Skip to Content

<

Kaplicka Chodoun / Chaple in Chodoun

A cache by Libor.29 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/17/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ - Cache vás zavede ke krásné kaplicce v centru obce Chodoun, ležící v tesné blízkosti reky Litavky, kde máte za úkol odhalit souradnice lock&lock krabicky.
EN - This cache is placed in the village Chodoun near the river Litavka. You should find there the Chaple from picture and then find out coordinates steering for the lock&lock box.

CZ - Krabicka se NENACHÁZÍ prímo u kaplicky, ale je umístena nedaleko. Práve u této kaplicky však naleznete potrebné informace k nalezení pokladu. Opet platí, že není treba vstupovat do kaplicky, nic nadzvedávat, otevírat ci rozebírat. Jen se porádne dívejte kolem sebe a hledejte cosi, na cem jsou uvedeny souradnice. Abyste to nemeli tak lehké, tak jsou trochu upravené, ale jiste vám nebude cinit problém jejich správné rozluštení. Po odlovu krabicku umístete presne tak, jak jste ji nalezli pri svém príchodu. Dekuji.

PO NALEZENI A VYLUSTENI SOURADNIC, ODECTETE N -088 a E-046, TIM DOSTANETE SPRAVNE FINALNI SOURADNICE. ODMENOU VAM BUDE PODLE MNE HEZKY VYHLED NA ...

EN - Box is NOT placed directly near the chaple but it is close by it. Near this chaple you should find information which you need to find a treasure. Dont open the chaple. Look round properly and find somethink with full coordinates.

THESE COORDINATES ADJUST BY N minus 088 and E minus 046.


Chodoun


Obec leží dva kilometry od mesta Zdice, dvanáct kilometru západne od okresního mesta Beroun. Obec se rozkládá na výmere 424 ha, má 248 staveb s císlem popisným, ve kterých trvale žije 595 obyvatel. /stav k 1.11.2010/

První písemná zmínka o Chodouni pochází z roku 1271, kdy je pripomínána jako soucást žebráckého panství. Soucasne byl v obci také malý vladycký statek podle nehož se psali místní zemané. V 16. století však byla již celá obec i s vladyckým statkem soucástí tocnického královského panství. Králové dávali tento majetek do zástavy ruzným šlechtickým rodum. V roce 1552 král Maxmilián zastavil panství Tocník Janu staršímu z Lobkovic, Císar Rudolf II., roku1594 tento majetek Lobkovicum odebral a od tohoto roku se Chodoun jako soucást tocnického panství na tri století stala majetkem ceské komory. Hospodársky bylo panství spojeno se sousedními komorními panstvími Králuv Dvur a Zbiroh a spra­vováno ze zbirožského zámku.

V roce 2001 oslavila obec 730 let svého trvání . Pri té príležitosti byly predstaveny nové symboly obce (znak + prapor). V predsálí Obecní­ho domu byla otevrena výstava z historie obce. V odpoledních hodinách za prízni­vého pocasí probehl kulturní program, ve kterém vystoupily zdické mažoretky, dále detský folklorní kroužek Kamýcek a obcanum se predstavila dechovka Vysocinka. Oslavy pokracovaly i vecer tanecní zábavou, kde hrála skupina Dynamic z Dobríše.Na návsi rozprostírající se v okolí hlavní silnice a obecního úradu se nachází tato krásná kaplicka.

Zadní pohled na kaplicku smerem k hlavní silnici. Jiste budete souhlasit, že je krásná. Kousek od ní se nachází lípa.

Významní rodáci


Jan ZIKA (1902 - 1942) - známý cinitel protifašistického odboje, patrí k významným chodounským rodákum. Narodil se v Chodouni v roce 1902. Vyucil se ševcem u ševcovského mistra p.Emila Skaly. Za okupace byl významným komunistickým cinitelem, clenem 2.ilegálního výboru KSC. V roce 1942 byl nacisty dopaden u manželu Praizlerových v Praze. Podlehl smrtelnému zranení pri spouštení z okna bytu.Manželé Blažena a Josef Praizlerovi, kterí také pocházeli z Chodoune, byli za ukrývání Jana Ziky nacisty popraveni. Proto je treba si pripomínat nejenom jméno Jana Ziky, ale také manžele Praizlerovi, kterým byla nedávno odhalena pametní deska na dome v Praze, v nemž žili. V naší obci jsou jména Jana Ziky i manželu Praizlerových trvale pripomenuta na seznamu obetí obou svetových válek na místním pomníku.

Josef P O N C A R (1902 - 1986) - lidový hudební skladatel, autor celé rady známých polek a valcíku. Narodil se v Chodouni 14.3.1902. Rodný domek, na kterém je umístena pametní deska, se nachází pred mostem po pravé strane pri vjezdu do obce od Zdic. Z tech nejznámejších skladeb jsou to Chodounská polka, Pres dve vesnice, Karlícku muj, Já nemám nic, Zvonky v lorete, Za potocinou a další. Ve stejném roce i mesíci se narodili i dva další známí lidoví skladatelé, Karel Vacek a Jaromír Vejvoda.V roce 1972 u príležitosti jejich 70. narozenin se konal spolecný koncert techto prukopníku lidovek v chodounském kulturním domu. Obec si každých 5 let pripomíná výrocí Josefa Poncara koncertem dechové hudby. Josef Poncar žil pozdeji se svojí rodinou v sousedních Zdicích. Na podzim roku 1986 zemrel a je pochován na zdickém hrbitove. Na rodném domku J.Poncara byla v breznu 1997 odhalena pametní deska.

Ing.Vladimír K O L L E R (1926 - 1997) - byl poveren funkcí hlavního inženýra celé tranzitní soustavy plynu a spolu se svým pocetným kolektivem pracovníku Plynoprojektu Praha se podílel na její koncepci a následné zdárné realizaci . Narodil se v Chodouni 25.8.1926. Vystudoval CVÚT - strojní fakultu v Praze. Ve zmíneném Plynoprojektu se postupne vypracoval do funkce hlavního inženýra tranzitní soustavy. Dále prednášel na Vysoké škole chemicko technologické. Tranzitní soustava se díky prepravní kapacite 75 miliard m3 zemního plynu za rok stala uznávanou stavbou zahranicními odborníky. Ing.Koller zemrel náhle v den svých 71.narozenin roku 1997.Použity informace z oficiálních stránek obce Chodoun

Additional Hints (Decrypt)

PM - Arqnyrxb orgbah; Svanyr = armncbzra hcenivg ilcbprg; fgbhcav fv an xnzra n ubqar fr angnuav.
RA - Arne gur pbapergr; Svany = or njner gb nqwhfg gur pbbeqvangrf - zber va yvfgvgat; fgrc ba gbc bs gur fgbar naq ubyq bhg lbhe unaq. Va gur gerr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.