Skip to Content

<

Desna Sumava a Spici obr Bukovec

A cache by PaWcz & Pidalky Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/30/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tisicovka Bukovec ( 1 099 m ) sice nesaha nejvyssim sumavskym velikanum ani po pupek, ale presto je to pekny obr.
Doslapnete si na neho kvuli pokladu!


Tady by mel byt vyskovy profil trasy...

TOTO JE JEDEN Z POKLADU DESNÉ SUMAVY

Dieser Schatz gehört zur Serie „Desna Sumava“ (Grauenvoller Böhmerwald)

Informationen in der deutschen Sprache sind am Ende des Listings zu finden.

 OBR BUKOVEC

Život na Šumave nikdy nebyl jednoduchý. Dlouhé kruté zimy strídaly jarní plískanice. Podzimní mlhy zase brzy ukoncovaly léto. Drsná kamenitá puda se ztežka obdelávala a dobytek casto napadala dravá zver. Presto si horalové uchovávali veselou mysl. Žili prece v kraji velmi krásném, v samotném srdci prírody a pod ochranou paní Gabréty.

 

Jednoho letního poledne však jejich poklidné dny skoncily. Do lesa mezi Horní Vltavicí a Lipkou se nastehoval obr Bukovec. Pritáhl z Temného Hvozdu na svazích Plechého. Už ho nebavilo potloukat se osamele po horách a z dlouhé chvíle lámat skály. Rozhodl se usadit blíž svým príbuzným z Popelné, kterí si vystaveli na jednom z kopcu Obrí hrad.

 Tady by mela byt ilustrace...

Pro vesnicany i meštany z širokého okolí znamenal obruv príchod nemalé potíže.Doposud meli zkušenosti s obry vesmes dobré. Ti z Popelné se starali o své, žili si v ústraní na své hore a nikdy nikoho neobtežovali. Ukázalo se však, že Bukovec, jejich bratranec z druhého kolene je pekne neotesaný holobrádek.

Náš privandrovalec si bral, nac dostal chut. Jednou to byla mladá kravka, co se pásla na pasece nad Šindlovem, jindy slupl beránka i se zvoneckem. Jednou dokonce sporádal všechno pecivo z vimperské pekárny. Pekarum zbyly jen oci pro plác a budova bez strechy. To ale ješte nebylo všechno! Bukovec dostal po slaných rohlíckách žízen, nacež zamíril rovnou do pivovaru a vypil zásoby piva na nekolik týdnu. Ani si nedovedete predstavit tu spoušt, kterou nadelal, když se potom motal krivolakými vimperskými ulickami zpet do svého lesa.

 

Obruv žaludek ale nebyl to jediné, co Šumavany trápilo. Jeho noha velikosti parní mašiny rozdrtila vše, co jí stálo v ceste, at to byla stodola, plot nebo chalupa. A nejhorší ze všeho bylo, když potreboval Bukovec pujcit neco od svých príbuzných. To vystoupal na kopec, trikrát zahulákal, až se celá zem otrásala a zacalo se z toho stahovat mracno na bourku. Z Popelné mu prišla stejne halasná odpoved. V zápetí zacaly oblohou létat místo blesku hrnce, kladiva, boty, fajfky a jiné harampádí, které si obri za stovky let, co trvá jejich život, nastrádali a vyrobili. Castokrát se stalo, že nejaká ta obrvec spadla prímo na nejaké stavení. Jindy zatarasila cestu a jednou dokonce srazila školu. To se pak deti z Kvildy museli celou zimu ucit v hospode U Cerného divocáka, z cehož nemel pan ucitel Kanec vubec žádnou radost.

Apráve s rozborenou školou došla trpelivost rychtári Taubrovi z Lipky. Nazítrí svolal do hospody U Trí brízek každého, kdo dokázal používat hlavu i na jiné veci než je rozjímání o slepicích a obilí. Nad pivem se pak pánové jali premýšlet, co si pocnou s Bukovcem. 

Hajný Dlask z Borových Lad, statný to chlapík, navrhoval jít na obra zhurta. Vzít klacky, kosy, cepy, zkrátka, co kdo popadne, a vyhnat ho zpet na Plechý. To se ale Taubrovi moc nezdálo. Vždyt by se pak obr mohl vrátit i s posilou jeho soukmenovcu. Z takové patálie už by vesnicany nikdo nezachránil. Ne, bylo treba vymyslet trvalejší rešení.

Jenže cas kvapil, vecer se promenil v noc a nápad žádný. Celá sešlost se tedy odebrala do svých domovu ci pohostinných pohostinských pokoju. Každý ulehal s težkým srdcem a ješte težší hlavou.

Rychtár Taubr však nemel na spánek ani pomyšlení. Obrí svízel mu stále ležela v hlave. A protože se mu nejlépe dumalo venku na cerstvém vzduchu, vydal se jen tak na špacír.

Došel až k nedaleké studánce. V její hladine se ted odrážel trpytivý mesíc i jeho spolecnice, hvezdné blýštenky. Usedl do mekké trávy a potichu vzdychl. V týž moment se za jeho zády ozvalo: „Nebud smutný, rychtári!“

„ Kdo? Co?...“ vypravil ze sebe úlekem.

„Neboj se me, Jakube. Jsem Gabréta, paní a matka tohoto kraje. Vím, co te trápí. I já težce nesu, když Bukovec jen tak z rozmaru láme smrky, které jsem léta hýckala, kalí studánky, jež jsem s žínkami den co den cistila, a znicí všechno, co mu pod nohu prijde! Rozhodla jsem se, že je na case zasáhnout a ochránit náš kraj pred tím hrubiánem.

Jsi rozumný clovek, Jakube, proto ti ted ukáži, kde roste carovné býlí s mocí promenit kohokoliv v kámen. Na oplátku mi ale musíš slíbit, že jakteživ neprozradíš živé duši, kde jsi ho nasbíral. Sám pak už jiste vymyslíš, jak s ním naložit.“

Jak bylo ujednáno, tak se stalo.

 

Nazítrí mel už rychtár pripravený dokonalý plán - nechal porazit pekného statného beránka a vlastnorucne jej vycpal carovnými bylinkami, které mu v noci Gabréta ukázala. Pak beránka nechal postavit na podpery doprostred pastviny a všem sousedum nakázal, aby se schovali a cekali.

Po hodince se od jihu prihnal Bukovec. Uvidel na louce krotkého vykrmeného beránka a hned dostal chut na skopové. Udelal dva rychlé kroky a chnapl po beránkovi. Celou tu nádivku slupnul jako jednohubku.

Když si tak dobre pochutnal, odebral se prospat do nedalekého lesa. Sotva se položil do svého lože, zacalo pusobit divotvorné korení, kterým bylo nastražené skopové ochuceno. Nenasytný obr zkamenel!

 

Tak tam zustal ležet naveky. Casem ho porostl mech, na briše se mu vysemenily smrky a jeho príbeh zavál cas. Lidé zapomneli, jak se to tehdá semlelo. Zbylo jen jméno a spící obr Bukovec.

 

Jste na stope šumavským skrítkum? Uvnitr cache naleznete další šlápoty, které Vás dovedou o kus blíž k velkému pokladu.

Ze nejaky zlobr obr poklad zaslapl do zeme? Nevadí, horstí skrítci zanechali poblíz cílových souradnic i dalsí otisky svých tlapicek. Stací se porozhlédnout v okruhu 15 metru.

banner

PÁR DOBRÝCH RAD NA ZÁVER

* Na lov mužete vyrazit klidne vlakem. K železnicní stanici v Lipce to nikdy nebudete mít dále než dve hodinky pohodové chuze.
* Motorizovaní lovci si pro ustájení svých oru mohou vybírat hned z nekolika parkovišt. Kdo má k dispozici víc vozidel, udelá nejlépe, když jedno približovadlo zaparkuje ve Slatine (první poklad Desné Šumavy je odsud co by kamenem dohodil) a druhý kocár odstaví na Šindlove. Lovci s jediným povozem mohou rozbít základní tábor uprostred celé cesty, ve Švajglových Ladech.
* Horští skrítci rádi chodí mimo znacené trasy. To neznamená, že se k pokladum nelze dostat po cestách, jen je budete muset najít.
* Náruživí cyklisté musí pocítat s tím, že na radu míst budou muset dojít po svých, prípadne kolo vést.
* Chcete-li si dát dostavenícko se všemi obyvateli Desné Šumavy, nepotrebujete být vrcholový turista. Celá cesta od první cache až k výchozím souradnicím letterboxu merí o píd víc než 15 kilometru a nastoupáte behem ní zhruba 500 výškových metru.
* Putování Desnou Šumavou zvládnou i deti, zvlášt pokud si cestu rozdelíte do dvou dnu. Možností k prespání najdete v okolí dost.
* Možná Vás pri pohledu na mapu vydesí, že na trase Desné Šumavy chybí hostince. Bohužel je tomu tak.
* Pokud zatoužíte po obcerstvení, mužete se po ceste napojit cerstvou vodou u pramene Volynky, prípadne u studánky ve Švajglových Ladech.
* Poklady Desné Šumavy neleží na území národního parku. Zabloudit byste nemeli ani do žádné rezervace. Mejte však na pameti, že se pohybujete v chránené krajinné oblasti.
* Pokud nebudete mít lovení dost, mužete si cestu drobet zkomplikovat odlovem dalších pokladu v okolí.

 

Momentka ze Sumavy

Cache befindet sich am Gipfel des Berges Bukovec(1 099 m) und erinnert an die Sage über den schlafenden Riesen mit dem gleichen Namen.

Die Sage ist nur in der tschechischen Sprache verfügbar.

 

Sind sie auf der Spur des Schatzes mit dem Namen  „Grauenvoller Böhmerwald“?Im Cacheinerren finden sie Spuren, die sie viel näher zur Behausung der Bergelfs, die diesen Schatz überwachen.

Sie können die Cache nicht finden?Das macht nichs, die Bergelfs hinterliessen in der Nähe der Finallkoordinate auch weitere Spuren ihrer Pfoten.Es reicht sich im Umkreis von 25 km umzuschauen.

 

Mehrere Tips zum Schluss

* Motorisierte Jäger können gleich mehrere Parkmöglichkeiten ausnutzen. Im Falle das man mehrere Autos gleichzeitig zur Verfügung hat, kann ein Auto in Slatina parken(waypoint PARK01), das zweite dann in Šindlov(waypoint PARK03). Die Jäger nur mit einem einzigem Wagen können den Basislager in Švajglova Lada(waypoint  PARK02) etwa in der Mitte der ganzen Route aufbauen.
* Zum Cachen sie auch die Bahn benutzen. Bis zur Eisenbahnstation in Lipka ist es von allen Punkten der Serie nicht länger als  2 Stunden zur Fuß entfernt.
* Die Bergelfs gehen gerne außerhalb der markierten Wege. Das heisst aber nicht, daß es zu den Schätzen nicht möglich durch die Waldwege zu gelangen, man muß sie nur finden.
* Radfahrer müssen damit rechnen, daß sie and vielen Orten nur zu Fuß zum Schatz kommen, oder das Rad nur führen können.Es ist nicht notwendig ein Hochleistungswanderer zu sein, um die ganze Serie zu absolvieren. Die ganze Route ist etwas mehr als 15 km lang und dabei überwinden sie etwa 500 m über den Meeresspiegel.    
* Es ist nicht notwendig ein Hochleistungswanderer zu sein, um die ganze Serie zu absolvieren. Die ganze Route ist etwas mehr als 15 km lang und dabei überwinden sie etwa 500 m über den Meeresspiegel.
*

Beim Ansehen der Karte können sie erschrocken sein, daß es an der Route des „Grauenvollen Böhmerwaldes“keine Gasthäuser zu sehen sind. Es ist leider so.

Falls sie Erfrischung  aufsuchen möchten, können sie während der Wanderung   mehere Brunnen(siehe waypoints) aufsuchen.

* Die Schätze des „Grauenvollen Böhmerwaldes“ liegen nicht auf dem Gebiet des Nationalparks. Beachten sie Bitte die Tatsache, daß sie sich auf dem Gebiet des Naturschutzgebietes befinden.
* Wir wünschen Euch ein angenehmes Cachererlebnis.

 

Additional Hints (Decrypt)

M boebin chcxh ilehfgn qnyfv boevx! Cebfvzr, arcerunarwgr gb f znfxbinavz cbxynqh, mr firub cryrpuh ilxhxhwr mnzrear.
Nhf qrz Anory qrf Tvtnagrf jäpufg rva naqrere xyrvare Tvtnag...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

658 Logged Visits

Found it 626     Didn't find it 6     Write note 11     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 7     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 20 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.