Stepansky most
Obec Obristvi lezi na levem brehu Labe a poprve je pisemne dolozena kolem roku 1290. Stepansky most, ktery nas zajima, nechybi v zadne publikaci o Polabi, se nachazi mezi Obristvim, Tuhani a Kly na silnici z Melnika do Tuhane, Líbeznic, Zdib a Prahy.
Jeho orientace je od jihovychodu k severovychodu a byl postaven podle projektu ing. K. Simka v roce 1912 Prazskou mostarnou, coz byla filialka Prvni ceskomoravské tovarny na stroje v Praze. Most nahradil na silnici Melnik-Rumburk stávající Stepancin privoz (odtud - spolu s nedalekým zameckem i restauraci - jeho jmeno).
Celkova svetlost mostu ciní 95,55 metru. Most je rozdelen na dve stejne velka pole po 48,4 metru. Vozovka na moste je siroka pouze 4,6 metru, coz spolu s nepozornosti ridicu vedlo a bohuzel dodnes vede k
pomerne castym nehodam. Puvodne vedly oba chodniky uvnitr mostu, teprve v letech 1957-1958 byl most po obou stranach rozsiren a chodniky z vnitrni casti prelozeny.
Nejmarkantnejsi casti mostu je nesporne asi 8 metru vysoky portal zakonceny na koncich pylonu pseudogotickým cimburim. Tripasovy vnejsi nosnik pripomina svym tvarem klasické visute mosty.
Za zminku jeste stoji, ze jedna polovina mostu byla puvodne urcena pro Chorvatsko (tehdy rovnez soucast Rakouska-Uherska), teprve asi v polovine vyroby bylo rozhodnuto, ze most bude postaven v Cechach. Problemem teto stavby se postupne stala udrzba konstrukce. Bylo vypocteno, ze naklady za natery mostu by dosahly za 20 let 22 milionu korun. Proto byla nakonec cela konstrukce otryskana, provedla se jeji metalizace zinkem, a pak teprve byla nanesena barva. Tato uprava se zarukou sedmi let stala 3,2 milionu korun a predpoklada se, ze jeji zivotnost potrva 20 let.
Tato lokalita se pouzila pri nataceni serialu "Tricet pripadu majora Zemana se zde tocily sceny k dílu
c. 14 - Konec velke sance dalsi info viz http://www.majorzeman.eu