. 

Click to verify coordinates

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

595 Logged Visits

Found it 552     Didn't find it 6     Write note 15     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 5     Enable Listing 4     Publish Listing 1     Needs Maintenance 10     

View Logbook | View the Image Gallery of 46 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 11/15/2017 3:39:36 PM (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada) (11:39 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page