Skip to Content

<

Privoz V Luhu pod Branovem

A cache by INRI Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/29/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nacházíte se u prívozu V Luhu pod Branovem, jedním ze ctyrech posledních prívozu na Berounce. Vedle prívozu v Darové, Nadrybech a Mokropsech II - Kazíne je však tento zrejme nejstarší, nejromantictejší a také svou historií spjatou s povídkami Oty Pavla nejznámejší.

Historie prívozu
Dle prvních zmínek vznikl už v polovine 17. století, kdy vznikl z nutnosti spojit oba brehy reky a byl tak jediným prostredkem, jak se dostat na druhou stranu za prací, do mlýna, kostela a i jako preprava smutecních pruvodu do Nezabudic. Za prevoz se prevozníkovi platilo vedle penez casto i službami nebo zbožím. Prevoz se zabezpecoval dvema lodmi, jednou menší pro pet lidí a druhou vetší pro lidí dvacet.
První chalupa V Luhu byla postavena roku 1651 Kryštofem Kytnerem, živícím se uhlírinou. Zprvu tu žilo jen šest lidí, roku 1655 jich bylo již 44. Roku 1872 byla chalupa stržena obrovskou povodní. O rok pozdeji již bylo stavení obnoveno, ovšem již na soucasném míste. V té dobe byl jeho držitelem pan Donda.
Z dosažitelných pramenu bylo dále zjišteno, že v roce 1914 byl prívoz pronajat Václavu Proškovi za kauci 319 korun zlatých. Od roku 1922 zde žil František Štiller a po nem v letech 1928-1944 Karel Prošek – jeden z hrdinu príbehu Oty Pavla. Pripomenme si dochovaná jména i dalších prevozníku, jak približne na prívozu žili nebo preváželi: Václav Vlk, pan Škabrada, Karel Pelc, Václav Jakubec (1955-56), Albín Neubert, Karel Pelc, havírský duchodce Jan Müller, v letech 1975 – 1978 bylo stavení prázdné a prevážela v Luhu žijící, podle Oty Pavla, krásná Marie Vlková, do roku 1978 zde prevoznicil ostrý chlap Šeremeta, jenž byl na nejaký cas posledním prevozníkem V Luhu. Další historická kapitola zacíná rekonstrukcí chalupy a vznikem pametní síne Oty Pavla. S kamarády se do ní v roce 1986 pustil Ivo Bružek, který zde byl od otevrení síne v léte 1990 do roku 1995 hlavním prevozníkem. Po nem prevzal sochor (bidlo) Zdenek ´Kovák´ Veselý (do 2001). Po jeho tragickém skonu ho nahradila Libuše Vosátková, která se v soucasnosti s kamarády stará o funkcnost pametní síne a prívozu.

Prevoznická legenda
Karel Prošek žil na prívozu do svých 61 let, o dvanáct let pozdeji (1956) zemrel na selhání srdce a pochovaný je na branovském hrbitove. Manželka legendárního prevozníka ve filmu ztvárneného Rudolfem Hrušínským se i za svobodna jmenovala Karolína Prošková a s Karlem byla oddána v roce 1908. Narodila se v roce 1887 v Branove c. 2 (roubená chalupa vedle sokolovny) a byla dcerou bývalého prevozníka Václava, jenž na prívozu prebýval zhruba v letech 1900-1916.

Karel Prošek s maminkou, manželkou Karolínou a detmi.


Pametní sín Oty Pavla
Do kompletní rekonstrukce budovy branovského prívozu a realizace pametní síne se v roce 1986 za podpory tehdejšího místního národního výboru (dnes obecního úradu) pustila parta nadšencu, prevážne z okruhu lidí milujících prírodu a ochotných obetovat trochu pohodlí a soukromí pro dobrou vec. Zacali výmenou strechy, stropu, vymenili okna, dvere, podlahy a prícky, nove omítli a nabílili celou budovu. První etapa byla dokoncena v cervnu 1988 u príležitosti 15. výrocí spisovatelovy smrti. Druhá fáze byla zamerena na interiérové úpravy pro budoucí pametní sín. Vlastní výtvarné a umelecké ztvárnení místnosti, plné známých i dosud nezverejnených fotografií a fotografických materiálu, bylo realizováno kamarády z Mostu. V prosklených vitrínách se seznámíte s rodinou Oty Pavla, fotografiemi z natácení filmu Smrt krásných srncu, s obaly zahranicních tisku jeho knih ci jeho korenspodencí. Pod stropem visí torzo staré pramice a také rybárské vybavení z dob minulých. Své dojmy muže zaznamenat do pametní knihy a prípadne prispet i dobrovolným vstupným. Pred budovou naleznete multimedialní stojan a poslechnot si úryvky povídek Oty Pavla. Muzeum Oty Pavla naleznete v Buštehradu. Detailneji na Muzeum Oty Pavla

Pametní sín spisovatele Oty Pavla a prívoz jsou otevreny:
v dubnu, kvetnu, cervnu, zárí a ríjnu v sobotu 9-18 hodin a v nedeli 9-15 hodin. O svátcích otevreno jako v nedeli.
V cervenci a srpnu je otevreno denne 9-19 hodin.
Hromadné prohlídky mimo uvedené termíny a casy je možné objednat u Libuše Vosátkové na telefonu 721 380 580.

  • Pokud prívoz nejezdí, doporucuji odstavit vozidlo na návsi v obci Branov a dojít necelý kilometr pešky. Do osady V Luhu nelze dojet vozidlem, nebot za Branovem je smer osada zákaz vjezdu. V osade V Luhu také není žádné místo na parkování (pokud byste neparkovali nekomu ve dvore).

EN: You are at the ferry in the V Luhu by Branov, one of the last four ferries on Berounka river. In addition to the ferries Darov, Nadryby Mokropsy and II - Kazín is probably the oldest, most romantic and its history connected with the most famous short stories by czech writer Ota Pavel. Memorial Hall and the ferry is open in April, May, June, September and October on Saturday 9-18 hours and Sunday 9-15 hours. Opened as the feast on Sunday. In July and August open daily 9-19 hours.

V kesi je normalne i tuzka, ale stale ji nekdo odnasi, takze projistotu si vemte svou.

Additional Hints (Decrypt)

PM: i chxyvar nxngh chy zrgeh arob qin zrgel anq mrzv
RA: va gur penpx npnpvn unys zrgref be gjb zrgref nobir gur tebhaq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

868 Logged Visits

Found it 839     Didn't find it 7     Write note 5     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 6     Owner Maintenance 8     

View Logbook | View the Image Gallery of 93 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.