Skip to content

<

Cesta na Island / My trip to Iceland

A cache by xkarel Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/29/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


POZOR!

Cache byla přesunuta na jiný pražský ostrov. Indicie zůstávají, mění se výpočet.

„Nechci nikdy vidět islandskej kraj zpívá se ve folkové písničce, ze které jsem si vypůjčil název této mysterky. Zpívá se v ní o trampské osadě v Jizerských horách (díky Svene). Tato cache vás však přivede na skutečný Ostrov ohně a ledu, který je pro běžného Evropana těžko představitelný, jak jsem ho poznal já. Jedná se opravdu o velmi stručný průřez, pokud bych chtěl popsat všechna místa, která jsem tam navštívil, jednalo by se o opravdu neúnosně dlouhý listing.

Několik technických poznámek: všechny indicie mohou být víceciferné, pokud narazíte na větu typu „jméno je F“, znamená to, ze za F dosadíte počet písmen daného jména v prvním pádě a v originálním tvaru (žádné čechismy). Případné ch se bere jako jedno písmeno. Na úvodních souřadnicích najdete pouze konzulát Islandské republiky v ČR.

Nejprve stručně k historii ostrova:

- Island byl jedním z posledních velkých ostrovů na kterém se usídlili lidé. První zmínka o ostrově pochází od řeckého (!) obchodníka Pýthea z roku 325 př.n.l., ale prvními stálými obyvateli byli až v 8.stol. n.l. irští mniši. Podle jiného zdroje byl ostrov objeven jakýmsi Naddoddrem, který se plavil z Irska na Faerské ostrovy a chybou v navigaci se nakonec dostal až k pobřeží Islandu (nebude to poslední chyba toho typu v historii ostrova).

- Prvním známým osadníkem byl od r.872 Nor Ingólfur Arnarson. Svou osadu založil v míste, které mu určili bohové a které nazval „Kouřící zátoka“, skandinávsky Reykjavík. Po něm se na ostrově začali usazovat zejména norští vikingové, mnohdy vyhnanci.

- V roce A* došlo k uzavření smlouvy, podle které se ostrov stal součástí norského království. To umožnilo rozkvět obchodu s pevninou. Ten byl ukončen po roce 1380, kdy se dovršilo spojení Skandinávie pod nadvládou dánského krále. Od 16.století docházelo v do té doby prakticky výhradně katolické Skandinávii k násilné protestantizaci. Jejím vrcholem na Islandu byla poprava posledního katolického biskupa ve Skálholtu. Kromě toho byl pro Island vyhlášen dánský obchodní monopol, který, spolu se sérií přírodních katastrof, zničil tamní hospodářství natolik, ze se uvazovalo o vysídlení obyvatelstva do Dánska.

* Vzhledem k tomu, že se zdroje poněkud rozcházejí, zvolte rok, končící dvojkou.

- Ke zlepšení poměrů došlo až začátkem 19. století. Samostatnost ostrov získal až v roce 1918 v rámci tzv. Personální unie, která určila dánského krále pouze jako formální hlavu islandského státu. Unie byla dohodnuta na 25let, zrušena byla však už roku 1940, kdy bylo Dánsko obsazeno Německem. Nezávislý stát byl oficiálně vyhlášen B.6.1944.(Slaví se jako statní svátek).

- Na začátku 2. světové války vyhlásil Island zákonem neutralitu a odmítl německou i britskou žádost o vybudování vojenské základny. Britská vláda se však s tímto postojem nesmířila. Následovalo vylodení Britských a pozdeji i Amerických vojáku a vybudovaní letište u mesta Keflavik východně od Reykjavíku. Toto letiště sehrálo důležitou roli při přepravě amerických vojáků do Evropy a jejich následném návratu. Po válce bylo letište předáno islandské vládě k civilnímu využití.

- V roce 1951 se v oblasti Keflaviku Američané vylodili znovu a pres protest islandské vlády v OSN změnili letiště v obří leteckou základnu, ovládající severní Atlantik. Téhož roku byla uzavřena smlouva, podle které se Američané zavázali platit za základnu vysoký pronájem. Tyto peníze se na dlouhá desetiletí staly základem jedné z nejvyšších životních úrovní obyvatelstva na světě. Ukončení smlouvy a opuštěni základny roku 2006 bylo jedním z důvodů hluboké hospodářské krize ostrova.


Krátká projížďka Islandem

Letiště

Od padesátých let byla pro civilní lety vyhrazena část kapacity vojenské základny Keflavik. Teprve v roce 1987 bylo nedaleko vybudováno oddělené mezinárodní civilní letiště Leifa Eriksona (o tomto panovi ještě uslyšíme). Hned u letiště vás přivítá poněkud zvláštní plastika. Pokud byste chtěli hádat, co představuje, asi byste neuspěli. Nejedna se o líhnoucího se krokodýlka, ale o spermii, pronikající do vajíčka. Tak trochu to vypovídá o vztahu Islanďanů k sexu.

Spermie

Islandská krajina

První, co vás zaujme pri projíždce Islandem je absence stromu. Islandané lesy opravdu nemilují a mimo mestské parky je na ostrove skoro nenajdete. Veškerou vegetaci zde zastupuje tráva (zelena) a lišejník (šedivá). Dalším výrazným prvkem jsou casté výrony páry ze zeme. Bez velké nadsázky by se dalo ríct, ze stací párkrát kopnout do zeme a mate zdroj tepla. Této energie Islandané hojne využívají. Jiné elektrárny, než geotermální byste asi na ostrove hledali marne.

Obrazky/Krajina-landscape2.jpg

Obrazky/Krajina-landscape4.jpg

Obrazky/Krajina-landscape1.jpg

Obrazky/Krajina-landscape3.jpg

Reykjavík

Je hlavním městem ostrova. Žije v něm třetina ze zhruba 310 000 obyvatel Islandu. Je to velice sympatické město s moderními budovami a širokými ulicemi zakomponovanými do historické zástavby. Sídlí zde vláda, parlament a většina státních úřadů. Na město byl povýšen roku 1785, tehdy měl 250 obyvatel. Jedná se o nejsevernější hlavní město samostatného státu.

Katedrála Hallgrimskirkja (64°08.52 N, 21°55.60 W)

Je dominantou města. Jedná se o luteránský kostel, při návrhu jeho průčelí se architekt inspiroval čedičovými “varhany“, které se na Islandu hojně vyskytují. Stavba trvala neuveritelných 41let (1945- 1986). Její téměř 75metru vysoka věž je využívána zároveň jako astronomická observatoř.

Její název znamená „Hallgrimuv kostel“. Tento Hallgrimur byl:

- Irský poustevník, který v 9.stol.obracel pohanské vikingy na křesťanství a v roce 1852 byl prohlášen za svatého. (C=420)

- Básník ze 17. století(C=350)

- Vůdce povstalců, bojujících v XVII. století proti Dánům (C=500)

- První prezident samostatné Islandské republiky v letech 1945-1952 (C=580)

Zapomeňte na Kolumba

Také vás ve škole učili, že Ameriku objevil Kolumbus? Tak to už neplatí. Viking, který stojí před katedrálou se jmenoval Leifur Erikson a byl synem jednoho z prvních kolonizátorů Grónska Erika, zvaného Rudý. Na přelomu D a D+1 století se vydal z Islandu na západ hledat bájnou pevninu, spatřenou některými mořeplavci. Jiná verze příběhu hovoří o tom, ze se plavil za svým otcem do Grónska a proste se netrefil, což při tehdejší úrovni navigace, která se prováděla mj. ochutnáváním mořské vody, nebyl zas takový problém. Výsledkem každopádně bylo, že doplul do země, kterou nazval Vinland a kde založil osadu, Podle archeologických nálezů se jednalo o severní cíp ostrova jménem E. Vikingové se v Americe nikdy trvale neusadili. Jejich expedice odtud prý až do 14. století vozily hlavně dřevo. Od roku 1964 se v USA slaví 9.říjen jako den Leifa Eriksona.

Vodojem Perlan (64°07.75 N,21°55.10 W)

Je další moderní dominantou města. Tyčí se na kopci naproti katedrále. Skládá se z F mohutných vodních tanku, na jejichž společné streše je vyhlídka s nádherným výhledem na město. Jedna z nádrží byla přeměněna na muzeum skandinávských pověstí – ság (do indicie se ale počítají všechny)..

Parlament

Nazývá se Althing. Je to nejstarší shromáždění tohoto druhu na světě. Náčelníci vesnic se poprvé sešli už roku 930, tenkrát pod širým nebem v místě zvaném ?ingvellir, kde je dnes památník. Během dánské okupace zastával parlament pouze soudní úlohu a v letech 1800-1845 byl dokonce zrušen. Dnešní parlament už samozřejmě zasedá pod střechou.

Je jednokomorový a má G poslanců. Všimněte si, že se jedna o liché číslo, což je pojistka proti rovnosti hlasů vlády a opozice.

Nejslavnější dům na Islandu

Tento, na první pohled nenápadný dům, stojící na reykjavickém nábřeží je zcela jistě nejslavnější budovou na ostrově. Byl postaven začátkem 20. století a postupně v něm sídlilo britské a francouzské vyslanectví, v roce 1905 bylo odtud poprvé navázáno radiové spojení s Evropou. Skutečné proslulosti se ale dočkal 11.10.1986, kdy se v něm poprvé sešli Michail Gorbačov a Ronald Reagan. Jejich jednání zde znamenala začátek konce studené války. Gorbačovovi, který zde poté přespal, prý až ráno sdělili, že v dome straší. Jméno tohoto domu je H.

Islandské vodopády

Bohatá a bouřlivá geologická historie ostrova měla za následek vznik mnoha krásných vodopádu Můžete si zde prohlédnout některé z nich.

Skógafoss (63° 31.92 N 19° 30.68 W)

Jeden z největších na ostrově s výškou 60m a šířkou 25m. Po kamenitém podloží se k němu můžete přiblížit nakolik to voda a hluk dovolí, díky dřevěnému schodišti ho lze sledovat i shora.

Haifoss (64° 12.47 N 19° 41.15 W)

Druhý nejvyšší vodopád na ostrově s I metry výšky Abyste ho viděli, musíte dojet až k němu. Ze zcela rovné krajiny totiž padá do úzké soutesky, která se odtud táhne až k moři.

Gullfoss (64° 19.65 N, 20° 7.40 W)

Asi nejznámější islandský vodopád. Jeho jméno znamená Zlatý. To je dáno hnědavým zabarvením vody, která při pohledu z mnoha vyhlídek okolo nabírá zlatavý nádech. Sluncem prozářená vodní tříšť poskytuje opravdu nádherné výhledy.

Pomocný vodopád (N 64° J.xxx', W 19° J+45.yyy')

Islandský název tohoto vodopádu znamená „Pomocný vodopád“, nebo „Vodopád pomoci“.

Díky jeho typickému tvaru pro vás jistě nebude velký problém zjistit jeho název a ze souřadnic Indicii J.

Desert

Sopky a geotermální pole

V poslední době se o Islandu mluvilo zejména v souvislosti s přerušením leteckého provozu, způsobeném výbuchem sopky Eyjafjallajökull (64° 37.54 N, 20° 17' 36.43 W). Na Islandu se nachází okolo 130 vulkánu, z nichž 18 vybuchlo za posledních 800let (to je z geologického hlediska doslova zběsilá aktivita). Nejznámější a také nejaktivnější je Hekla (1488mnm, 63° 59.51 N, 19° 40.14 W). Ve druhé polovině 20. stol. se probouzí pravidelně každých 10-15let. Produktem této aktivity je oblast Popelové pouště. Tato krajina není pochopitelně sucha (dnů bez deště je na Islandu opravdu málo). Poušť vzniká díky vrstvě sterilního lávového popela z Hekly, který ji po každém výbuchu pokryje.

Dalším projevem silné tektonické činnosti na Islandu jsou geotermální pole. Jsou to oblasti hustého výskytu výronu vodních par s prímesí ruzný prvku (fumaroly, solfatáry), které způsobují zajímavé zabarvené okolní krajiny. Jedním z často navštěvovaných je Krýsuvík s velkým množstvím výronu sirných par a jezírek vařícího se bahna. při procházce po dřevěných lávkách, zahalen parami si člověk radši nepředstavuje, co se mu nachází pod nohama. Do zemětřesení v 90. letech zde byl i menší gejzír.

Další významnou kumulací geotermálních výronu je národní park Fjallabak (Duhové hory).

Krysuvik

Gejzír

Gejzírem se obecně označuje místo, kde, většinou vlivem geotermální činnosti tryská ze země do výšky voda. Toto slovo pochází z Islandštiny (geysa = proudit). Zde se také nacházel nejznámější z nich Grand Geysir. Vznikl po zemětřesení roku 1294 a tryskal do výše úctyhodných 60m. Postupem času jeho aktivita kolísala a od poloviny 20. století jsou výtrysky nepravidelné a vzácné. Tradice místních obyvatel, probouzet ve významné dny chrlení pomocí mýdlové vody byla v devadesátých letech zakázána. V dnešní době je největším lákadlem v oblast jen několik desítek metrů vzdálený gejzír jménem K, který chrlí každých 5-7 minut vodu do výšky „pouhých“ 20m.

Mys

Dyrhólaey (63° 23.98 N, 19° 7.58 W)

Nejjižnejší místo islandské pevniny. Tvorí ho mys s typickou branou. Na obe strany se od ní táhne Cerná pláž, tvorená cedicovým pískem. Koupaní v morské vode o teplote 5-8°C vsak doporucit nelze.

Na okolních skalách hnízdí velké kolonie papuchalku, zvláštních ptácku, rozšírených po celé Skandinávii, pripomínajících krížence racka, tucnáka a papouška.

Islandem prochází geologická hranice mezi evropskou a americkou litosférickou deskou, na nekterých místech vystupující na povrch. Zemské kry se posouvají rychlostí 2-3cm/rok.

Práve tento zlom zpusobuje na ostrove castá mala i vetší zemetresení.

Jména na Islandu

Na Island se v jako poslední zemi v Evrope dodržuje skandinávská tradice, kdy se jméno skládá z krestního jména a jména po otci, nebo po matce, zakonceného koncovkou –son (syn), nebo –dóttir (dcera). Pokud si tedy v našich novinách prectete, že se islandská premiérka jmenuje Jóhanna Sigur?ardóttirová, je to nejen príšerný patvar, ale i gramatický nesmysl, protože se nejedna o príjmení.

Vzhledem k tomuto zvyku musí být hledání napr. v telefonním seznamu opravdu nárocné…


Poslední otázka bude z trochu jiné oblasti, a to z filmu. Zjistete název filmu, jehož dej se sice odehrává v Dánsku, ale natácen byl kompletne na Islandu a z nehož pocházejí fotografie níže.. V exteriérech mužete najít nekolik míst, která ted už znáte. Žánr filmu je Akcní/Dobrodružný/Drama/Fantasy. Byl natocen islandským rezisérem a krome hlavních rolí v nem vystupují islandstí herci. Premieru mel mezi lety 2000-2009.

Vzhledem k tomu, ze se jeho název ponekud liší podle jazykové mutace, doplnte za indicii L pouze první slovo nazvu, jméno hlavního hrdiny.

A movie 1

A%20movie%202

A%20movie%203

A%20movie%204

A%20movie%205

A%20movie%206

A%20movie%207

A%20movie%208

Nápoveda: Uznávám, že nekteré otázky jsou pomerne obtížné. Pokud se vám pres veškeré úsilí nepodarí najít odpoved, napište mi pres profil , zkusím vás mírne popostrcit. Protože vsak na druhé strane nechci snižovat difficulty rating cache, poskytnu nápovedu pouze tomu, kdo se bude sám snažit: Chci jednak, abyste mi Krome žádosti zaslali jednak vámi zjištené rešení všech ostatních indicií, jednak popis toho, jak jste se pokoušeli dáno problematickou indicii konkrétne zjistit sami (tedy ne "Zkousej jsem to vygoglit, ale nic jsem nevygoglil"), minimálne popište, co jste se pokoušeli goglit.

Co ríci na záver? Snad jenom to, že žádné fotky, filmy a popisy nemohou nahradit osobní zkušenost. Výlet na Island je docela drahá záležitost, ale zážitek je to nezapomenutelný.

Finálku najdete na souřadnicích:

N 50° 0X,XXX, E 014° YY.YYY

Kde

X,XXX = (4*F*G*H – H*J) / (F*J*K*L - D –J)

a

YY,YYY = (A*B*E - D*I*L - H*I+B+H) / (F*H*J*K*L - D*K)

Na techto souradnicích najdete jednoduchý návod k nalezení finálky.

Krabička se samozřejmě nachází na jednom z pražských ostrovů na místě se zajímavým výhledem, prosím dbejte o bezpecnost její i vlastní.

Zde si můžete zkontrolovat vypočtené souřadnice. Here you can confirm the finalcoordinates.

English Version (strongly shortened, the listing is long enough)

Cache was moved to another Prague island. Indicies have not changed, only calculation of final coordinates.

To obtain final coordinates, you must get following entries.

1) Iceland was united with Norway on year A. (The last cipher is 2)

2) The island declared full indenpendáncy on B.6.1944

3) Who was Hallgrimur, which is the cathedral Hallgrimskirkja named after?

- A monk, that was turning Vikings to Christianity and was cannonized on 1852 (C=420)

- A poet in 17.th century (C=350)

- A leader of rebels, fighting against the Danish hegemony (C=500)

- The first Icelandic president in 1945-1952 (C=580)

4) Leifur Eriksson discovered America on the edge of D and D+1 century.

5) His archeologically confirmed camp in North America was located on the northern tail of island, which actual english name has E letters.

6) The Perlan reservoir in Reykjavik has F big water tanks. (actual use does not matter)

7) The Icelandic parlament, Althing has G members.

8) What is the name of the house, in which M. Gorbatchev and R. Reagan negotiated on 1986. It has H letters.

9) The heigth of waterfall Haifoss is I meters.

10) The helpfull watrfall is on coordinates N 64° J.xx, W 19° J+45.yy

11) Which geysir is actually active every 5-7min. near former Grand Geysir? It has K letters.

12) What is the name of the movie (Action/Adventure/Drama/Fantasy) made completely on Iceland by Icelandic director and many local actors. (See 8 images above). Released between 2000-2009. L is number of letters of the first word of the movie name (name of the main hero).

You will obtain final coordinates using equations above.

Cache is located on one of Prague islands.

Good hunting.

free counters

TOPlist

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]
An fgebzr bq ibql, ppn 1,6z
[EN]
Ba gur gerr, ol gur evire, 1,6z

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.