Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR - především kraje Moravskoslezský a Olomoucký[/b]

More
Multi-cache

Trat 279

A cache by johniiik & hugo48 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 8/20/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato multi-cache je venována trati 279 ze Studénky do Bílovce a nemela by vám zabrat více jak hodinu. Trasu lze pohodlne absolvovat jak na kole, tak autem, ale mužeme doporucit také pešky/vlakem (tato varianta není vhodná za snížené viditelnosti). Na úvodních souradnicích je možno zanechat vaše vozidlo a pokracovat na první stage.

Nezapomínejte prosím, že po celou dobu není potreba vstupovat do kolejište ani jej precházet mimo nechránené prejezdy!


Historie trate

Vše zacalo v druhé polovine 19. století, kdy mesto Bílovec, stejne jako vetšina vetších mest, uvedla požadavek napojení na železnicní sít. V sedmdesátých letech 19. století, pri plánování trate z Opavy na jih, bylo ve hre nekolik variant. Varianta Opava - Bílovec - Odry (pozdeji Fulnek) však byla kvuli nepríznivým terénním podmínkám zamítnuta a namísto toho zvolena o 5 kilometru kratší a o pul milionu zlatých levnejší varianta pres Lukavec. I tato varianta však z financních duvodu realizována nebyla. Bílovec (a Velké Albrechtice) tedy cekal na svou trat ješte nekolik let. Ke konci osmdesátých let byl schválen projekt na trat do Studénky a již 1. ríjna 1890 vyjel první vlak. Trat je dlouhá 7,43 km, neelektrizovaná, normálnerozchodná, s maximálním sklonem 18 ‰. V roce 1906 byla zestátnena. Zacátkem 20. století bylo v Bílovci vybudováno technické zázemí pro ošetrování lokomotiv místní dráhy a pozdeji také obnovena myšlenka na propojení s Opavou, tu však zastavila první svetová válka. Roku 1950 byla uvedena do provozu nynejší výpravní budova, která byla v letech 2008-2009 rekonstruována. V 90. letech 20. století byla uvedena do provozu zastávka Studénka-mesto. V rámci výstavby II. tranzitního koridoru byl v letech 2001-2003 modernizován celý prostor Studéneckého nádraží. Nyní (2010) je provozovatelem trate SŽDC a provoz na trati zajištuje motorová jednotka 814.020 a 814.021 - Regionova Ceských drah a. s.


Postup na kole, autem atd. v levém sloupci

Postup vlakem v pravém sloupci


Stage 1 - stanice Bílovec

Výpravní budova, která na míste stojí dnes byla postavena 15. cervna roku 1950. V letech 2008-2009 byla zrekonstruována a nevyužívané prostory výpravní budovy byly zboreny. Cástka za celkovou promenu výpravní budovy na polyfunkcní objekt cinila 24 milionu korun. Až na velmi rídké nákladní vlaky se z celkových trí kolejí v soucasné dobe využívá pouze první, protože s novou motorovou jednotkou odpadly nutnosti preprehování hnacích vozidel.

Vaším úkolem zde je zjistit, jaký tvar mají hodiny na nástupišti. = A

  • kulaté = 1
  • ctvercové = 2
  • se zkosenými rohy = 3
  • se zaoblenými rohy = 4

Pro prohlédnutí budovy pokracujte ke druhé stage. At už na kole, ci autem, dojet mužete prímo k zastávce Velké Albrechtice, odkud vás z hlavní silnice navede smerovka.

Zakupte si jízdenku do Studénky a vyckejte odjezdu vlaku. Pred odjezdem doporucujeme zkontrolovat, zda-li na trati není výluka :) Po nástupu se pohodlne usadte k levému oknu ve smeru jízdy. Po nekolika málo minutách (2) prejedete historický most a dorazíte k druhé stage. Budte ve strehu, zastávka je na znamení, vlak tedy nemusí zastavit!


Stage 2 - zastávka Velké Albrechtice

Nacházíte se na nejvýše položené zastávce na této trati (280 m n. m.). Zastávka k obci s méne než tisíci obyvateli je na znamení.

Souradnice jsou zamereny na prízemní objekt, který je umísten asi dva metry za koncem nástupište ve smeru Studénka. Na objektu je jasne viditelné jednociferné císlo. = B


Vratte se zpet na hlavní silnici a pokracujte ve smeru Studénka. Po ceste mužete navštívit Zamek Studenka. Pokud jedete autem, bude potreba u další stage najít vašemu vozidlu parkovací místo, napríklad u nedalekého obchodu. Na kole tento problém nerešíte :)

Nyní máte prostor na pozorování okolní krajiny. Po krátkém stoupání bude následovat pár prejezdu a klesající rovný úsek pred další stage. Pro ideální pozorování indicie v další stage doporucujeme presednout na pravou stranu vlaku po smeru jízdy. Zde po zastavení hledejte indicii vpravo nahore ve smeru jízdy. Pokud máte slabý zrak a oznacení neuvidíte, radši vystupte a dále pokracujte pešky :)


Stage 3 - zastávka Studénka-mesto

Nacházíte se 1,2 km od stanice Studénka. Tato zastávka byla vybudována spolecne s výstavbou sídlište na zacátku 90. let. Jelikož se s touto zastávkou zhruba pred sto lety, co byla trat vybudována, nepocítalo, není její poloha pro vetšinu obyvatel nejoptimálnejší. Hned za zastávkou se nachází frekventovaný prejezd, který je opatren prejezdníkem. Prejezdník je druh tratové návesti, která strojvedoucímu podává informace ohledne stavu prejezdového zabezpecovacího zarízení. S ním také souvisí tato stage.

Pro získání indicie není potreba vstupovat do kolejište! Zde máte za úkol zjistit poslední císlici z oznacení prejezdníku. (Oznacení je ve výšce zhruba trí metru ve tvaru: OX 126C.) = C


Pokracujte zpet na jih ulicí 2. kvetna a tesne pred prejezdem pres koridor odbocte doprava a pokracujte až na šterkové parkovište u nástupište, kde mužete zanechat vaše vozidlo.

Po odjetí ze zastávky budete projíždet zahrádkovou osadou, poté pravotocivým obloukem dojedete do vaší konecné stanice, k poslední stage, kde vystoupíte. Pri otevreném okýnku si mužete naplno vychutnat pískání vlaku, jak od dvojkolí, tak od klaksonu :)


Stage 4 - stanice Studénka

Po získání potrebných financí mohla být roku 1844 zahájena výstavba další cásti Severní dráhy císare Ferdinanda, a to z Lipníka nad Becvou do Bohumína. Soucasne s touto událostí zacíná historie železnice ve Studénce, dne 1. 7. 1847 zde prijel první vlak. Trat byla puvodne jednokolejná a ve Studénce byly pravdepodobne jen tri koleje, ovšem na zacátku 90. let 19. století již byla trat zdvoukolejnena. Roku 1881 byla postavena trat do Štramberka, jelikož ale dráhu vlastnili bratri Gutmannové, postavili v tesné blízkosti nádraží vlastní. Pozdeji však byla obe nádraží sloucena. (Více o trati 325 v sérii od tatra teamu) Nástupište trate do Bílovce bylo vybudováno na severní strane nádraží (tam, kde je nyní), prístup k nej byl po železné lávce, kterou bylo premosteno kolejište. Poblíž nádraží byla roku 1900 založena pozdejší Vagónka Studénka, která do roku 2000 vyrobila pres 80 000 (!) vozidel. Ve stanici bývalo také nekolik tocen, její pozustatky mužeme ješte nyní spatrit u budov na severní strane suchdolského zhlaví, kde jsou koleje kolmo k dnešním. Soucasnou moderní podobu a bezbariérový prístup získalo nádraží v letech 2001-2003, kdy byla jako soucást II. tranzitního koridoru kompletne zrekonstruována. Vycerpávající informace naleznete na stránkách mesta. (nahore foto pred, dole po)

Zde zjistete, at už z tabulí na nástupišti, nebo ze stanicního rozhlasu od Anduly, císlo nástupište a císlo koleje, na kterou jste prijeli/z které odjíždí vlaky ve smeru Bílovec. Obe hodnoty sectete. = D


Finále

N 49° 42.(A^C+B^A+D^2)' E 018° 03.(-A^C+A^B+D^2)'

kontrola souradnic
rychlokontrola: sudá-sudá-sudá; lichá-sudá-lichá

Cache typu lock & lock o objemu 670 ml slouží k výmene zajímavých dokumentu týkajících se dopravy; GC a nevelké TB se bez problému vejdou. Její nalezení by vám podle správných souradnic nemelo trvat déle než nekolik minut. Na míste byste nemeli nikoho potkat, obcas však muže kolem projít nejaký posunovac nebo jiný drážní zamestnanec. Prosíme o peclivé zamaskování pri odchodu, dekujeme! :)

V žádném prípade není potreba vstupovat do kolejište nebo porušovat nejaký zákaz!


Zajímavé odkazy: fotky z trate, jízdní rád 1918, jízdní rád 1944, jízdní rád 1988

Zdroje: www.bilovec.cz, www.mesto-studenka.cz, www.zelpage.cz, www.wikipedia.org, www.nedostavenatrat.estranky.cz, www.k-report.net

johniiik & hugo48

Additional Hints (Decrypt)

qbyr ir mqv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

102 Logged Visits

Found it 82     Didn't find it 3     Write note 4     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 9     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 8 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 11/15/2017 3:39:42 PM (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada) (11:39 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page