Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

Mystery Cache

ZPJM bonus#4 - zamek Dyje

A cache by MikiHamza Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/5/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZE] Bonusová mystery cache k sérii ZPJM u zanedbaného zámku v obci Dyje
[ENG] A bonus mystery cache of the series ZPJM at the devastated chateau in the village Dyje

[CZE]
Zanedbané památky jižní Moravy - serie

Úrodná oblast jižně od Brna byla odpradávna osídlena, a obzvlášte z období stredoveku a novoveku je zde množství stavebních památek. Zatímco nekteré z nich, zejména ty nejvýznamejší, jsou peclive udržované, velké množství tech méne atraktivních chátrá, pokud už nebyly zcela zniceny. A práve temto stavbám, které jejich majitelé ješte nestihli bud totálne prestavet podle svých predstav nebo je nenechali spadnout, je venována tato série. Prestože jsou památkove chránené, je totiž možné, že za pár let již nebudou existovat, a na jejich míste bude treba nový supermarket, rodinné domky nebo kancelárská budova. Ale treba naopak budou mít štestí a budou znovu zrekonstruovány do své puvodní podoby, i když už budou sloužit jiným úcelum.

Každá cache série obsahuje písmeno a dále úkol, pri jehož splnení na míste získáte císlo, které nalezenému písmenu priradíte. Tato data pak pomohou získat souradnice umístení bonusových cache. Série bude obsahovat 16 základních cache, ke každé ctverici bude jedna bonusová, a nakonec bude vše dovršeno superbonusovou, kterou bude moci odlovit ten, který najde všech 20 cache.


[ENG]
Neglected landmarks of southern Moravia - series

The fertile area south of Brno was inhabited from of old, and there are lots of especially medieval and modern landmarks there. While the most remarkable of them are well maintained, lots of the less atractive deteriorates if they haven't been totaly destroyed. This series is devoted to those buildings which haven't been totaly rebuilt by their owners according to their ideas or which haven't been destroyed yet. Although they are protected it is possible that they won't exist in several years and will be replaced by a new supermarket, family houses or an office building. Or they could be eventually lucky and will be reconstructed to their original appearance though they will have other purpose.

Every cache of the series contains a letter and a task which has a number as a result. This number you will assign to the letter. These data will help you to find out the coordinates of the bonus caches latter. The series will consist of 16 basic caches. Every four caches will help to find one bonus cache and all 20 caches will be necessary for finding the superbonus cache at the end.

Do série jsou zarazeny tyto cache/The caches of the series:
ZPJM #1 - zámek Branišovice
ZPJM #2 - zámek Vlasatice
ZPJM #3 - zámek Pouzdrany
ZPJM #4 - zámek Rešice
ZPJM #5 - tvrz Horní Kounice
ZPJM #6 - tvrz Horní Dunajovice
ZPJM #7 - zámek Tvorihráz
ZPJM #8 - zámek Hrubšice
ZPJM #9 - tvrz Boskovštejn
ZPJM #10 - Paaruv zámecek Pohorelice
ZPJM #11 - zámek Velké Nemcice
ZPJM #12 - zámek Miroslavské Knínice
ZPJM #13 - zámecek Újezd
ZPJM #14 - zámek Slatina
ZPJM #15 - tvrz Nosislav archivováno
ZPJM #15a - zamek a kaple Kuparovice
ZPJM #16 - fara Mikulovice

Bonusové cache/Bonus caches:
ZPJM bonus#1 - zámek Dolní Kounice
ZPJM bonus#2 - zámek Drnholec
ZPJM bonus#3 - zámek Hrušovany nad Jevišovkou
ZPJM bonus#4 - zámek Dyje

ZPJM superbonus - zámek Moravský Krumlov

Další významné zanedbané památky nezarazené do série, protože již mají vlastní cache/Other important neglected monuments not included in the series due to having their own cache:
GC1TV6Z zámek Miroslav ÚSKP: 17639/7-6560
GC2KJ1E klášter Znojmo-Louka ÚSKP: 34955/7-6967
GC10BEK zámek Jaroslavice ÚSKP: 28368/7-6398

Dyje

[CZE] Obec Dyje leží asi 5 km východne od Znojma na rece Dyji. Krome zámku je v obci významnou památkou barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. Více informací o obci se dozvíte zde

V letech 1768 – 1775, za opata Rehore II. z Lamberka, postavili si premonstráti Louckého kláštera v Dyji (tehdy Milfronu) letní sídlo. Po zrušení rádu roku 1784 se dostal milfronský zámek do rukou svetských držitelu. Roku 1835 koupil milfronský statek baron Karel Emanuel Liebenberg a pripojil jej k louckému panství. Zámek v Dyji sloužil i novým majitelum jako letní sídlo; dokonce byl za nich ješte cástecne rozšíren a klasicistne upraven. Úpadek objektu nastal ve druhé polovine 20. století, kdy se stal majetkem státu a pripadl do správy JZD. Roku 1985 byl zámek vyprázdnen a ztratil jakékoliv využití, takže jeho další existence je v soucasnosti ohrožena.
Zámek Dyje stojí v centru obce v sousedství kostela. Je to jednopatrová barokní budova krytá valbovou strechou. V interiérech zámku dosud patrná štuková výzdoba. Za Liebenbergu byly interiéry zámku cástecne upraveny v klasicistickém slohu.

Zdroj: www.castles.cz

Současný stav
Číslo rejstríku ÚSKP: 48743/7-8141
Památka je zahrnuta do seznamu ohrožených nemovitých památek, viz http://monumnet.npu.cz
Vlastník: KORKMAZ REMZI s.r.o., Znojmo - LV 414
Spolecnost se zabývala obchodní a zprostredkovatelskou cinností, v soucasnosti není predmet podnikání uveden. Jejími spolecníky jsou dva obcané Rakouska (Ryszard Walczak, Remzi Korkmaz) a dva Mongolska (Sonom Batjargal, Sosorbaram Uranbileg). Celkový vklad je 100 000 Kc.
Vlastnické právo je omezeno exekucním príkazem k prodeji nemovitosti a zástavním právem.
Na vratech je cedule inzerující, že je nemovitost na prodej. Jako kontakt jsou udávána telefonní císla do Polska, podle e-mailové adresy by se dalo vydedukovat, že se jedná o firmu Canelaska Co. z Krakova, která se zabývá prodejem starožitností.
Na rozbité bráne na dvur, kudy by se dalo bez problému dostat dovnitr, je varování, že na toho, kdo vstoupí, bude zavolána policie. Zed zadního traktu za hodpodárskými budovami je též rozbitá a je možno se dostat dovnitr, jak je ze stop patrné. Místní toho využívají a mají zde cernou skládku.
Na hlavní budove jsou patrné známky nedávných oprav, kdy byla vymenena nekterá okna a opravena strecha, v poslední dobe jsou ale budovy ponechány napospas osudu.

EDIT 15.9.2012
Stav objektu zůstává nadále nezměněn. Zmizelo varování o zákazu vstupu na bráně (asi je někdo utrhl), přesto vstup na dvůr nedoporučuji.
EDIT 29.12.2016
Vlastník zámku - firma KORKMAZ REMZI s.r.o. - je od 17.6.2016 v likvidaci, cedule inzerující prodej zmizela.

[ENG] The village Dyje is situated about 5 km to the south from Znojmo on the river Dyje. There is the baroque church of St. John Nepomucenus besides the chateau in the village.
Premonstratensian's abbot Rehor II. from Lamberk from the cloister Louka built in Dyje (formerly Milfron) the summer seat in the years since 1768 till 1775. The chateau got into secular ownership after dissolving the order in 1784. It was bought by Karel Emanuel Liebenberg in 1835 and connected with the Louka manor. The chateau served as a summer seat for new owners too. It was partly enlarged and reconstructed in a classicist style even. Its decline began in the second part of the 20th century when it became a state property. It was owned by cooperative farm till 1985 when it was abandoned and it lost any use. It was bought by a company which doesn't take care of it.
The chateau Dyje is standing in the center of the village near the church. It is two storey baroque building with saddle roof. There are rest of stucco in the interiors.

Source: www.castles.cz

[CZE] CACHE
Na výchozích souradnicích cache nenajdete, mužete zde ale zaparkovat a prohlédnout si zdevastovaný zámek. Souradnice cache dostanete, když dosadíte do vzorcu uvedená ctyri bonusová císla, tj. M, N, O a P, získaná ze základních cache. Další dve potrebná, tj. W a X získáte na míste.
Úkoly pro získání bonusových císel:
W je císlo na modré vodarské tabulce, waypoint BONUS1 - viz fotohint.
X je pocet letopoctu na informacním panelu o obci na budove hostince, waypoint BONUS2.

[ENG] CACHE
Don't look for the cache on the starting coordinates but you can park your vehicle here in front of the chateau. You will get the coordinates of the cache by replacing given four bonus numbers, i.e. M, N, O and P obtained from some caches of the series. Other two needed numbers, i.e. W and X you will obtain at the place.
The task for getting the bonus numbers:
W is the number on the blue small plate, waypoint BONUS1 - see fotohint.
X is the number of the years on the informational table about the village on the building of a pub, waypoint BONUS2.

Souradnice cache/Final coordinates:
N 48° Y
E 016° Z
Y=(M*O*W*X/N-N*P*W-N*O*X+O-M-N)/1000
Z=(M*W*X-M*N*W-O*X+M*N-N)/1000

Fotografie dokumentující zmenu stavu, at už k lepšímu ci horšímu jsou vítány, prosím pouze o vynechání spoilujících obrázku.

Upozornení
Pri lovu prosím o maximální opatrnost, protože domorodci jsou ostražití a podezřívaví.
2.4.2016 byla cache po další ztrátě obnovena opět na novém místě, tentokrát dále od objektu na klidnějším místě. Byl změněn vzorec pro výpočet finálních souřadnic a hint.

Notice
The cache was replaced after two losses again. The formula for the computation of the final coordinates was changed as well as the hint.

Additional Hints (Decrypt)

Z+A+B+C+J+K=fgb/Z+A+B+C+J+K=bar uhaqerq
Svany: i qhgvar fgebzh/va gur ubyybj bs n gerr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

95 Logged Visits

Found it 70     Didn't find it 5     Write note 5     Temporarily Disable Listing 5     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     Post Reviewer Note 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 16 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 3/10/2018 4:25:56 AM (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada) (12:25 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page