Skip to Content

<

Památné stromy Novohradska 🌳 KRČÍNSKÁ LÍPA

A cache by PŘESEKA Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/01/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


free counters


Jak už sám název napovídá, jedná se o keš z tématické série a tak si zájemci o odlovení celé ( postupně zveřejňované ) série mohou z kešky opsat Bonusový údaj potřebný k pozdějšímu nalezení Bonusové keše !

Tato cache je tentokrát věnována poněkud netradičně již zaniklému stromu – lípě malolisté rostoucí až do roku 2008 na na okraji bývalé osady Krčín .ZANIKLÝ PAMÁTNÝ STROM - LÍPA MALOLISTÁ ( Tilia cordata Mill. )

N = 48° 47. 150 E = 014° 45.140

Výška stromu před zánikem = 25 m
Obvod kmene v době zániku = 322 cm
Stárí lípy v době zániku = asi 150 až 200 let


Součástí každého života je bohužel i jeho konec. Ten bývá různý a potkává samozřejmě nejenom lidi a živočichy, ale také stromy. I ty památné. Památné stromy většinou žijí podstatně déle něž je jeden lidský věk a také památná Krčínská lípa byla téměř po dvě staletí zdravým a vitálním stromem. Možná to však nakonec byla právě její mohutnost, která zapříčinila, že se její osud naplnil za jedné bouře, která se strhla v podvečer 3. června 2008. Strom přestal žít a od té doby zde již naleznete pouze jeho rozpadající se zbytky. Pro zdejší končiny je zánik dřívějšího života téměř všudypřítomný. I osud samotné osady Krčín se totiž začal uzavírat již o půl století před touto událostí. Brzy po konci poslední světové války.
STRUČNÁ HISTORIE OSADY KRČÍN ( GRITSCHAU )

Když v roce 1359 prodává Vítek z Landštejna spolu s panstvím Nové Hrady také ves Krčín, tehdy zvanou Krončov, ujali se zakoupeného majetku bratři Petr, Jošt, Oldřich a Jan z Rožmberka. Tento známý jihočeský rod pak vládl okolní krajině po několik následujících staletí a za jeho vlády zde v 15. století proběhla rozsáhlá kolonizace pohraničí převážně českým obyvatelstvem z vnitrozemí.Po vymření Rožmberků a následných majetkových přesunech souvisejících s potlačením Stavovského povstání dostává celé panství Nové Hrady novou vrchnost – rod Buquoyů. Postupně se také mění skladba obyvatel a na panství se stěhuje stále větší počet německých osadníků. Také jméno původní vsi se v průběhu let postupně měnilo z českého Kržov, Krucov a Krouczov až na německé Grczen, Gruczow a Gritschau. Z toho vývoje pojmenování osady je jasné, že se slavným rožmberským regentem Krčínem nemá dnešní název pranic společného a Jakub Krčín ves nezaložil, ale ani zde nikdy nevlastnil žádný statek a kdo ví, zda tu vůbec někdy byl. Možné to však je, protože v rožmberských službách řídil úpravy nedalekého rybníka Žár.Za Rakousko-Uherské monarchie osada administrativně spadala pod nedaleké Svébohy a např. v roce 1915 v ní žilo 172 stálých obyvatel. Čech ani jeden jediný. Tou dobou je zde také jistý Johann Wagner provozoval hostinec.
Na někdejší návsi ještě stále stojí poměrně velká kaple která bývala zasvěcená Bolestné Panně Marii. Původně barokní stavba byla upravená v roce 1894 a její vnitřní vybavení se ještě v polovině 20. století popisuje takto :
V kapli je baldachýnový oltářík s pietou z počátku 1 polovice 18. století a hodnotná socha sv. Josefa zhotovená kolem roku 1700.

V roce 1921 je v osadě evidováno 158 obyvatel a celkem 20 domů a prakticky v této podobě po Mnichovské dohodě sdílela osada osud celého zdejšího pohraničí - tzn., že byla přivtělena k "Tisícileté Říši". K navrácení osady pod správu ČSR došlo ihned v květnu 1945 a tím se otevřela další, ne právě radostná, kapitola zdejších dějin.


A jak vypadá osada Krčín / Gritschau dnes ?

Obyvatelstvo německé národnosti bylo po roce 1945 vysídleno a obec prakticky ponechána svému osudu. Postupně mizel jeden dům za druhým a vlastně sem dnes ani nevede žádná pořádná cesta. Z výstavních vesnických gruntů zůstaly stát již jen dva a žádný není trvale obydlen. Z toho třetího, nedaleko kterého rostla památná lípa, již stojí jen pobořené obvodové zdivo. Statek vyhořel a pozvolna se rozpadá nebo je rozebírán na stavební materiál. Samotná kaple pak po jejím odsvěcení byla někdy po roce 1978 zcela nevhodně přestavěna na rekreační objekt a tak má v oknech žaluzie, v místě oltáře najdete komín, nad vchodem dvojkřídlé okno a zvon nahradila televizní anténa…Také návesní rybník již dlouho nikdo neudržuje a hráz se drolí stejně jako se propadají staré studny a sady už připomínají jen pláňata a pozůstatky ohradních zídek. Tento Bohem i lidmi pozapomenutý kout již jen vzdáleně připomíná svou bývalou slávu a bohatství. Dnes zde můžete klidně i v pravé poledne potkat přímo u kaple stádo srnek a v polích okolo vsi pobíhají hejna křepelek. Návštěvou místa kudy neprochází ani žádná turistická stezka se dostanete do jakéhosi podivného světa kde snad i čas běží zcela jinak než všude v okolí.
Výmeny predmetu a prvotní obsah cache :

Krabicka je klasická lock-lock vhodná i pro ukládání GC i TB s príveskem.

Pro prvního nálezce je v keši pripravena malá FTF odmena a dále je v ní několik drobností na výměnu jako jsou dřevíčka, magnetky, různé figurky a taképsadla + jeden cestovatel .Tato a ostatní keše ze série "Památné stromy Novohradska" je zařazena do velké celorepublikové série Významné stromy na jejíž stránky se dostanete kliknutím na následující obrázek :Za vaši návštevu a poctivé výmeny predem dekuje a úspešný geolov preje TEAM PŘESEKA .

Poslední podstatná úprava listingu : 18. 3. 2012

Keš byla uložena : 2011

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]
i qhgvar

[EN]
va gur pnivgl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

225 Logged Visits

Found it 214     Didn't find it 3     Write note 5     Publish Listing 1     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 39 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.