Skip to Content

<

PSSB 3: Hutska lipa / Limetree in Hute

A cache by Peny8; adopted from SciurusT Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/13/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Short description:

Hutská lípa (lípa srdcitá, Tilia cordata) se nachází v osade Hute pri hrázi Velkého belcického (dríve Hutského) rybníka.
Odhadovaný vek: 250 let
Výška stromu 27 metru
Obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí: 600 cm

The Limetree in Hute grows in the little parish by the dam of the Big Belcice´s Pound.
Age: 250 years
Height: 27 metres
Circumference in the height of 130 cm: 600 cm


Long description:

Podle našeho názoru nejkrásnejší strom z celé série. Stojí v soukromé zahrade a i když je plot pred ní poborený, respektujte, prosím, soukromý pozemek. Mohlo by se Vám to i krute nevyplatit, protože v lípe si udelaly „bydlení“ vcely. In our opinion this is the most beautiful tree in our series. It grows in the privat garden so respect the fence, please, and don´t enter the garden. It colud be quite dangerous because there is the „house“ of bees in the trunk of the limetree.

A ješte neco málo k obci: Zacneme Ladislavem Stehlíkem a citátem z jeho knihy Zeme zamyšlená: “Snad zabehl s chlapci i k rybníku Huteckému, kde už železné hute prestavovali v dnešní mlýn. Jen hromady strusek a litinový náhrobek posledního majitele hutí, pražského meštana Václava Cáslavského na belcickém hrbitove, jsou svedky zaniklého prumyslového podnikání v našem okolí. “ Barboriny štoly, Zlaté Hory, Hute, pozustatky starých dulních del. A také ve Hvoždanech kostel Sv. Prokopa, patrona horníku a krásná socha Sv. Barbory, ochránkyne havíru v Belcicích. Železem a zlatem je bohatá krajina severního Blatenska, což vedeli a využívali už starí Keltové i naši predkové nedávní, jak dokládá úvodní ohlédnutí L. Stehlíka. Práve Hute u Závišína jsou dokladem prímo cítankovým. Zbylo z nich však pouze jméno a pár chalup u rozlehlého Huteckého, jinak též Velkého belcického rybníka, na tmavozeleném pozadí brdského Tremšína. Dnešní klid tu streží vekovitá rozdvojená lípa s témer šestimetrovým obvodem, vzpomínající na osmahlé svalnaté hutare, vonící železem, kterí se pod ní kdysi scházeli za letních veceru a nocí. Urcite netušila, jak bude klid po jejich odchodu narušen jedné srpnové noci roku 2002, kdy hráz Huteckého rybníka nevydržela prívaly vod z brdských kopcu. Dravá voda ji protrhla, vlna smetla i cást silnice na Belcice spolu s práve projíždející sanitkou a pokracovala ve svém nicivém díle dál na Závišín a Blatnou. O pár hodin pozdeji pokracovala blatenská apokalypsa protržením nedalekého rybníka Metelského. Ale jako pokaždé nakonec vyšlo slunce a dnes si muže Hutská láípa zase nerušene hlídat své bohatství, schované v železných rudách a ve zlatonosném rícním písku. I když ze své staleté moudrosti ví, že bohatství je schováno nekde úplne jinde . . . Hutská lípa je zarazena do programu záchrany genofondu památných stromu VÚKOZ Pruhonice. Byla použita jako matecná lípa pro lipku vysazenou u západní brány kostela v Paštikách pri príležitosti výrocí 250 let od jeho postavení.

A konecne ke kešce: Keška je schovaná nedaleko lípy na celkem patrném míste. Budte, prosím, pecliví pri jejím zavírání a ukládání na místo, at nám chvíli vydrží.

!!!NEZAPOMENTE SI OPSAT BONUSOVÉ CÍSLO PRO BONUS CELÉ SÉRIE!!! !!!!!!!DON´T FORGET TO COPY THE BONUS NUMBER FOR THE SERIES!!!!!!

Pokud chcete odlovit celou sérii naráz, doporucujeme zacít v Hostišovicích. Auto se tu dá celkem pohodlne zaparkovat. Z Hostišovic pokracujte ve smeru císlování kešek ze série. Od bonusu se do Hostišovic mužete vrátit bud po silnicích pres obce Chobot a Cernívsko nebo lesními cestami sjízdnými i pro kola do Drahenického Málkova a odtud už po silnici do Hostišovic. Celý okruh merí asi 30 km (dle zvolených tras). Mezi jednotlivými keškami se mužete pohybovat jak pouze po asfaltových cestách tak si hledat cestu terénem „za šipkou“

Kešky zarazené v sérii „Památné stromy severního Blatenska“
Památné stromy severního Blatenska 1 – Hostišovické lípy
Památné stromy severního Blatenska 2 – Firtova lípa v Podruhlí
Památné stromy severního Blatenska 3 – Hutská lípa
Památné stromy severního Blatenska 4 – Bezdedovický dub
Památné stromy severního Blatenska 5 – O trech lipách
Ženatý dub (GC2XX4Y) – ve spolupráci se strašilka s.r.o. (Dekujeme!)
Památné stromy severního Blatenska - Bonus

If you want to seek all the caches from the series in one day we recommend you to start in Hostišovice. You can park your car here comfortable. From Hostišovice you go in the direction of numbers of caches. From the place of bonus you can go back on the roads via Chobot and Cernívsko or you can go on forrest paths suitable for bikes via Drahenický Málkov and then on road to Hostišivice. All the tour measures about 30 km.

Caches in the series „Memorable Trees of Northern Part of the Region Blatensko“:
Memorable Trees of Northern Part of the Region Blatensko 1: Lemetrees im Hostišovice
Memorable Trees of Northern Part of the Region Blatensko 2: Firt´s Limetree in Podruhlí
Memorable Trees of Northern Part of the Region Blatensko 3: Limetree in Hute
Memorable Trees of Northern Part of the Region Blatensko 4: Oak in Bezdedovice
Memorable Trees of Northern Part of the Region Blatensko 5: About Three Limetrees
ZENATY DUB (GC2XX4Y) in cooperation with strašilka s.r.o. (Thanks!)
Memorable Trees of Northern Part of the Region Blatensko - BonusAdditional Hints (Decrypt)

PM: Mcenin i crxar bonypr fpubinin fr ir fpuenapr
RAT: cbfgobk

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

404 Logged Visits

Found it 374     Didn't find it 2     Write note 10     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 12     

View Logbook | View the Image Gallery of 13 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.