Skip to Content

<

Vetrusicke rokle

A cache by lucinka_s Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/09/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Větrušické rokle jsou národní přírodní památka, která byla vyhlášena 17. 4. 1969. Leží na pravém břehu řeky Vltavy. Nejbližší obec v jejich okolí jsou Větrušice a nejlepší výhled na skalní masiv budete mít z druhého břehu od Libčice nad Vltavou. Rozloha NPR je necelých 25 ha a její nadmořská výška je od 173 (hladina Vltavy) do 288 m n. m (Velký vrch).


Geologie

Skály jsou tvořeny několika druhy hornin. Na severní straně jsou nejvíce zastoupeny spility (cca 600 mil. let) a bazalty, na jižní straně jsou to buližníky a kyselé břidlice. Dále zde najdete vápence, kterými jsou v některých místech vyplněny skalní pukliny.
Buližníky vznikaly v období starohor. Tvoří je převážně krystalický oxid křemičitý ve formě křemene. Buližník má černou nebo černošedou barvu a vysokou tvrdost. V pravěku byl využíván místo pazourků. Jeho častou příměsí je grafit.
Údolí bylo od období starohor tvořeno erozní činností vody. Dno Vltavy za uplynulý milion let kleslo cca o 100 metrů oproti nejvyššímu bodu, kterým je Velký vrch.Flora
Z rostlinstva zde najdete vzácné teplomilné rostliny. Například tařici horskou a skalní, bělozářku liliovitou, zlatovláska obecného, pěchavu vápnomilnou, bělozářku větevnatou, tolitu lékařskou, kakost krvavý, ožanku kalamandru, svízel sivý, chrpu čekánku, sesel sivý, lociku vytrvalou, kavyly, vlnici chlupatou, kuřičku štětinkatou, ostřici drobnou, violku písečnou, třemdavu bílou nebo koniklec luční a mnohé další. Z kriticky ohrožených druhů můžete najít rohatec růžkatý, zárazu šupinatou a písečnou. V první polovině 20. stol. bylo území NPR zalesněno akátem a borovicí černou, což bylo nevhodné a rezervace tím trpí dodnes. Trnovník akát má toxické účinky poblíž něho nevydrží žádné jiné rostliny.

Fauna
Jako zástupce živočišné říše jmenujme například vzácné měkkýše zrnovek, chráněného motýla otakárka ovocného a mravence lesního a trávního.
Z obratlovců zde najdete ještěrku zelenou a užovku hladkou. Savci jsou zastoupeni myšicí křovinnou, rejskem malým nebo veverkou obecnou.
Z ptáků můžete zahlédnout datla černého, žlunu zelenou, kukačku obecnou, sedmihláska hajního a výra velkého.
Přes profil nám zašlete odpovědi na následující otázky. Do zprávy napište "GC35R2J Vetrusicke rokle" a nezapomeňte na svůj nick. V případě, že zasíláte odpověďi za více kačerů, uveďte nicky těch, kterých se to týká. Logujte ihned po zaslání odpovědí. Pokud bude některá odpověď špatná, budeme vás kontaktovat. Neobdržíme-li odpovědi do druhého dne, váš log nebude uznán.

Vaše úkoly:
1) O kolik metrů kleslo za poslední milion let dno Vltavy?
2) Skály jsou tvořeny buližníky. Popište, kdy buližníky vznikaly a čím jsou tvořeny.

Na uvedených souřadnicích:
3) Změřte nadmořskou výšku.
4) Na skále je turistická značka. Jaké dvě barvy horniny jsou kolem značky dominantní? Na skále pod turistickou značkou je napsané číslo. Jaké?

Nepovinný úkol:
5) K logu můžete připojit foto vás nebo vaší GPS z daného místa. Potěší nás i fotky okolí, či místních rostlin a živočichů. Pokud budete fotky přikládat, tak prosíme, aby nezobrazovaly nápovědu k otázkám.Na místo se můžete dostat následovně:
1) V obci Větrušice z bodu N 50° 11.445 E 014° 22.794 sejdete po cestičce dolů k Vltavě.
2) Z Řeže po proudu Vltavy směrem na Kralupy.
3) Z Libčice nad Vltavou přívozem na druhý břeh a proti proudu Vltavy směrem na Řež.
4) Z Máslovic k Vltavě a proti proudu směrem na Řež.

Autem se na místo zajet nedá, ale na kolech ano. Stezka byla na několika místech v hrozném stavu, ale nyní je již opravená.Navštivte i naše další cache

Zdroje informací
www.cittadella.cz/europarc/index.php?p=index&site=NPR_vertusicka_rokle_cz
www.botany.cz/cs/vetrusicke-rokle/
www.rozhlas.cz/priroda/krasy/_zprava/vetrusicke-rokle-narodni-prirodni-rezervace--616397FTF MarHan, vojtanos
STF Curysek
TTF noxa


Additional Hints (No hints available.) 

Find...

335 Logged Visits

Found it 331     Write note 3     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 284 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.