Skip to Content

<

Desna Sumava a Svetylka na Svetle hore

A cache by Pidalky & PaWcz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/30/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache se nachází na vrcholu Svetlé hory, která je se svými 1 123 metry nejvyšším bodem Lišcích hrbetu.
Zároven je to nejvýše položená schránka putování "Desnou Šumavou". Název Svetlé hory ji predurcuje k tomu, že je venována bludným svetýlkum.


Tady by mel byt vyskovy profil trasy...

TOTO JE JEDEN Z POKLADU DESNÉ SUMAVY

Dieser Schatz gehört zur Serie „Desna Sumava“ (Grauenvoller Böhmerwald)

Informationen in der deutschen Sprache sind am Ende des Listings zu finden.

 O SVETÝLKU NA SVETLÉ HORE

Byl to vecer jako každý jiný. Chlapi z Jaroškova se sešli v hospode U Eibneru, aby udolali nejaký ten máz pšenicného ležáku a vedli u toho vševedoucí reci. Jak už se pri podobných disputacích stává, semleli páté pres deváté - od velké jarní vody pres strašné lonské sucho a knížecí vrtochy až po vetrnou smršt. S tretím pivem zabloudila jejich rec i k bludickám.

„Jo, bludicky jsou mrchy,“ povzdechl si starý Winter, „Tomš ze Zdíkovce kvuli jedné bludicce týden netrefil do rodné chalupy!“

„Kdo ví, která potvora ho tehdy svedla z cesty,“ pochyboval pantáta Zacpal, „žhavá jako plamínek možná byla, ale bludicka?“

„Moje rec,“ prisadil si mladý tovaryš Lejsek „bludicky prece nejsou!“

„Na to jsi prišel jak, holobrádku?“ oboril se na mládence kantor Koc.
Lejsek pokrcil rameny: „za dvacet let, co chodím po tomhle svete, jsem žádnou bludicku nevidel.“

„Ty jsi toho v živote ješte nevidel! Navíc, žes neco ješte nevidel neznamená, že to není,“ poucil jej pantáta Wenig.

Vedel, že bludicky patrí do Šumavské prírody stejne jako rys nebo vlk. Aby dodal svým slovum váhu, pridal k dobru príhodu formana Štancla.

Štancl mel odvézt furu zboží na trh do Volyne. Chtel s tím být do vecera hotový, jenže ve Vimperském pivovaru zrovna uvarili pivo jako kren. Tak se stalo, že se povozník zdržel. Na cestu se vydal až na noc. Pred Ckyní vjel prímo do roje bludných svetélek. Byla tak doterná, že je musel odhánet bicem. Docela z té námahy vystrízlivel.

Kovár Zacpal prikývl: „Strýc Mázl z Michlovky si s nimi také užil své. Vracel se domu ze zábavy, když ho bludicky obklícily ze všech stran. Radeji se svalil na zem a cekal na svítání.“

„Dobre udelal. Nic dobrého by mu neudelali,“ odtušil Koc.

„Povídacky,“ nesouhlasil mlynár Hauer. Mel za to, že svetýlka nejsou zlá.

„To se ví,“ pridal se hajný Šmíd, „bludicky nejsou žádná škodná. Dedka Hejla z Pravetína vodila jedna bludicka domu z hospody.“

„Se svetlíkama se to proste musí umet. Kdo ví, jak na ne, toho zavedou, kam si zamane. Treba i k pokladu,“ prispechal se svojí troškou do mlýna sedlák Šimek.

Tady by mela byt ilustrace...

Sousedi mohli pokracovat ješte dlouho, jenže hejska Lejska stejne nepresvedcili. Považoval pantáty za tmáre, pámbíckáre a tluchuby. Dál si vedl svou o tom, že bludicky nejsou. Kdyby jim šenkýrka neprinesla jitrnice, byli by se dál hádali a snad by došlo i na rány. Naštestí lahodná sousta zacpala chlapum ústa. Na bludicky se docista zapomnelo.

 

Když se Lejsek vracel domu do Stach, cítil, že prebral. Zakopával o rovnou zem a težké nohy sotva vlácel. Žádný div, že sebou brzy bacil do trávy. Pekná rána to byla! Pred ocima se mu roztancila spousta svetýlek.

„Safraporte, bludicky,“ klel tovaryš a masíroval si naražené pozadí. Vecer toho o nich slyšel tolik nepekného i pekného, až ted však uveril. Napadlo jej, že by toho zjevení mohl využít. Zacal žvatlat cosi o pokladu. Dával si pritom záležet, aby jeho zdrevenelý jazyk znel co nejvlídneji.

Zatímco Lejsek brebentil, tetelení vukol neho ustávalo. Mámivá svetýlka se ztrácela jako hvezdy pred svítáním. Nakonec zustalo jen jediné. Sršelo jako povetron a netrpelive poskakovalo nad cestou. Cekalo.

„Mám jít za tebou?“ zeptal se mládenec. Není normální, aby clovek rozprável se strašidlem. Bludicka to dobre vedela, a tak nic neríkala nic, jen se trochu víc rozžehnula.

Lejsek si to vyložil jako souhlas. S námahou se zvedl a vrávoravým krokem následoval svou zárivou vidinu. Svetýlko ho vedlo nejdríve po ceste, pak i po neceste. Bloudili spolu celou noc - brodili se mokrou trávou, klopýtali pres výmoly a preskakovali vetve.

Jak se mladíkovi z hlavy vytrácela opilost, vkrádala se mu do tela únava. I bludné svetélko vypadalo ospale. Jeho svit precházel v slabé mihotání.

Z posledních sil se dotrmáceli na vysoký kopec. Bludicka se vyhoupla na nevysoký útes, zablikala, a zhasla docista. Lejsek se svalil do mechu. Než stacil popadnout dech, spal jako špalek.

Probudil se až za bílého dne. Hlava jej bolela a les kolem sebe nepoznával. Po usilovném premýšlení konecne vymyslel, že v noci zabloudil. Tak si vzpomnel na bludicku i na poklad, který mu mela ukázat. Dal se do hledání. Šátral do dutin a štoural pod kameny. Byt se snažil sebevíc, žádnou drahocennost nenacházel. Všude jen mech a zmet všelijakých bylinek.

Táhlo k polednímu a Lejsek zacínal mít hlad. Poklad nikde, a tak mládenec rozmrzele zamíril s kopce dolu. Brzy stanul na kraji velké pastviny. Mladá selka tam zrovna pásla ovecky. Lejsek se jí chtel jen zeptat na cestu, ale dozvedel se toho mnohem víc – že má do Stach dobrý pulden cesty, že chalupy v údolí pod ním jsou Freyung a kopci nad ním ríkají Svetlá hora. Hlavne však seznal, že mladá dívka je krásná, svobodná, na hospodárství zustala sama a jmenuje se Julie.

Vdecne prijal její nabídku, aby se u ní v chalupe umyl a nabral síly pred dlouhou cestou domu. Od té chvíle nevynechal jedinou príležitost, aby mohl zabloudit za Julií.

 

Než napadl první sníh, usadil se Lejsek ve Freyungu nastálo. Casto pak ríkával, že je Julie jeho poklad. Kdo ví, zda si pri tom nekdy vzpomnel na bludicku.

  

Jste na stope šumavským skrítkum? Uvnitr cache naleznete další šlápoty, které Vás dovedou o kus blíž k velkému pokladu.

Že pred Vami bludicky poklad nekam zasantrocily? Nevadí, horští skrítci zanechali poblíž cílových souradnic i další otisky svých tlapicek. Stací se porozhlédnout v okruhu 15 metru.

banner

PÁR DOBRÝCH RAD NA ZÁVER

* Na lov mužete vyrazit klidne vlakem. K železnicní stanici v Lipce to nikdy nebudete mít dále než dve hodinky pohodové chuze.
* Motorizovaní lovci si pro ustájení svých oru mohou vybírat hned z nekolika parkovišt. Kdo má k dispozici víc vozidel, udelá nejlépe, když jedno približovadlo zaparkuje ve Slatine (první poklad Desné Šumavy je odsud co by kamenem dohodil) a druhý kocár odstaví na Šindlove. Lovci s jediným povozem mohou rozbít základní tábor uprostred celé cesty, ve Švajglových ladech.
* Horští skrítci rádi chodí mimo znacené trasy. To neznamená, že se k pokladum nelze dostat po cestách, jen je budete muset najít.
* Náruživí cyklisté musí pocítat s tím, že na radu míst budou muset dojít po svých, prípadne kolo vést.
* Chcete-li si dát dostavenícko se všemi obyvateli Desné Šumavy, nepotrebujete být vrcholový turista. Celá cesta od první cache až k výchozím souradnicím letterboxu merí o píd víc než 15 kilometru a nastoupáte behem ní zhruba 500 výškových metru.
* Putování Desnou Šumavou zvládnou i deti, zvlášt pokud si cestu rozdelíte do dvou dnu. Možností k prespání najdete v okolí dost.
* Možná Vás pri pohledu na mapu vydesí, že na trase Desné Šumavy chybí hostince. Bohužel je tomu tak.
* Pokud zatoužíte po obcerstvení, mužete se po ceste napojit cerstvou vodou u pramene Volynky, prípadne u studánky ve Švajglových ladech.
* Poklady Desné Šumavy neleží na území národního parku. Zabloudit byste nemeli ani do žádné rezervace. Mejte však na pameti, že se pohybujete v chránené krajinné oblasti.
* Pokud nebudete mít lovení dost, mužete si cestu drobet zkomplikovat odlovem dalších pokladu v okolí.

 

hra svetel

Cache befindet sich an der Spitze des Berges Svetlá hora ( Lichtenberg 1 123 m) , der gleichzeitig der höchste Punkt der Serie „Grauenvoller Böhmerwald“ ist.Die Dose wurde der Sage über die Irrlichter, die hier Schrecken verbreitet haben sollten.

 

Sind sie auf der Spur des Schatzes mit dem Namen  „Grauenvoller Böhmerwald“?Im Cacheinerren finden sie Spuren, die sie viel näher zur Behausung der Bergelfs, die diesen Schatz überwachen.

Sie können die Cache nicht finden? Das macht nichs, die Bergelfs hinterliessen in der Nähe der Finallkoordinate auch weitere Spuren ihrer Pfoten.Es reicht sich im Umkreis von 15 m umzuschauen.

 

Mehrere Tips zum Schluss

* Motorisierte Jäger können gleich mehrere Parkmöglichkeiten ausnutzen. Im Falle das man mehrere Autos gleichzeitig zur Verfügung hat, kann ein Auto in Slatina parken(waypoint PARK01), das zweite dann in Šindlov(waypoint PARK03). Die Jäger nur mit einem einzigem Wagen können den Basislager in Švajglova Lada(waypoint  PARK02) etwa in der Mitte der ganzen Route aufbauen.
* Zum Cachen sie auch die Bahn benutzen. Bis zur Eisenbahnstation in Lipka ist es von allen Punkten der Serie nicht länger als  2 Stunden zur Fuß entfernt.
* Die Bergelfs gehen gerne außerhalb der markierten Wege. Das heisst aber nicht, daß es zu den Schätzen nicht möglich durch die Waldwege zu gelangen, man muß sie nur finden.
* Radfahrer müssen damit rechnen, daß sie and vielen Orten nur zu Fuß zum Schatz kommen, oder das Rad nur führen können.Es ist nicht notwendig ein Hochleistungswanderer zu sein, um die ganze Serie zu absolvieren. Die ganze Route ist etwas mehr als 15 km lang und dabei überwinden sie etwa 500 m über den Meeresspiegel.    
* Es ist nicht notwendig ein Hochleistungswanderer zu sein, um die ganze Serie zu absolvieren. Die ganze Route ist etwas mehr als 15 km lang und dabei überwinden sie etwa 500 m über den Meeresspiegel.
*

Beim Ansehen der Karte können sie erschrocken sein, daß es an der Route des „Grauenvollen Böhmerwaldes“keine Gasthäuser zu sehen sind. Es ist leider so.

Falls sie Erfrischung  aufsuchen möchten, können sie während der Wanderung   mehere Brunnen(siehe waypoints) aufsuchen.

* Die Schätze des „Grauenvollen Böhmerwaldes“ liegen nicht auf dem Gebiet des Nationalparks. Beachten sie Bitte die Tatsache, daß sie sich auf dem Gebiet des Naturschutzgebietes befinden.
* Wir wünschen Euch ein angenehmes Cachererlebnis.

 

Additional Hints (Decrypt)

PF: Nagvoyhqvpxn naro cbq fivparz olin gzn...
///
QR: Hagre qrz Yrhpugre vfg rf qhaxry...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

530 Logged Visits

Found it 521     Didn't find it 4     Write note 4     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 58 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.