Skip to content

<

Mlejny na Stříbrnici

A cache by Majkyn Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/25/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátká procházka historií vesničky Tužín u Jičína, která vás provede kolem tří starých mlýnů na Tužínském potoce, dříve nazývaném Stříbrnice. Multicache, jejíž řešení vám nezabere víc než hodinu času a po jejímž nalezení můžete pokračovat po cestě směrem na zříceniny hradů Bradlece a Kumburka.

English: A short walk past three former watermills located in the village of Tužín. It takes about one hour to find the final stage. Some historical information are attached at the stages and in this listing below - at this time, they're in Czech only, I apologize for that. However, these information aren't necessary to find the cache if you use the hint below. The coordinates of next stages are located in micro-boxes. I recommend to make your way to the ruins of Kumburk and Bradlec castles after finding this cache.

Z historie vesničky Tužína

Prvni písemná zmínka o vesničce jménem Tužín pochází z roku 1397, kdy správně patřila k nedalekým Úlibicím. Od roku 1411 byl jejím majitelem Jan z Kumburka, vesnička pak také patřila k panství radimskemu, avšak do rukou pánů z Kumburka se později opět vrátila. Roku 1627 kníže Albrecht z Valdštejna usadil v nedaleké Radimi kartuziány, kterým na obživu daroval tvrz Radim s 12 vesnicemi, mimo jiné i Tužínem. Již tenkrát zde stály dva vodní mlýny, jejichž kola roztáčela voda z potoka zvaného Stříbrnice. V roce 1608 se objevila i zmínka o pivovaru na návsi, který se však nedochoval. Zato byl v osmnáctem století na konci údolí postaven třetí mlýn.

Protože kopcovitý terén nedovoloval příliš bujný rozvoj zemědělství, živili se obyvatelé Tužína zejména tkaním - tkalcovský stav byste v té době našli snad v každé chalupě. Obec byla však také proslulá chovem koz a na malých políčkách v kopcích pěstovali zdejší lidé brambory. Ve vesničce stála kdysi také tkalcovna a dvě hospody. V roce 1871 se Tužínští zasloužili o výstavbu kapličky na mistě staré tkalcovny, která podlehla požáru. Od roku 1926 byl Tužín proslulý i ochotnickým divadelním spolkem. Naše výprava se však bude točit okolo zmiňovaných třech mlýnů na říčce Stříbrnici...

Mlýny na Stříbrnici

Již v roce 1627 roztáčel Tužínský potok dvě mlýnská kola, v osmnáctém století se k nim přidalo ještě jedno, když byl na potoce postaven mlýn třetí. V souvislosti s činností mlynů existovaly na Stříbrnici také tři rybníky, z nichž jsou v současnosti patrné jen pozůstatky. Jeden z nich - u dolního mlýna - byl již za života této cache částečně obnoven.

1) Dolnotužínský mlýn a pekárna

Dolnotužínský mlýn stojí mirně stranou od vesnice. Původně panský mlýn byl začátkem dvacaátého století majetkem Jana Beneše, který k němu v roce 1932 přistavěl pekárnu. Oblíbený byl zdejší samožitný chléb. Rolníci přiváželi do mlýna své obilí, výměnou pak dostali raženou minci, která je opravňovala k pozdějšímu odběru chleba. Ačkoli chléb se už zde nepeče, několik mincí se dochovalo dodnes. Budova bývalého mlyna je stále v rukou potomků Jana Beneše, v současnosti probíha rekonstrukce starého náhonu. Přilehlý rybníček v lesíku za mlýnem byl za života této cache obnoven.

2) Mlýn Teresie Andrlové

Prostřední mlýn s výrazným roubeným štítem stojí nedaleko návsi. Původně sloužil k obživě kartuziánům, později byla jeho majitelkou Teresie Andrlová. Mlýn poznáte na první pohled. V době vzniku cache byl mlým v pokročilém stádiu rozpadu a dlouhodobě bez péče, jak je ostatně vidět na snímku dole. V letech 2010 až 2015 ale prošel citlivou rekonstrukcí, a tak vás pohled na stavení při odlovu jistě překvapí i potěší.

3) Horní mlýn Jana Řeháka

Horní mlýn, patrová stavba s pavlačí, podlehl požáru v roce 1868. Na jeho místě byla vystavena nová roubená budova, mistnimi nazývaná "zelenej mlejn" podle barvy trámů, které ještě před pár lety skutečne zelené byly. Mlelo se zde do roku 1930 a budova je vedena jako kulturní památka. Zajímavé jsou zejmena její vysoké kamenné základy, avšak horní mlýn je velice malebnou stavbou jako celek. Málokdo by ovšem od pohledu poznal, že se tady původně mlelo.

Multicache jako taková

Výprava nás povede kolem tří tužínských mlýnů, které po prohlédnutí listingu jistě poznáte na první pohled. Je složena ze tří zastávek, na každé z nich najdete schránku velikosti micro. Ta obsahuje jednak souřadnice k další zastávce, dále pak historické informace k mlýnu, u něhoz se právě nacházíte. Samotná finálka je potom o něco větší - hledejte litrovou krabičku Lock&Lock. Pro FTF nálezce bylo pripraveno malé překvapení související s historií jednoho z mlýnů.

UPOZORNĚNÍ: Úvodní zastávka je na hranici soukromého pozemku patřícího k Dolnímu mlýnu. Pozemkem vede zažitá a poměrně frekventovaná cesta, s přístupem na ní není problém. Není však třeba zbytečně bloumat po zahradě mimo cestu, zejména není nutné vystupovat na zídku z mlýnských kamenů a hrabat se v hromadě starých krámů ze mlýna, takže to nedělejte - skrýš je přístupná z cesty. Stejně tak nezvedejte ony velké mlýnské kameny tvořící zídku!

Druhá stage je na veřejně přístupném místě, dávejte si tedy pozor na mudly. Vesnice má asi 30 stálých obyvatel, ti jsou ale jako všichni venkované velice bystří a rádi sledují cizince, kteří jim oplendují na návsi.

Odlovení třetí stage nevyžaduje překračování mostu, ani ten řetěz na něm není jen tak. Cache je dostupná suchou nohou z té strany potoka, odkud k ní přijdete.

Finálka se nachází na místě, kde si GPS buď neškrtne vůbec, nebo se na to nedá příliš spolehnout. Z toho důvodu vřele doporučuji namísto souřadnic použít nápovědu, kterou v kešce najdete. V opačném případě se sami presvedčíte, že zadávání souřadnic bylo jen zbytečnou ztrátou času.

Tato keška si nehraje na mysterku, neobsahuje ani žádné matematické vzorce. Souřadnice vedou zkrátka tam, kam mají. Smyslem této multicache je provést kačery po vesničce, do které by nejspíš jen tak nikdo nevyrazil. Nemá za úkol vás prohnat kolem okresu. Je to námět na příjemnou, maximálně hodinovou procházku, kterou v případě zájmu můžete protáhnout po cestě až na Kumburk, Bradlec nebo další zajímavá místa v okolí. Vřele ovšem doporučuji si tužínské mlýny pěkně prohlédnout a případně si o nich přečíst pár historických zajímavostí.

Additional Hints (Decrypt)

[STAGE 1:] mngnurwgr mn fceniabh avgxh i xehubirz bgibeh
[STAGE 2:] cevarfgr fv iynfgav ibqh - gh mqrwfv enqab arcvg.
[STAGE 3:] mvwr wnxb ormqbzbirp.
[FINAL:] an mrzv, nyr cbq fgevfxbh. [hint v kesce je snad dostacujici :P]

[ENGLISH]
[1] svaq gur evtug guernq va n pvepyr.
[2] oevat lbhe bja jngre. [Beware of muggles.]
[3] yvirf yvxr n qbffre. [Don't go across the bridge.]
[F] gurer ner n srj OVT fgbarf arne lbhe ybpngvba... nera'g gurl? [It is a waste of time to setup the GPS]

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.