Skip to Content

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu keše.

More
<

Zamek Nedeliste

A cache by Havli Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/18/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zámek Nedelište

Obec Nedelište

Nedelište se rozkládají 8 km severozápadne od Hradce Králové v nadmorské výšce 269 m n. m. Obcí protéká potok zvaný Olšovka. Trvale zde žije 362 obyvatel. V obci se krome zámku nachází kostel, sportovní areál, koupalište, materská škola a 2 hospody. První písemná zmínka o obci se datuje do roku 1073. Nedelište se delí na dve katastrální cásti, které byly v historii spravovány oddelene - a to Dolní Nedelište a Horní Nedelište, kterým se lidove ríká Pondelište (kterym mistni nereknou jinak nez Pondelistata).[CZ] Obecní znak Nedelišt, [EN] The municipal emblem of Nedelište
Historie zámku

    
V blízkosti soucasného zámku stával již od poloviny 16.století jeho predchudce - renesancní tvrz, které se pozdeji prezdívalo "malý zámek". Tato budova však musela být roku 1936 zborena z duvodu desolátního technického stavu (stejný jako o rok pozdeji nedaleko stojící pivovar). Nedelištské panství se roku 1705 dostalo do majetku Karla Ferdinanda Dobrenského z Dobrenic, který zde nekdy pred rokem 1748 nechal vystavet soucasný representacní barokní zámecek. Stavba bývá pripisována známému ceskému architektovi Janu Blažeji Santinimu (Aichelovi). Rod Dobrenských prišel o zámek roku 1862, když mu byl exekucne zabaven a prodán Jaroslavovi hrabeti ze Štenberka. Jaroslav se zde chtel usadit, a proto nechal provést nárocnou rekonstrukci. Roku 1866 za prusko-rakouské války (bitvy u Hradce Králové) však prišla jeho snaha vnivec. Zámek sloužil za války dokonce jako štáb rakouské Severní armády a pritom byl vážne poškozen. Rok po válce došlo na další nákladnou opravu a také založení vyhlášeného zámeckého parku, který se v mírne pozmenené podobe zachoval dodnes. Roku 1908 byl zámek prodán správe císarských panství, která ho využívala jako byty a kanceláre pro úredníky. Po pádu "starického mocnárství" se roku 1918 dostal zámek do majetku státu a byl dále využíván jako byty. Péce o zámek ale vázla, a tak chátral. Za nacistické okupace byly upraveny vnitrní prostory, címž došlo k cástecnému znehodnocení památky. Z duvodu havarijního technického stavu musel být zámek v roce 1950 vyklizen. V 80. letech 20. století probehla neúspešná snaha premenit zámek na rekreacní stredisko, a tak zámek jako státní statek nadále chátral v rukou MNÚ. Prece jen malou nadeji na zmenu neutešeného stavu zámku znamenal príchod soukromníka na prelomu milénia. Opravy probíhají pomalu z duvodu vysoké financní nárocnosti, presto však znamenají zlepšení stavu zámku. Zámek je v soucasné dobe obyvatelný.[CZ] Zámek Nedelište, [EN] The Nedelište castle
Zámek a zámecký park

   
Representacní zámecek obdélníkového pudorysu krytý vysokou mansardovou strechou si dodneška zachoval svuj barokní ráz. Zámek stojí uprostred obce a je obklopen bývalým zámecký parkem. Nad druhým patrem hlavního prucelí je možno si všimnout erbu zakladatelu zámku, starého vladyckého rodu Dobrenských. Soueasný majitel zámku choval na pozemku pomerne dlouhou dobu množství pávu a také jednu pumu, která byla vesnickou atrakcí. V soucasné dobe již pravdepodobne puma ani pávy na zámku nežijí. Zámecký park tvorí množství vzrostlých stromu (prevážne jasany a javory, ale i další druhy). Cást parku je na soukromém pozemku a cást je volne prístupná verejnosti. Naopak zámek je verejnosti neprístupný.


[CZ] Bývalá puma ze zámku, [EN] Former puma from the castle
Další pozoruhodnosti
    Zámek není jedinou zajímavou stavbou v obci. Za povšimnutí stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie. Puvodne gotický kostel ze 14. století, který v prubehu casu prošel renesancní i barokní úpravou, stojí prímo naproti zámku a jen težko ho lze prehlédnout. Za zmínku stojí i centrální budova obecní návsi, v níž sídlily hospoda a také obchod rodiny Hönigu.
     V obci se nacházejí také odkazy na bitvu u Hradce Králové, po nichž vás provede rychlá multi-keš Pomniky bitvy u Hradce Kralove c. 19.
     Podrobnejší informace si mužete precíst na webových stránkách obce Nedelište.


O keši

     Samotná keš je velikosti menší regular. V keši je umístena tužka, logbook a do zacátku nejaké drobnosti na výmenu. Zaparkovat lze bez problému na návsi nebo pred obecním úradem, takže se jedná o drive-in keš. Neparkujte svá geovozidla na vjezdu do zámku!!! Nelovte keš v noci z duvodu dodržování nocního klidu!!! Schránka je umístena tak, aby nebylo potreba nic rozhrabávat, rozrývat a rozebírat!!! Vzhledem k velikosti keše a jejímu umístení poblíž návsi hrozí vysoké riziko jejího zmudlení!!! Pri hledání keše se prosím chovejte ohleduplne a dávejte si pozor na mudly, kterí jsou na vesnici zvlášte ostražití a zvedaví!!! Schránku prosím peclive ukládejte na puvodní místo!!!
     Po odlovu mužete predevším v léte využít koupalište v obci nebo navštívit hospudku (jedna na koupališti, druhá u fotbalového hrište - st-ne otevreno od 17h). Projít si bývalý zámecký park také není k zahození.

Neváhejte me kontaktovat, pokud máte ke kesi nejaké pripomínky.

Úspešný lov Vám preje
Havli :-)

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

[EN]

The Nedelište castle

Nedelište village

     Nedelište is located 8 km northwest of Hradec Králové in the altitude of 269 meters above sea level. The Olšovka brook flows through the village. The population is 362 inhabitants.  The Church, the sport facility, the outdoor swimming pool, the kindergarten and 2 pubs can also be found in the village. Nedelište was first time mentioned in historical document in year 1073. The village is divided into two cadastral areas since ancient times - Dolní Nedelište and Horní Nedelište. Those areas were managed separately.

History of the castle

     Small renaissance manor was based on temporary place of the castle in the middle of 16th century. This ancestor of the castle was later called “the small castle”. The building had to be demolished in 1936 because of its disastrous technical condition. Brewery had the same destiny a year later. The Nedelište manor came into hands of Karel Ferdinand Dobrenský from Dobrenice in 1705. He built the ceremonial baroque castle before 1748. The building has been ascribed to famous Czech architect Jan Blažej Santini (Aichel). The Dobrenští family lost the Nedelište manor because of distrainment in 1862. The manor was bought by Jaroslav , the count of Štenberk. He decided to turn the castle into his mansion house, so difficult reconstruction began. But suddenly the Austro-Prussian war in 1866 began (mainly The battle of Hradec Králové) and the castle was heavily damaged. Even the headquarters of Austrian North army was settled for some time in the castle. So another complex reconstruction had to be done a year after war. Also the castle park, which outlasted in slightly changed form till nowadays, was established. In 1908 the castle was sold to the Management of Habsburgs imperial dominations, which used it as flats and offices. In 1918 after the end of The Austro-Hungarian monarchy the castle became a possession of recently established Czechoslovak state. Bad times for the castle began in state ownership, hardly any care was done. Its historical value suffered from interior modification in times of the Nazi occupation. The castle had to be closed in 1950 because of disastrous technical condition. In communist era the castle technical condition got even worse. Hope of change came when the castle was bought by a private person at the beginning of third millennium. The castle is being repaired slowly because of its high costs. Nowadays the castle is again habitable.

The castle and the park

     The ceremonial castle covered by high mansard roof kept its baroque outlook till nowadays. The castle is situated in the middle of the village and surrounded by the castle park. Above the second floor on the front face you can recognize family crest of Dobrenští. Current owner kept in the park several peacocks and a puma for some time. They became local attraction.  The castle park is formed by maples, ashes and many other tree species. A part of the park is publicly accessible. On the other hand the castle is not a publicly accessible place.

Another attractions

     The castle is not only interesting place in Nedelište. The remarkable building is The Church of Ancension of Virgin Mary. Originally gothic church, which was modified in renaissance and baroque style, from 14th century stands directly opposite to the castle. Another remarkable building also stands in the middle of the village square - it is former groceries “U Hönigu” and former pub.
     In the village you can also find reminders of The battle of Hradec Králové. This part of history is shown in multi-cache Pomniky bitvy u Hradce Kralove c. 19.
     For more detailed information visit the web site of village Nedelište.

About cache

     Cache size is smaller regular. Logbook, pencil and some stuff for trade is placed in the cache. You can park your car in front of municipal office or on the village square, so the cache is drive-in.
Parking cars on the path to the castle is strictly forbiden!!! Do not hunt the cache at night because of silent hours!!! You needn´t to dig or otherwise damage surrounding while searching for the cache!!! Cache is placed in densely populated area so beware of muggles!!! Put the cache back exactly the same way as you found it!!!
     You can visit local outdoor swimming pool or two pubs. Short walk across the castle park is also interesting.

Do not hesitate to contact me with any suggestions.

Successful hunt wish you
Havli :-)


Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Ohqrš zhfrg buabhg ueo. [EN] Lbh unir gb oraq qbja.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.