Skip to Content

<

Steny

A cache by vkmf vlado Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/22/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Steny sa nachádzajú v hlavnom hrebeni centrálnej casti Krivánskej Malej Fatry mezi vrcholmi Hromové (1636 m) a Poludnovým grúnom (1460 m). Hreben je tu orientovaný juho – severným smerom. Je velmi úzky. Jeho západné úbocia porastené kosodrevinou prudko klesajú do Vrátnej (Starej) doliny (odtial názov Steny). Prednedávnom tu ešte boli zvyšky protilavínových zátarasov. Tieto zrázy sú nižšie porastené prirodzeným lesom a vystupujú tu i skalnaté partie. Sú chránené v rámci národnej prírodnej rezervácie Chleb. Takmer rovnako strmé sú aj východné trávnaté úbocia. Nižšie sú porastené len riedkym porastom smreku a klesajú do Šútovskej doliny.
Steny majú dva vrcholy: Severný (1535 m) a Južný (1572 m) oddelené výraznejším Sedlom v Stenách (1480 m). Z juhovýchodného úbocia vybieha do Šútovskej doliny rázsocha, ktorá vrcholí horou Úplaz (1450 m). Na východnom úbocí vyvierajú Mojžišove pramene, ktorých vody napájajú Šútovský vodopád. Hreben je budovaný vápencami, len v dolných castiach severných úbocí lokálne vystupujú horniny jadra pohoria - kremence a žuly.
Chodník je prevažne trávnatý. V zimnom období na svahoch casto hrozí nebezpecenstvo lavín. Hreben s tycovým znacením je bezpecný.
Prístup: Z Vrátnej doliny od chaty Vrátna po žltej znacke na Grún (0:45) a na Poludnový grún (2:00) a dalej po cervenej hrebenovej znacke na Severný vrchol v Stenách (2:15 hod) a cez sedlo v Stenách na južný vrchol (2:40 hod). Na Južný vrchol v Stenách se dostaneme aj po cervenej znacke zo Snilovského sedla (1524 m), kde sa dá vyviezt lanovkou, cez Chleb (1646 m) a Hromové (1636 m) za necelú hodinku. Cache sa nachádza niekolko krokov od chodníka.


Additional Hints (No hints available.) 

Find...

  • Fotohint
  • StenyJužný vrchol zo Sedla v Stenách, dalej Hromove a Chleb
  • Steny 2Severný vrchol v Stenách, V. Rozsutec, Stoh

1,311 Logged Visits

Found it 1,291     Didn't find it 3     Write note 7     Publish Listing 1     Needs Maintenance 5     Owner Maintenance 3     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 140 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.