Skip to content

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Rico Reviewer[/b] - reviewer pro ČR

More
<

Poklad ztracene obce Mlada

A cache by PloveN Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/18/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zaniklá obec Mladá

Touto keskou by jsme Vas chteli upozornit na zaniklou obec Mlada, ktera se zde nachazela. Jednoduchou multinou Vas provedeme po pár mistech teto jiy neexistujici obce, ktera musela byt vystehovana v dusledku zrizení vojenského cviciste. Podobny osud potkal i nekolik okolnich obci, tam se vsak jejich obyvatele po valce vratili, do Mlade uz ne. A ted par radku o historii obce.


Historie obce

Ve Starých letopisech se uvádí rok založení obce nekdy kolem roku 1341. Mladá byla prevážne zemedelského charakteru, mela vlastní kostel, který byl zasvecen svaté Katerine, faru a hrbitov založený roku 1793.V obci své služby nabízel švec, krejcí, rezník, pekar a nechybela ani krcma. Na pocátku 20. století mela obec okolo 700 obcanu a její postavení bylo duležité - byla postavena škola, do které chodily i deti z okolních vesnic. K Mladé byli prifareny i Milovice.Obec zažila také nekolik zajímavých událostí. Napríklad v roce 1813 ji navštívil samotný císar František I. a téhož roku vsí táhla pruská a francouzská vojska.

Bohužel v roce 1903 bylo rozhodnuto o zrízení vojenského cvicište a Mladá byla urcená k vystehování. Bylo mnoho návrhu na jiné umístení cvicište, ale práve u Nových Benátek byla jeho poloha nejvýhodnejší. Pro obcany zacaly krušné chvíle. Mnohdy žádali neúmernou náhradu za své pozemky a domy a byli vyvlastneni. Panovala horecná korespondence mezi nimi a Rakouskou zemskou bankou, protesty však byly marné a roku 1905 ve vesnici zbylo jen nekolik málo lidí. Lidé v obci si ze zoufalství sáhli i na vlastní život. Na vesnici byla posléze navedena prímá palba a mnohé domy zdemolovány. Zdi kostela byly srovnány se zemí roku 1935 a nový byl postaven v Milovicích. Bývalí obcané se rozprchli po celé zemi, zejména však do okolí Lysé nad Labem. Jeden se vydal až za „velkou louži“ do Ameriky, jiní hledali štestí v Praze. Ostatní obce, jejichž katastry spadaly do nove zrízeného cvicište, prišly „pouze“ o cást pozemku polí a lesu.

Fotografie kostela a pohledu na ves pred znicením

Kostel a hrbitov Pohled na ves


Nácrt obce Mladé a zbytek kostela

Mapa Mladé Kostel pruceli


Tank Renault nicící zbytky kostelní zdi

Mapa Mladé
Povest o vzniku Mladé

Tehdy knežic Boleslav, bratr knížete Václava, postavil si v nížine u Labe pevný hrad Boleslav Starou. Po letech syn jeho, Boleslav, postavil si na soutoku Jizery a Klenice hrad ješte pevnejší dnešní to Boleslav Mladou. Ac nebyl tento hrad ješte zcela dostaven, pozval Boleslav otce svého, knížete pražského, aby prítomen byl vysvecení hradní kaple. Kníže sám však tehdy nejel, ale poslal na slavnost tu dceru svoji Mladu, kterou doprovázely dve panny z rodu šlechtických a silne ozbrojená družina Vudcem této výpravy ustanovil statecného Ctislava, jelikož cestování bylo tehdy velice nebezpecné. Od Prahy pres Boleslav starou a hrad Lysou vedla do hradu Boleslav Mladá cesta pralesem, težce sjízdná, která je dosud vyznacena na starých mapách jako „Pražská cesta“ a jest položena asi jeden kilometr od Mladé. Tento kraj byl v onech dobách ohrožován lupicskou bandou, jejímž vudcem byl obávaný Hrabon. Doupata svá meli v roklinách zvaných Na Skalce, asi pul hodiny cesty vzdálené od „Mordových roklí“, což jest les asi 4 km severne od Milovic. Tyto názvy míst se uchovaly dodnes. Cesta tato, vedoucí pralesem s roklinami byla jako stvorená pro lupicské remeslo. Pruvod knežny Mlady dojel tehdy štastne do Ml. Boleslavi, ale hure bylo na zpátecní ceste. Lupic Hrabon se dozvedel o vzácných pocestných a prepadl je zde u Skalky se svou rotou. Ctyri lupici zaskocili vudce výpravy Ctislava, který jel vpredu, a ostatní se vrhli na cleny pruvodu, které dle Hrabonova rozkazu všechny zabili, až na ony tri ženy. Za ty chtel Hrabon požadovati bud vysoké výkupné, a nebo si je chtel ponechati pro svoji kratochvíli v lupicských doupatech. Oloupivše mrtvé, zavlekli panny do svých brlohu na Skalku a zde jali se pitím oslavovati vítezství. Ctislav, pod kterým byl zabit kun, se ale zachránil a nikým nepozorován sledoval lupice a tak seznal, kde mají své skrýše. Poté okamžite spechal na hrad Lysou, a tam vyžádav si kone, jel tryskem do Prahy, kde smutnou zprávu zvestoval. Z Prahy vyjel ihned silný oddíl zbrojnošu, v jejichž celo se opet postavil nebojácný Ctislav. Co kone mohli vydržet, ujíždel tento oddíl k místu, kde prepadení nekolik hodin predtím se stalo. Lupici mezitím popíjeli a když nevázanost jejich dostoupila vrcholu, kázal Hrabon privésti ony tri zajaté panny. Nežli však rozkaz ten mohl být vyplnen, zaznel lesní roh družiny Ctislavovy, která se vrhla na lupice zabíjejíc je naporád.

Hrabon sám, vida, že je vše ztraceno, vrhnul se k doupeti, kde byly uvezneny panny, chteje je pobíti. Neunikl však Ctislavovi, který ho ve smecce lupicu hledal. Rána Ctislavova mece roztala hlavu vudci lupicu až po ramena. Vítezná družina Ctislavova vnikla poté ve skrýš, v níž byly panny ukryty. Našla je klecící v doupeti, modlící se ke svaté Katerine, které Mlada slíbil postaviti kapli na tomto míste ke cti sv. Kateriny, budou-li zachráneny. Kníže mel radost velkou nad zachránením své dcery a ona také nezapomnela na svuj slib, daný ve chvílích úzkosti a ješte téhož roku dala zde na Skalce postaviti kapli ke cti sv. Kateriny. Statecný Ctislav byl za odmenu povýšen na vladyku a krajinu zdejší, kolem Skalky, dostal od knížete darem. Knežna Mlada založila s onemi dvema pannami klášter, v nemž byla první abatyší. Pozdeji to byl klášter šlechticen. Ctislav se svým rodem vykácel lesy kolem Skalky a kaple a založil zde obec, kterou podle zakladatelky kaple nazval Mlada. Obec tu ale trpela nedostatkem vody a když byl nížeji objeven pramen, který tvoril rybník, byla obec premístena k prameni a rybníku. Pozdeji pak, postaven zde byl kostel sv. Kateriny, kdežto kaple Na Skalce casem zašla. Tolik tedy k povesti o vzniku Mladé.


Více na:Obec Mladá

A ted neco k samotné keši

POZORNE CTETE

Multinka se sklada z osmi stagi, u kterych zjistite indicie pro dalsi postup a tez pro nalez samotne kese. Na každé stagi hledejte malou krabicku, ve ktere budou dalsi instrukce. Okruh je zhruba 1,3 km dlouhy. Teren je misty velmi obtizny a je treba koukat kam slapete (a to zejmena od 1 ke 2 stagi). Nedoporucuji tuto kes lovit v kratasech a zabkach, protoze misty se setkate s koprivami ci nepropustnym krovim a hejny komaru. Na uvodnich souradnicich se dostanete k mistu Mladske Krcmy, zde Vas take ceka prvni indicie. Pri prochazce znicenou obci si uvedomte, ze vsude kde budete chodit se drive nalezala lidska obydli. Dnes uz tu po nich zbyly jen ovocne stromy a sem tam nejaky kamen na zemi. Prejeme hodne stesti pri hledani.

Stage 1
Mladska Krcma U Janouska - Na uvodni stagi se kdysi nalezala Krcma. Patrila hostinskemu Janouskovi jenz Mladou opustil mezi poslednimi.

Stage 2
Cesta k Mladotinu - V tomto miste vychazela z obce cesta, ktera vedla k Mladotinu, to byla hajovna, ktera byla tez znicena.

Stage 3
Informacni cedule - Pred 100 lety by jste stali zhruba ve stredu obce, dnes je tu jen informacni tabule. Na te si muzete precist nekolik zajimavosti.

Stage 4
Skola - Byla postavena na pocatku 20. stoleti. Vedle skoly je patrna Ulicka do Jiric, ktera prave tyto dve obce spojovala.

Stage 5
Kostel a hrbitov - Na tomto miste se rozkladal Kostel zasveceny sv. Katerine a hrbitov, pri peclivem hledani lze narazit na zbyle zaklady zdi.

Stage 6
Mladsky rybnik - Velmi maly rybnik, ktery se nachazel zhruba ve stredu obce. Dnes je vyschly ale pri privalovych destich se tu voda objevi.

Stage 7
Ulicka na Bozi Dar - Odtud vychazela z Mlade ulicka k Bozimu Daru, ten se castecne stal take obeti zniceni.

Stage 8
Finální poklad - Pokud budete mit stesti a vse najdete, pak Vas ceka keska v podobe klasicke Lock and Lock krabicky.

Zdroj:http://www.cyklocesty.cz/data/obce/36/mlada/historie.html
Puvodni ukryt pokladu. Takhle dopadl po najezdu "asi mudlu"

Puvodni ukryt

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr 1: Zabubfgebz
Fgntr 2: Zabuboevmv
Fgntr 3: Qbyr n cbq
Fgntr 4: Mn xnzrarz cbq yrmvpvz fgebzrz
Fgntr 5: Arav ceb znyr, cbhmvw uynih!
Fgntr 6: Crg zrgeh frireb-mncnqar bq zbfgb-fgebzh, qhgvan.
Fgntr 7: H cngl fgebzh
Svany fgntr: Cbq xnzral

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.