Skip to content

Krásné údolí Multi-cache

Hidden : 8/21/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Info Něco z historie



Terčino či Terezino údolí, dříve nazývané "Krásné" je anglický lesopark, ležící v údolí říčky Stropnice v Novohradských horách. Původně krajinářský park se rozkládá na území o rozloze okolo 138 ha. Místo původně sloužilo šlechtě jako bažantnice, ale už roku 1756 se z podnětu hraběnky Terezie Buquoyové bažantnice změnila na rozsáhlý přírodní krajinářský park. Hraběnka zde nechala vysazovat nejen cizokrajné stromy a keře, ale podle cizího vzoru začaly v krajině vyrůstat i některé odpočinkové stavby. V letech 1788 – 1797 byly vybudovány malé soukromé lázně dnes nazývané Lázničky a r. 1803 tzv. Modrý dum, ve kterém šlechtična s oblibou trávila letní měsíce. Vznikaly pavilonky a pomníčky s veršovanými nápisy, budovaly se rybníčky... Roku 1817 přibyl umělý vodopád, který zůstal atrakcí do dnešních dnů. Napájí ho pomocí náhonu se stavidly údolím protékající říčka Stropnice. Krásnému údolí se začalo říkat Terčino (Terezino) až po hraběnčině smrti.

Mezi krajináři bývá údolí považováno za jeden z vrcholných celků romanticko-sentimentálního období krajinářské architektury. Slouží nejen jako výborné místo pro procházky a výlety, ale i jako ukázka řemeslně jemně řešené krajinné kompozice, která si ve všech ročních období uchovává svůj půvab a přitažlivost. Dnešní Terezino údolí patří k nejnavštěvovanějším místům Novohradských hor.


Info O keši

Název Krásné údolí, a stejně tak i dobové akvarely, jsem se rozhodl použít jako připomínku na dobu, kdy bylo údolí patrně v největším rozkvětu. Přijměte tedy pozvání na trochu nostalgickou, cca 5 km dlouhou procházku či projížďku, která vás provede téměř celým údolím a na jejímž konci byste samozřejmě měli najít i kešku. Trasa částečně kopíruje zdejší naučnou stezku, která je opatřena velmi povedenými infopanely. Z nich můžete získat ucelenou představu o podobě údolí od jeho vzniku až do dnešních dnů. V listingu se proto o jednotlivých místech budu zmiňovat jen minimálně. A ještě jedna věc k listingu - narazíte-li na takto přeškrtlý text, vězte, že je už dávno neaktuální a nemusíte se jím nijak zaobírat. Nechávám ho zde jen z pouhé nostalgie. Ale teď už k prvnímu zastavení...


Info STAGE 1 - Hlavní brána



Stojíte před vstupem do parku tvořeným několika vysokými pilíři, které jsou vzájemně propojeny bílým dřevěným plotem. Na pravém pilíři je zhruba ve výšce očí malá cedulka s logem a názvem jistého podniku. Zjistěte z kolika slov se skládá jeho název, hodnotu si zapište jako A a pokračujte na další stage k Hamru.


Info STAGE 2 - Hamr

Na tomto místě se dříve nacházel Hamerský mlýn. Podle dobových údajů byl v Hamru ještě v roce 1930 provozován šrotovník, poháněný jedním kolem na svrchní vodu s výkonem čtyř koňských sil. Staticky narušený objekt byl koncem 20. století opakovaně přestavován. Dnes slouží jako penzion a malá restaurace.

Z infocedule zjistěte, kolik BÍLÝCH mostků bylo do parku vráceno při obnově na konci 20. stol. Hodnotu si poznamenejte jako B a pokračujte po cestě na další zastávku k Lázničkám.


Info STAGE 3 - Lázničky



Václavovy lázně, dnes označované jako "Lázničky", dala hraběnka Terezie postavit uprostřed údolí na místě předchozího hospodářského dvora. Dokončenou stavbu pojmenovala po svém otci, Václavu Paarovi. Lázeňská budova sestávala ze salonku, lázně, kabinetu, kuchyně a toalety. Vlastní lázeň byla zařízena na způsob krápníkové jeskyně s vrchním osvětlením.

Nás zde budou zajímat údaje o vzdálenostech z kilometrovníku KČT "U LÁZNIČEK" (ten druhý vpravo ignorujte). Sečtěte vzdálenosti na Dobrou Vodu (kostel) + Terezino údolí (vstup). Výsledné číslo si zapište jako C.


Teď nás čeká malé intermezzo ;)


Info STAGE 4 - Stezka zdraví



Na této zastávce totiž můžete udělat něco pro své zdraví. Záleží jenom na vás! Bosí se můžete projít po kládě, kamenech, šiškách nebo třeba ...v potoce. Tahle krátká ozdravná stezka prostě stojí za vyzkoušení (tedy není-li zrovna 20 pod nulou :)

Jako další indicie nám tady ale úplně postačí najít velkou skupinu dřevěných špalků a zjistit jejich přesný počet. Hodnotu si potom zapište jako D.


edit 2018: Stezka zdraví bohužel chátrá a postupně mizí i dřevěné špalky, které se tady měly přeskakovat (kecám, počítat :). Stezku raději vynechte a za D rovnou dosaďte 18.

Info STAGE 5 - Modrý dům



Modrý dům už dnes bohužel připomíná jen jeho torzo. Několikrát byl totiž zasažen povodní, přičemž ta poslední v roce 1936 mu zasadila definitivní ránu, když strhla celé severozápadní křídlo. Po této události již budova nebyla opravena a dodnes zůstává jako ruina. Název Modrý dům byl odvozen od tehdy prý netypického odstínu střechy.

Až budete procházet kolem tohoto "domu" na další stage, nezapomeňte si poznamenat počet VELKÝCH nezazděných oken včetně dveří po jeho OBVODU (malá sklepní okénka tedy nepočítáme!). Bude to hodnota E.


Info STAGE 6 - Vodopád



Tak a jsme u vodopádu, patrně nejzajímavější část celého údolí. Byl vybudován v roce 1817, vysoký je 10,5 m a je napájen 750 m dlouhým dovedně maskovaným náhonem z říčky Stropnice, tvořeným kamennou a zemní hrází. V polovině 19. stol. byla ve svahu nad vodopádem ještě postavena Toniččina chýše, nazvaná podle věrné služebné. Drobná dřevěná stavba poskytovala jedinečný výhled do údolí s vodopádem a na svém místě stála nejméně do začátku 20. století. Na obrázku je pak vidět nedochovaná rybářská chata poškozená povodní v roce 1839.

A teď k další indicii. Zajímat nás bude ta menší cedule o Zásadách chování v přírodě. Za F si dosaďte pořadové číslo, které zmiňuje jedno staré české přísloví. Zajímat nás bude infocedule č.5 - Vodopád a za F si dosadíte počet palubkových prken z čelní strany její stříšky (boční latě nepočítat).


Info STAGE 7 - Náhon

Na této zastávce již poněkolikáté překročíme říčku Stropnici a vydáme se stoupající pěšinou zpátky nad vodopád. Za mostem si ještě můžete prohlédnout začátek náhonu.

Jako indicie nám tady poslouží zmíněný dřevěný most, resp. jeho zábradlí. Na obou částech mostního zábradlí zjistěte počet velkých "X" jež ho spolu se sousedícími kříži vyplňují a číslo zapište jako G.


Info STAGE 8 - Nad vodopádem

Rychlá zastávka se zajímavým výhledem - nacházíme se totiž v prostorách nad vodopádem...

Budeme se samozřejmě řídit tím, co nám doporučuje zdejší cedulka a jako indice nám pak poslouží její barva - tj. jde nám o barvu uvnitř bílého orámování. Počet písmen této barvy v 1. p. bude H.

Původní cedulka je bohužel minulostí, proto se posuňte pár metrů dále po cestě k další cedulce, která je zajímavá tím, že postupně zarůstá do bukového kmene. Počet písmen názvu zdejší zastávky si zapiště jako H. Máme? Tak a teď to bude pěkně z kopce až k jednomu majestátnímu stromu.

P.S. Až vyjdete z lesa, zkraťte si cestu k onomu stromu přes louku pod vámi nebo /POZOR REKLAMA/ si udělejte odbočku k nedalekému Ohnivému psovi,
případně můžete navštívit i Posledního rytíře.


Info STAGE 9 - 500letý dub



Statný dub vévodí loukám nad Lázničkami už více než 500 let. Je 32 m vysoký a jeho mohutný kmen stěží obejme pět dospělých lidí. Tento dubí "kmet" je častým cílem návštěv turistů i svatebčanů ze širokého okolí, kteří se pod ním nechávají po obřadu fotit. Neváhají k němu podniknout cestu často i ze vzdálenějších míst, neb prý doufají, že jim stále vitální dub zajistí šťastnou a dlouhověkou budoucnost. No, myslím, že na chudáku dubu to štěstí až tolik záležet nebude... :)

Váš úkol zde je opět docela jednoduchý. Na kmeni dubu hledejte malou cedulku s vyřezaným nápisem "Ba-", za kterým následuje dvouciferné číslo. Jeho poslední číslici si poznamenejte jako I. Vlevo od dubu je cedule s prostým oznámením, které má dohromady I písmen.

Nyní se vydejte směrem na jih, kde po zhruba 200 m odbočte vlevo na lesní cestu a pokračujte po značené naučné stezce až ke Gabrielinu rybníku. Po jeho hrázi pak dojděte k infoceduli č.19 před Švýcarským domem (nově chatou), kde na vás bude čekat poslední úkol.


Info STAGE 10 - Švýcarský dům



Švýcarský dům nechal postavit v roce 1852 hrabě Buquoy na místě původního selského stavení. Budovu obchází dřevěná veranda, ze které bylo dříve krásně vidět celé panorama Nových Hradů se všemi dominantami města. Dnes byste tento výhled hledali marně - okolní stromy od té doby již krapet povyrostly.

Poslední indicii zjistíme ze stromu napravo od infocedule. Jestliže je na něm namalován:
žlutobílý trojúhelník, pak J=3
zelenobílý čtvereček, pak J=4
červené kolečko, pak J=5

Poslední indicii zjistíte tak, že se podíváte na štítovou stranu domu a za J si dosadíte počet všech oken, okének či dvířek na ní (liché číslo).

Tak a teď máte už všechny indicie pohromadě a směle se můžete pustit do výpočtu finálních souřadnic...


Info Finále

Pokud si ještě budete chtít ověřit správnost posbíraných indicií, tak vězte, že kontrolní součet hodnot A až J by Vám měl dohromady dát číslo 89.

A teď už k výpočtu finálních souřadnic:

N 48° 4(I-J).(C-B-H)(E-A-B)(D-E)
E 14° 4(C-H).(B-H)(F-E+J)(I-G)



Veškeré zde použité obrázky (původně akvarely) pocházejí od malíře Josefa Schütze a jsou z období let 1846-1855. Děkuji.

Additional Hints (Decrypt)

uyrqrw mr fgenal bqxhq wfv cevfry; zvfgb wr bmanprab manpxbh; xrf wr muehon i cbybivar ilfxl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)