Skip to Content

<

JPS CHALLENGE CACHE 🌲 Jihočeské Památné Stromy

A cache by PŘESEKA Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/23/2012
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Flag Counter
KEŠ JE VĚNOVANA BÝVALÉMU ZÁMECKÉMU PARKU A JEDNOMU ZAJÍMAVÉHO STROMU, KTERÝ V NĚM DODNES ROSTE – JERLÍNU JAPONSKÉMU.


Note [EN]

Sorry, this cache is available only in Czech. For further information please contact the owner.


KRÁTCE O TÉTO KEŠIKeš se nachází na výchozích souřadnicích - protože se však nejedná o běžnou mysterku, ale keš typu CHALLENGE je nejprve nutné, k zalogování "found it", splnit níže popsanou výzvu.

Pravidla platná pro mystery keše typu challenge si můžete prostudovat na geowiki.

Keš je zavěšená v dutině stromu, který roste přímo u cesty, nedaleko již zmíněného jerlínu. Doporučuji tedy odlovení keše načasovat tak, aby se zde právě nepohyboval větší počet mudlů. Prosím lovte keš nenápadně a opět ji vracejte na místo tak, aby byla dobře schovaná a nedocházelo k jejímu zbytečnému vymudlení.VLASTNÍ VÝZVA – PODMÍNKY PRO SPLNĚNÍ

Pravidla této challenge / výzvy:Pro zalogování "FOUND IT" u této keše musíte mít nejprve zalogováno nejméně 68 úspěšných nálezů jiných specifických keší - těch zařazených zařazených, stejně jako tato challenge, do celorepublikové série "VÝZNAMNÉ STROMY" nebo i keší, které nejsou v této sérii, ale jsou jsou věnovány některému oficiálně uznanému Památnému stromu. Pro splnění podmínky přitom není rozhodující o jaký typ keše (tradička, multi, mystery, etc.) se bude jednat, ale je důležité, aby tato keš byla, v době vašeho FI logu na ní, funkční (rozuměj – taková keš nesmí být v archivu před zalogováním vašeho FI na této keši). Geograficky jsou tyto vaše nálezy omezeny – do splnění výzvy si můžete zahrnout pouze keše lokalizované na území Jihočeského kraje.

Do logbooku této keše je samozřejmě možné zalogovat se klidně i dříve než se vám podaří výzvu splnit, ale v takovém případě si svůj nález, na stránkách GC.com, zapište pouze jako poznámku "WRITE NOTE" a tuto si, až po splnění podmínek výzvy, můžete doplnit logem "FOUND IT" s kompletním výčtem vámi nalezených keší vyhovujících podmínce této výzvy. Vzhledem k tomu, že existují bookmarky série Významné stromy ČR můžete je využít pro identifikaci vámi nalezených keší odpovídajících podmínce této výzvy.

  • Tato keš může být započítána do výše uvedeného výčtu vámi nalezených keší.
  • Seznam vámi nalezených keší uvádějte přímo do vašeho FI logu (hráči Members) nebo jako odkaz na váš veřejný Bookmark list (hráči Premium Members), jehož součástí budou i odpovídající, vámi založené, keše. Bookmark si samozřejmě můžete vytvářet průběžně, to aby se vám lépe počítali již odlovené keše. Ve vašem seznamu mohou být uvedené pouze keše aktivní v době publikace této výzvy, ale tyto mohou být (potom co si je odlovíte) archivované dříve, než jste dosáhli potřebného počtu keší pro splnění této výzvy.
  • Pokud máte založenou vlastní keš (nebo i více keší) splňující podmínky této výzvy, můžete si i takovou keš(e) do celkového počtu započítat stejně jako ty nalezené. Pouze v případě, že takovou keš máte ve vašem vlastnictví díky její adopci a současně jste ji chtěli započítat i do vámi nalezených, tak potom je taková kombinace, pro splnění výzvy, přípustná a takovou keš si můžete započítat pouze 1 x.
  • Do výčtu odlovených keší je dovolené uvádět i dočasně disablované keše, pokud je máte poctivě odlovené (jste zapsáni v příslušném logbooku) ještě před jejich vyřazením z provozu.
  • Obdobné pravidlo platí i pro vaše vlastní nebo vámi adoptované keše, této výzvě vyhovující.
  • Autor této challenge / výzvy si vyhrazuje právo změnit výzvu v případě, že by v budoucnu nastala situace, která by výrazně ulehčovala nebo naopak znesnadňovala splnění této výzvy. Jakékoliv změny se v takovém případě nebudou týkat těch z vás, kteří již výzvu v minulosti splnili a tuto keš mají zalogovanou jako "FOUND IT".


PGC Checker


JERLÍN JAPONSKÝ (Sophora japonica L.)

N = 49° 13. 502 E = 014° 25.292

stárí stromu = asi 100 let
obvod kmene = 180 cm
výška stromu = 15 m


Tento, svým výskytem, ojedinělý druh stromu roste v Týne nad Vltavou nedaleko fotbalového hřište - asi uprostřed bývalého zámeckého parku založeného na počátku 18.století. Park patřil k arcibiskupském zámku který dodnes stojí na horní straně náměstí a je v něm umístěná městská knihovna a nově upravené muzeum.NĚCO MÁLO INFORMACÍ O TÉTO "EXOTICKÉ" DŘEVINĚ


Rodové jméno jerlínu je odvozeno nikoli z japonského, ale z arabského termínu sophira, označující strom s květy podobnými hrachovým. Druhové jméno "japonský" dostal jerlín také poněkud nepřesně protože původně ani nepochází z Japonska, ale z pevninské Číny a Korejského poloostrova.
Do Evropy a Ameriky se jerlín rozšířil v průběhu 18. století. Nejstarší živé stromy byly udržovány od roku 1760 až do začátku 20. století jednak v Kew v Anglii a také ve vídenském Schonbrunnu. V Čechách rostly první jerlíny teprve od roku 1835 v pražské Královské oboře.
Pěkné jsou kultivary jerlínu: pyramidální, sloupovitě rostoucí tzv. Columnaris, pestrolistý tzv.Variegata, který byl už v roce 1865 zaznamenán v Hluboké nad Vltavou, a velmi převislý typ tzv. Pendula. Svým vzhledem může jerlín připomínat u nás běžnější akáty, ale má oproti nim mnohem hustší korunu.

Zajímavosti :
Většinou se jedná o opadavý strom nebo i keř se vzdušnou, rozložitou korunou, dorůstající v našich podmínkách výšky až 25 metrů. Borka je v mládí hladká, tmavě zelená, u starších exemplářů je naopak hluboce brázditá, černošedá. Mladé větvičky mají zelenou kurů.
Listy jsou lichozpeřené, 15 až 25 cm dlouhé, složené ze 7 až 17 tmavozelených vejčitých lístků, na lícní straně lesklých. Listoví opadává až průběhu listopadu, tedy později než naše původní listnáče.
Jerlín také kvete poměrně pozdě - v červenci až srpnu a to drobnými, bledě žlutými, někdy lehce narůžovělými kvítky. Toto jsou uspořádané ve velkých koncových latách, dlouhých 15 až 30 cm. Jsou vonné a silně medují. Jerlín kvete poprvé až ve stáří okolo 25 let a jeho plodem je stopkatý, okolo 8 cm dlouhý lusk.
Jerlín japonský obsahuje malé množství jedovatého cytisinu.

Využití v zahradnictví :
Jerlín japonský je výborná dřevina pro městské parky, aleje a stromořadí. Jerlín je vysoce esteticky účinná a nápadná dřevina vhodná zejména jako solitér. Je možné ho vysazovat i jako alejový strom, pak ovšem potřebuje dostatečný prostor. Dobře snáší sucho a snese i horší pudy. Jerlín je vzhledem ke svému původu také poměrně odolný proti mrazu, ale na vlhkých stanovištích namrzá. Jedná se o světlomilnou dřevinu která při zastínění vyvětvuje a řídne jí koruna.

Zpracovatelské využití :
Dřevo je pevné a tvrdé a v oblasti svého původu se užívá jako stavební materiál. Přestože obsahuje cytisin, na Dálném východe se květy a mladé lístky používají k přípravě čaje, vzhledem k velkému obsahu rutinu. Listy, předem několikrát spařené, se ve východní kuchyni užívají podobně jako špenát. V čínském lékařství patří jerlín k 50 nejvýznamnějším léčivým rostlinám. V minulosti byly květy a zejména lusky také zdrojem přírodního žlutého barviva.


Předem děkuji za váš zájem o nalezení této keše a přeji vám úspěšné splnění výzvy. Owner PŘESEKA

ÚDAJE O KEŠI :
Poslední podstatná úprava listingu proběhla 3. 7. 2015
Odkaz na Challenge Checker ze stránek Project Geocaching byl přidán: 6. 1. 2016
Odarchivace listingu keše: květen 2015
První spuštění v provedení multicache: leden 2012

Additional Hints (Decrypt)

Mniršran an fgebzr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

143 Logged Visits

Found it 66     Didn't find it 3     Write note 52     Archive 1     Unarchive 1     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 6     Update Coordinates 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 20 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.