Skip to Content

<

NS Kralovska rokle

A cache by nedvedi Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/05/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Naucna stezka Kralovska rokle v Horsovskem Tyne
[EN] The nature trail "Royal ravine" in Horsovsky Tyn

!!! POZOR, DOŠLO KE ZMENE SOURADNIC !!!
(viz vzorec pro výpocet finále)
Naucná stezka tvorí približne 3 km dlouhý okruh procházející rozlehlým zámeckým parkem státního hradu a zámku Horšovský Týn. Na peti zastávkách s informacními tabulemi a fotografiemi stezka informuje o historii hradu a zámku, o zajímavých stavbách zámeckého parku, také o vzniku a úpravách samotného zámeckého parku nebo o zpusobech soucasného lesního hospodarení.

Národní kulturní památka
Státní hrad a zámek Horšovský Týn stojí v historickém centru mesta Horšovský Týn. Ze severní a západní cásti je obklopen rozsáhlým zámeckým parkem v prírodne krajinárském slohu. Na severní a východní strane jsou hradní príkopy. Hrad a zámek zcásti stojí na skalnatém ostrohu, pod hradem se nachází rozsáhlé historické sklepení vytesané ve skále.
V roce 1996 byl celý areál pro svoji nesmírnou historickou hodnotu prohlášen Národní kulturní památkou. Do tohoto areálu patrí nejen hlavní zámecká budova, ale i budova purkrabského paláce a témer ctyriceti hektarový prírodne krajinárský park s Glorietem, Loretánskou kaplí a Vdovským domem. Dnes se zámek radí k nejvíce zprístupneným památkovým objektum u nás. Nabízí nekolik prohlídkových okruhu, které doporucujeme navštívit. 
http://www.horsovsky-tyn.cz/
park

pohled na zámek z jihu
Javor u Vdovského domu
Javor pod zámkem
Památný javor klen roste pred letohrádkem, tzv. Vdovským domem, postaveným okolo roku 1730 ve ctyriceti hektarovém parku u zámku. Obvod jeho kmene merí 505 cm a koruna stromu dosahuje do výšky 24m (merení 2003). Javor je chránen od roku 2003 pro svuj vzrust, vek a jako soucást památky.
Zdravý javor klen roste blízko budovy bývalé pošty v jižní zahrade zámeckého parku. Obvod jeho kmene merí 515 cm a koruna stromu dosahuje do výšky 27m (merení 2003). Javor je chránen od roku 2003 pro svuj vzrust a estetickou hodnotu.
javor u Vdovského domu

javor pod zámkemNaucnou stezkou ...
mapka NS
alej mezi loretou a glorietem
znacka NS
Procházka naucnou stezkou s peti informacními tabulemi je asi 3 kmznacka NS dlouhá. Na každé z tabulí zjistíte hodnotu, která vám pomuže k dopocítání finálních souradnic. Z  parkovište snadno dojdete parkem k výchozímu bodu. Cestou si prohlédnete jeden z památných javoru, druhý z nich streží zacátek naucné stezky.
Zde na první informacní tabuli (S1) zjistete, v jakém roce koupil panství hrabe Trauttmansdorff.
Jako A si zapište 2. císlici tohoto letopoctu.

Pokracujte stezkou podle znacek na stromech. Ted pujdete chvíli trochu do kopce, až se pred vámi objeví Loretánská kaple. Stejne jako Gloriet i kaple podléhá zkáze casu. Cestu od kaple ke Glorietu lemuje pozoruhodná stará lipová alej.
Obema stavbám se venuje druhá informacní tabule (S2).
V ní se mimo jiné doctete, kdy byla v Cechách vybudována první loreta. Tretí císlici zjišteného letopoctu si poznamenejte jako B.
vdovský dum


stezkou ...
park
Památné javory a letité lípy nejsou rozhodne jedinými vzácnými stromy, které se vyskytují v zámeckém parku. Pár metru jižne od glorietu rostou nekolik set let staré tisy (podobné jsou i na svazích zríceniny hradu Netrebu). Tyto stromy se hojne využívaly k výrobe luku v pocátcích existence hradu, kdy Gloriet sloužil jako strážní vež, nepretržite obývaná hlídkou. Drevo tisu je velmi pružné a neláme se.
Až se pokocháte pohledem z Glorietu na hreben táhnoucí se od Cerchova ke Zvonu, vyrazte smerem na severovýchod. Zanedlouho uvidíte bránu a zdi oznacující konec puvodního zámeckého parku. Naucná stezka vás povede i za jeho hranice, kde jsou místa neméne zajímavá. Nejdrív se ale zastavte u tabule c. 3. Informuje o lesním hospodárství. Hodnota C oznacuje stárí BORu na obrázku vpravo nahore.
Tady vaše putování ješte nekoncí. Zbývají dve zastávky. Po chvíli chuze se naucná stezka stácí prudce doleva a pokracuje z kopce. Je tam znacka NS (wpt. OD). Cesta je nove opravená a vyztužená kvuli obcasným sesuvum pudy z jedné strany a vymíláním od potucku na strane druhé. Bublající voda vám bude delat spolecnost až ke 4. zastávce. Ješte predtím se cestou mužete osvežit vodou z pramene. Pritéká do potoka ze skalnatého kopce.
brána parku
pramen
V altánu si mužete odpocinout, prípadne doplnit síly pred poslední zastávkou na naucné stezce a výsledným finálem. Nove nabyté vedomosti mužete obohatit ctením o návštevách panstva a lovu ve zdejších krajinách.
Pritom zjistíte, v jakém roce se zde uskutecnil první královský hon. D je tretí císlice letopoctu.
Do konce stezky vám zbývá už jen pár stovek metru. Cesta vede po rovine a po pravé strane se otevírá pohled na spodní cást zámeckého parku s nekolika rybníky, krásného v jakékoliv rocní dobe. Dnes je park oblíbeným místem procházky rodicu s detmi i domácími mazlícky.
altán


park s mustkem
Z 5. informacní tabule se dozvíte neco z historie tohoto místa a také o chránených broucích, kterí tu žijí.
Poslední hodnotou E je pocet písmen celého jména brouka na spodním obrázku.
Finální souradnice
Výsledné souradnice získáte dopocítáním tohoto vzorce:
N  49° 3[E:11].CB[A-1]-10
E 012° 5[C+4].[A-4]D[B-7]-4

Kontrolní soucet hodnot A - E je 38.

Tato cache je soucástí série významné stromy.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] mn fgebzrz cbq xnzrarz
[EN] oruvaq gerr haqre gur fgbar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

410 Logged Visits

Found it 382     Didn't find it 7     Write note 12     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 87 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.