Skip to Content

<

Cest jeho pamatce Z 37A Cmelak

A cache by jctuning Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/11/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato nenárocná cache Vás zavede na úpatí kopce, odkud se Vám po
nalezení kešky, z místa kde je ukryta naskytne pohled na
obec Hostim a okolí. V techto místech tragicky zahynul 13.brezna 1981 v
letounu Z-37A ve veku 37 let pilot ing. Jirí Hronovský.

-----------------------------------------------------------------
Z-37 Cmelák je ceskoslovenský, resp. ceský jednomotorový dolnoplošník, vyvinutý jako zemedelský letoun, který však sloužil a dodnes ješte slouží i k rade dalších úcelu.


Technická data

Návrh: LET Kunovice + Moravan Otrokovice
Rozpetí: 12,22 m
Délka: 8,55 m
Nosná plocha: 23,80 m2
Prázdná hmotnost: 1043 kg
Vzletová hmotmost: 1850 kg
Motor Avia M-462 AF 232 kW
Maximální rychlost: 190 km/h
Preletová rychlost: 180 km/h
Pracovní rychlost: 110 km/h
Minimální rychlost (klapky 50°): 77 km/h
Délka rozjezdu (pri 1850 kg): 155 m
Délka brzdeného dojezdu: 122 m
Dostup: 640 km

Koncem padesátých let udelila RVHP tehdejší CSR gesci, mimo jiné, na vývoj a výrobu zemedelských letounu. Specifikace RVHP, pripravená predevším pracovníky sovetského ministerstva leteckého prumyslu, obsahovala rozsáhlý výcet požadavku a podmínek, nekdy velmi obtížne splnitelných. V souteži o projekt zemedelského letounu, která se uskutecnila v roce 1960, byl k realizaci vybrán XZ-37, spolecný projekt Moravanu Otrokovice a LETu Kunovice. Prototyp byl zalétnut v cervnu 1963 a již pocátcích zkoušek bylo zrejmé, že plní prevažnou vetšinu specifikovaných požadavku a má šanci na úspech.Z-37 je samonosný dolnoplošník s celokovovým krídlem, trupem svareným z ocelových trubek potaženým tesilovou tkaninou s podvozkem ostruhového typu. Dolnoplošná koncepce byla vybrána pro splnení požadavku nerušeného výhledu pilota do zatácky i pri velikém náklonu. Neobvykle vysoký podvozek zajištoval bezpecnou vzdálenost disku vrtule od zeme (bylo požadováno 350 mm pri plném propérování a prázdné pneumatice ve vodorovné poloze) a také umožnil dosažení velmi nízké pristávací rychlosti tím, že dovolil využít vysokého kritického úhlu nábehu krídla pri pristání na tri body.

Krídlo je trídílné, obdélníkový centroplán je dvounosníkový, spojený s trupem šesti závesy, na nej jsou zavešena lichobežníková vnejší krídla, opatrená na nábežné hrane konce krídla pevnými sloty. Jejich úloha je, vedle podpory co nejnižší pristávací rychlosti, také zajíštení spolehlivé funkce kridélek a vynikající prícné riditelnosti pri velmi nízkych pracovních rychlostech a v podmínkách prízemního letání mezi množstvím prekážek. Vedle slotu bylo krídlo vybaveno velmi úcinnými vztlakovými klapkami zvláštního typu. (Základní poloha a tvar klapky - dvojšterbinová klapka vysunutá do vzletové polohy. V této poloze je zafixována prední cást klapky, je prinýtována ke krídlu. Zadní klapka se otácí okolo jednoduchého závesu pod obrysem krídla tak, že v zavrené poloze je vuci teoretickému obrysu krídla posunuta mírne dozadu a dolu. Generuje tedy i v zavrené poloze prírustek vztlaku pri témer nezvýšeném odporu. Maximalní výchylka klapky v poloze pro pristání je 50°.


Pilotní kabina je umístena na úrovní nábežné hrany krídla vysoko nad prídí letounu, což zajištuje vynikající výhled jak v prímém letu, tak i v zatáckách se stredním a velkým náklonem. Za pilotní kabinou je nádrž na chemikálie o objemu 650 l. Z nádrže je možné aplikovat jak tekuté, tak i práškové nebo granulované chemikálie. Za nádrží je prostor, v nemž je možné pri preletech prepravovat mechanika.

Motor Avia M 462 AF je hvezdicový devítiválec o výkonu 232 kW se spouštením stlaceným vzduchem. Motory nebyly v Avii navrženy a vyrábeny, ale byly prestavovány z dodaných sovetských motoru AI-14 RF a byly vybavovány novými reduktory. Vrtule V-520 je dvojlistá hydraulicky stavitelná.

Cmeláci se vyrábely v rade úprav, verzí a modifikací. Mimo jiné byla vyvinuta i školní verze Z-37-2, s dvojím rízením a sedadly za sebou. Na výrobe kooperovaly Kunovice s Otrokovicemi, v Otrokovicích se vyrábel trup a aplikacní zemedelské zarízení, v Kunovicích krídla, ocasní plochy. Podvozek byl vyvinut a vyráben Technometrou Radotín. Finalní výroba byla výhradní záležitostí LETu Kunovice. Do zastavení výroby v roce 1977 bylo vyrobeno hodne pres 650 letadel. Ale ješte nebyl konec. Po šestileté prestávce byla výroba obnovena a v létech 1983 a 84 a bylo jich vyrobeno ješte dalších 40.Nejvetším uživatelem Cmeláku byl Agrolet a Slovair, kterí zajištovali letecké zemedelské práce pro celou CSSR. Nekolik Cmeláku však bylo i v majetku velikých zemedelských družstev. Ale je treba pripomenout, že vlastností Cmeláka jej predurcovaly i k jiným než zemedelským cinnostem. Napríklad nekolik jich posloužilo pro vleky vetronu. Byla to ideální vlecná pro vleky z polí a v tehdejších létech se bez asistence vlecného Cmeláka neobešly žádné veliké plachtarské závody.Krome využití v CSSR byl Cmelák vyvážen do tehdejší NDR a do Bulharska, nekolik stroju bylo dodáno i do Madarska. Presto, že puvodní zámer RVHP zamýšlel dodávky pro celou RVHP, Poláci si vyvinuli své zemedelské letouny PZL-106 Kruk a pozdeji PZL M-18 Dromader a Cmeláky neprijal ani hlavní zadavatel úkolu - Sovetský Svaz.
-----------------------------------------------------------------
Verze

XZ-37
První prototyp
Z-37
Letadla první produkce 1965-1971.
Z-37A
Další produkce 1971 - 1975 a 1983 - 1984, 650 letadel.
Z-37A-2
Dvousedadlová cvicná verze, 27 letadel.

Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw cbq xnzrarz. Cnx mnfgep qbfgngrpar qbmnqh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

571 Logged Visits

Found it 539     Didn't find it 6     Write note 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 8     Owner Maintenance 11     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 54 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.