Skip to content

Dolní Sázava II: barrandien EarthCache

Hidden : 8/6/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ukol (zkracene bez ceske diakritiky):
Jaky je prevladajici sklon vrstev usazenych hornin ve skale u vychozich souradnic? Neplette si to se sklonem svahu. Odpoved mi poslete mailem. Necekejte na potvrzeni a logujte rovnou!
Nepouzivejte vzkaznik, prosim!



Také jezdíte rádi s lodí na Sázavu a nejraději z Týnce do Pikovic? Pokud Vás zaujala nejen samotná plavba na řece, ale fascinují Vás i úchvatné výtvory přírody okolo, přijměte pozvání na exkurzi do dávné minulosti těchto míst. Tato vodácko-geologická série, kterou lze na lodi snadno zvládnout během několika hodin, Vám postupně představí tři různá období v geologické minulosti naší země.

Dopluli jste do Pikovic, pravděpodobně zde Vaše cesta končí. Vítejte tedy v cíli! A vítejte v barrandienu! Pikovická jehla, kterou jste před chvílí míjeli, je jednou z posledních skal, které jsou tvořeny vyvřelinami jílovského pásma. Jak se můžete sami přesvědčit například cestou na nádraží, dostali jste se na území, které je tvořeno zpevněnými usazeninami.


V dávné minulosti se území dnešních Čech nacházelo na jižní polokouli a většinu času bylo zalito mělkým pobřežním mořem. Tedy to, po čem dnes chodíme, bylo součástí mořského dna. Po stovky milionů let se na tomto dně ukládaly mohutné vrstvy drobných úlomků, které sem z pevniny přinesly řeky.

Toto moře však nebývalo klidnou pánví zalitou vodou. V různých obdobích zde bývala velmi aktivní tektonická a sopečná činnost. Dno se mnohokrát zdvihalo a zase klesalo a bylo různě deformováno silnými tlaky.

Jako barrandien se označuje území oválného tvaru, které se nachází mezi Prahou a Plzní. Vyznačuje se tím, že se zde zachovaly vrstvy mořských usazenin z období starohor a prvohor, než byl variským vrásněním definitivně z moře vyzdvižen Český masiv. Barrandien vznikl v prvohorách, kdy se do středních Čech vrátilo moře. Tehdy se jednalo o podmořskou pánev, kterou si můžeme představit jako bazén či vanu s velmi zvlněným a deformovaným dnem. Na dně tohoto bazénu, které bylo tvořeno starými mořskými usazeninami, postupně přibývaly usazeniny další. Vzniklé vrstvy na mořském dně byly tvořeny drobnými i většími úlomky hornin, které byly později stmeleny hmotou, která mezi nimi vykrystalizovala.

Na konci prvohor mohutné tlaky vyzdvihly tyto usazené vrstvy ze dna moře a od té doby je toto území pevninou. A tak mohutné vrstvy hmoty, které po dobu stovek milionů let přibývaly na mořském dně, jsou postupně narušovány povětrnostními vlivy a odnášeny pryč. Na povrch se dostávají vrstvy, které bývaly hluboko pod zemí. V barrandienu platí, že nejmladší vrstvy usazenin najdeme především ve středu území. Zde se však nacházíme na okraji pomyslného bazénu, na povrch vystupují nejstarší vrstvy, které pocházejí z období starohor. Jsou tvořeny především břidlicemi, které se vyznačují výraznou vrstevnatou strukturou a dobrou štěpitelností.


Schematický průřez barrandienem

Pozor, toto není klasická keška! Fyzicky neexistuje!

Pro uznání platného „nálezu“ je kromě návštěvy místa třeba splnit ještě následující úkoly:

Vaším úkolem bude všimnout si cestou na vlak odhalených skal. Jsou na nich velmi dobře patrné jednotlivé vrstvy usazenin. Jak již bylo uvedeno výše, mořské dno bylo v minulosti mnohokrát zdeformováno a zvrásněno. Nenajdeme zde proto vodorovné vrstvy, jak by se na mořském dně dalo očekávat. Zjistěte, jaký sklon mají vrstvy, které vidíte v blízkosti úvodních souřadnic. Nepleťte si to prosím se sklonem svahu. Úhloměr nepotřebujete, stačí hrubý odhad. Své zjištění mi pošlete e-mailem.

Vybírejte z následujících možností: 30°, 60° nebo 90°.

Protože mnozí návštěvníci jsou na místě zmateni, patrně tím, jak je skála místy oštípána, a nevědí, co považovat za vrstvy, přikládám ještě fotografickou nápovědu. Fotografie je záměrně otočena, vrstvy jsou na ní vodorovně, což samořejmě neodpovídá skutečnosti.

Po kliknutí se ti zobrazí vetší obrázek.

Máte-li chuť, můžete splnit i dobrovolný úkol. Pořiďte nějakou pěknou fotku z Pikovic. Chcete-li vytofotografujte i sebe. Rád Vás poznám. Nefotografujte prosím skálu s vrstvami, abyste tím neprozradili správnou odpověď na zjišťovací otázku. Fotografii můžete připojit ke svému logu. Neposílejte mi prosím fotografie mailem.

Nečekejte prosím na schválení správné odpovědi a zapište svůj nález rovnou. Pokud nebude odpověď správná, ozvu se Vám. Pokud se neozvu, berte to jako souhlas. Chtěl bych jen požádat, abyste logovali a posílali e-maily současně. Usnadníte mi tím kontrolu plnění podmínek pro platné zapsání „nálezu“.

Děkuji za Vaši návštěvu i správné odpovědi.
Prosím, nepoužívejte vzkazník! Komplikuje mi to kontrolu odpovědí.

Úkoly byly aktualizovány v souladu s pravidly platnými od 1. 1. 2011.

Série Dolní Sázava

Tato zeměkeš je součástí vodácké minisérie, kterou můžete absolvovat během několika málo hodin při splouvání dolního úseku Sázavy. První část tvoří GC2CZB9.


Lower Sazava II: Barrandien

You have just entered a very important geological region called Barrandien. It is formed by very old sedimentary rocks which originate in Proterozoic and Paleozoic when Bohemia was a sea bottom. Barrandien was a basin, in which huge layers of small particles were embedded. The layers were deformed by high pressure many times. Since the region was elevated above the sea level, the embedded layers have been going under erosion and denudation. This is why older layers occur on the surface today.

In general, the youngest sediments can be found in the middle of the region of Barrandien. We are in the edge of the "basin" here. We can see the oldest layers from Proterozoic here. The layers are formed by consolidated sedimentary rocks, prevailably shales. They have a markedly layered structure and easily crumble along the layers.


Schematic cross-section through Barrandien

You task

For a valid "found it" log, you must fulfill these simple task:

1. As mentioned above, the layers were deformed. This is why we cannot see any layers in a horizontal position. Find out the inclination of the layers near the given coordinates. Send me your answer via e-mail.

2. If you want, you can also take some photo with the river from the bridge. Add the photo to your log. Please, do not take a photo of the rock (in order that you would not reveal the correct answer to my question). This task is optional.

Additional Hints (No hints available.)