Skip to content

<

04.Vinicni trat „Na vinici“ - Tvorihraz

A cache by TORMANN-JARA Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/18/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Informace o kešce :
- PLASTOVÁ KRABICKA LOCK&LOCK
- ROZMER 13x10x5cm (0,350L)
- LOGBOOK (deník)
- PRAVIDLA HRY (mudlokarta)
- PRUPISKU A TUŽKU
- JE VHODNÁ I PRO MENŠÍ GEOPREDMETY, napr.: TB,COIN,CWG atd.


/CZ/ Prosím po nálezu,vrat do puvodního stavu (maskovani),NENICIT!!Dekuji.
/AT/ Bitte,wenn sie es finden,wieder in gleichen zustand bringen,NICHT ZERSTÖREN!!Danke.
/EN/ Please,if you found it just get it in the same position and condition(camouflage),Thanks.

POZNÁVÁME VINICE - 04.
Vinice „Na vinici“ - Tvorihraz :


Se seriálem „Poznáváme vinice Znojemské vinarské podoblasti“mající více cástí, soubežne realizujeme další podobný vinarský seriál nazvaný „Vinarská krajina Retzer Land“ (Weinland Retzer Land (Weinviertel – Österreich) v sousedním Rakousku, vetšinou v blízkém okolí malebného vinarského mestecka Retz. Oba seriály soubežne pripravujeme pro vinarské nadšence, milovníky vín a vubec pro každého kdo se chce dozvedet, odkud vína pocházejí. Nakonec, jak praví staré vinarské prísloví – „víno vzniká ve vinici“.
Vinarská obec Tvorihráz leží asi 10 km severovýchodne od Znojma a asi 5 km od Prosimeric. Obcí protéká malebným skalnatým údolím reka Jevišovka, ale od sousedních Žerotic prechází v regulované rícní koryto. V centru stojí barokní zámek, klášterní rezidencí znojemských dominikánu. Kterí jen postavili v roce 1689. Pod zámkem jsou velké sklepy na vinný desátek. Historie obce je bohatá a více informací lze nalézt na internetu nebo ve známé Vlastivede Moravské (1905) autora Perinky. Širší okolí obce náleží z geologického pohledu ke karpatské predhlubni. V jejích mocných píscito-jílovitých sedimentech je erozí vytvorená sníženina kolem Jevišovky a Krepicky. Ta je vyplnená nejmladšími píscito-hlinitými povodnovými usazeninami a rícními šterkopísky. Na povrchu nejrozšírenejší pokryv predstavují spraše s cernozemním horizontem. Pod spraší jsou místy uloženy polohy šterkopískových teras se zbytky rezavých pud typu fereto z velmi teplých období pleistocénu. Z geologického hlediska na vinicní trati jsou vápenité spraše na píscitohlinitých zvetralinách Dyjského m,asivu. Puda je hlinito – píscitá s hodnotou 7,5 pH. Prumerná rocní teplota je 9°C s rocními prumernými srážkami 390 mm. Vinicní trat se nachází v rozmezí 250 – 280 m nadmorské výšky a je osázena 15 ha révy vinné v odrudové skladbe: Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Pálava, Aurelius, Muškát moravský, Sauvignon a Zweigeltrebe. Svažitost trati je v rozmezí 4 – 8%. Je zarazena mezi nejlepší vinicní trate do I. kategorie. Z vinicní trati je krásný pohled na vesnici a naopak ze silnice vedoucí do Výrovic je zase pekný pohled témer na celou vinicní trat. Prátelé dobrých vín naší podoblasti jiste znají tradicní „Jarní putování po vinicích“, porádaných vinarskou firmou Znovín Znojmo. V roce 2011 byla práve tato vinice poprvé zarazena do tohoto vinarského programu. (ijh)

Zdroje u všech textu vinarské série jsou cerpány z volných informací na internetu, informacních materiálu Znovínu Znojmo, orientacních informacních tabulí u jednotlivých vinicních tratí, materiálu SZV, z vlastních zkušeností a znalostí


Cache je umístena mimo oplocený areál vinicní trati. Další cache tohoto seriálu budou v první sérii postupne realizovány u vinicních tratí v blízkém ci vzdálenejším okolí mestysu Prosimerice.
serie: „Poznáváme vinice Znojemské vinarské podoblasti“ (CR) I.

nejznámejší a významné vinice na Znojemsku jsou vyznaceny zelene

/CZ/ serie: Vinarská krajina Retzer Land (Weinviertel – Rakousko).
/AT/ serie: Weinland Retzer Land (Weinviertel – Österreich).
Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.