Skip to Content

This cache has been archived.

Moravian Reviewer: Archivace cache pro neaktivitu autora <br/><br/>

<b>Moravian Reviewer - Reviewer pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj</b>

More
<

Moravskoslezske Beskydy z Raskovic

A cache by paja.71 & team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 8/30/2010
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá drive-in keš, která by vám nemela cinit vetší problémy.

V keši momentálne není tužka!!! Proto žádáme všechny, aby si sebou nejaké to psadlo na zalogování vzali.


Moravskoslezské Beskydy z Raškovic

 

Raškovice

Obec Raškovice leží v údolí rek Morávky a Mohelnice v podhurí Moravskoslezských Beskyd. První písemná zmínka o obci je z roku 1305, díky cemuž tato obec patrí k nejstarším v okrese Frýdek-Místek. Obživa obyvatel obce byla v minulosti zabezpecena jak tradicním zemedelství a tkalcovství, tak textilním (podnik Slezan) a v pozdejších letech také elektrotechnickým prumyslem (podnik SAFT). Potrebám moderní výroby musely ustoupit také puvodní roubené zemedelské usedlosti, které byly zejména v minulém století nahrazeny moderní výstavbou. Obec je velmi dobre dostupná, což z ní ciní ideální rekreacní oblast pro obyvatele prumyslových regionu Ostravska a Karvinska, kterým nabízí celorocne širokou škálu možností využití volného casu. V Raškovicích naleznete také Památních Raškovic, který celorocne nabízí nejen stálou etnografickou expozici o historii obce a okolí, ale také programy, jež jsou zamereny na oživování starých zvyku a cinností, jež by jinak upadly v zapomnení. Obec je clenem Sdružení obcí povodí Morávky.  Správní území obce má výmeru 862,52 ha. Obec má asi 1 770 obyvatel.

Jihovýchodní cást Raškovic je zarazena do Chránené krajinné oblasti Beskydy, která je svou rozlohou nejvetší chránenou krajinnou oblastí v Ceské republice. CHKO se rozkládá v clenité hornatine Vnejších Západních Karpat a dá se ríci, že zaujímá témer celé území Moravskoslezských Beskyd a dále pak podstatnou cást Vsetínských vrchu a moravskou cást Javorníku. Díky této forme ochrany tak mužete v Raškovicích pozorovat takové živocichy, jakými jsou vydra rícní, jelen evropský, srnec obecný ci výjimecne také rys ostrovid. Z flory zde pak narazíte napríklad na rosnatku okrouhlolistou. Na katastru obce Raškovice se nachází také Národní prírodní památka Skalická Morávka, která predstavuje prirozený a technicky málo upravený úsek toku reky Morávky mezi 5,47 a 10,60 rícním kilometrem. Jedná se o typickou divocící a vetvící se šterkonosnou reku v oblasti západokarpatské flyše v Podbeskydské pahorkatine.

Obcí prochází cyklotrasa Kraków – Morava – Víden, která je soucástí projektu Greenways, jež vede prímo kolem keše. Projekt Greenways zahrnuje veškeré trasy, komunikace ci prírodní koridory, které jsou využívány v souladu s jejich ekologickou funkcí a potenciálem pro sport, turistiku a rekreaci. Raškovicemi prochází také místní trasa c. 6005 Frýdek-Místek – Frýdek-Místek, s níž je soubežne znacena také cyklotrasa Radegast CykloTrack, jejímž cílem je ukázat cyklistum krásu Podbeskydí. Trasa 6005 se prímo v obci kríží s trasou c. 46, jež vede z Ceského Tešína do Vizovic.  

Moravskoslezské Beskydy

Moravskoslezské Beskydy jsou clenitou hornatinou, která soucástí vnejší cástí Západních Karpat. Beskydy se nacházejí na severovýchode Moravy, pri hranici se Slovenskem. Dá se ríci, že Moravskoslezské Beskydy mužeme oznacit za nejvetší a soucasne také nejvyšší pohorí karpatského typu s charakteristickým reliéfem. Nejvyšším vrcholem Beskyd je Lysá hora s 1.323 m n. m. V Beskydech nalezneme celkem 27 vrcholu, jež presahují nadmorskou výšku 1.000 m, pricemž tyto vrcholy jsou rozmísteny v celém pohorí. Z geologického hlediska se jedná o typické flyšové složení, které se strídá se sérií jílovcu, pískovcu a slepencu. Vlastní pohorí je tvoreno výraznými hrebeny, které jsou ve strední cásti prerušeny nekolika izolovanými masivy, z nichž k nejvýznamnejším patrí masiv Lysé hory, Trávného a Smrku. Svahy hor jsou pomerne prudké, údolí rek jsou hluboce zaríznutá. V Beskydech pramení prítoky Odry, z nichž nejvýznamnejší jsou reky Ostravice a Morávka a také pravostranné prítoky Rožnovské Becvy.

Jak již bylo uvedeno výše, témer celé území Moravskoslezských Beskyd zaujímá Chránená krajinná oblast Beskydy. Krome této ochrany se v Beskydech nachází také okolo 25 maloplošných chránených území. Lesy jsou dnes tvoreny prevážne druhotnými smrcinami, pricemž puvodní jedlo-bukové pralesy se na území Beskyd zachovaly jen ojedinele. Presto je treba ríci, že lesnatost území je pomerne vysoká, když presahuje 70 %. V Moravskoslezských Beskydech se vyskytuje rys ostrovid, vzácneji pak také vlk obecný a v poslední letech i medved hnedý, který zde migruje ze Slovenska. 

Klima Beskyd odpovídá jejich nadmorské výšce. Lysá hora, patrí k jednem z nejdeštivejších míst v Ceské republice, o cemž svedcí i prumerný rocní úhrn srážek, který dlouhodobe dosahuje hodnoty 1.500 mm. Pro zimní období je pro Moravskoslezské Beskydy typické casté vydatné snežení a v polohách nad 800 m n. m. i stálá snehová pokrývka. Hrebeny hor tak poskytují dostatek lyžarských tras.

zdroje:

Obec Raškovice

Mikroregion povodí Morávky

Chránená krajinná oblast Beskydy

Skalická Morávka - národní prírodní památka

Cyklotrasy: 38 Beskydy - Valašsko

Beskydy Radegast CykloTrack

Tisícovky Cech - Moravy - Slezska: Moravskoslezské Beskydy

Puvodní keš

Toto místo jsme poprvé navštívili 28. února 2010, když jsme se vydali na lov nedaleké keše GC1Z54Q „U Kunky“ a zaujalo nás natolik, že jsme se nakonec rozhodli, založit zde naši první vlastní keš. Jedná se o pomerne jednoduchou drive-in keš, která by vám nemela cinit vetší problémy a po jejímž vyzvednutí byste meli mít i dostatek casu na zhlédnutí krásného panorama východní cásti Moravskoslezských Beskyd. No a pokud budete mít štestí, tak se vám možná podarí spatrit i stádo zhruba osmi jelenu evropských, kterí se pasou na prilehlých polích (tak jako se to poštestilo i nám).

Pokud možno, tak v keši smenujte pouze veci s motivem Moravskoslezských Beskyd ci jiných moravských a ceských turistických center (turistické známky, odznaky, nálepky ci pohlednice), dále pak CWG, TB a GC. Do keše nevkládejte hracky z Kinder Suprise, jízdenky, vstupenky ci jiné podobne nesmyslné predmety. Dekujeme predem za pochopení.

Tato keš byla bohužel odcizena nekdy mezi 25. a 26. zárí 2010. Z tohoto duvodu jsme zmenili její z velikosti z puvodní "regular" na novou small.

Nová keš

Vzhledem k velikosti, není možno v této keši smenovat žádné veci. Je nám to velice líto, ale jeví se nám to jako mnohem bezpecnejší rešení. Prejeme vám úspešný lov a doufáme, že nám keš na tomto míste vydrží déle, než puvodní. Pri vyzdvihování i ukládání keše budte prosím opatrní, abyste nepoškodili místo jejího uložení. Dekujeme. 

Additional Hints (Decrypt)

xynfvpxn trbfxelf, nifnx grq wr x arov oyvm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

167 Logged Visits

Found it 154     Didn't find it 2     Write note 2     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 23 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.