Skip to content

<

09.Vinicni trat „Weinperky“– Miroslav

A cache by TORMANN-JARA Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/16/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keška obsahuje:
- PLASTOVÁ AMPULKA PET ( klasika )
- LOGBOOK (deník)
- PRAVIDLA HRY (mudlokarta)
- PRUPISKU A TUŽKU
- JE VHODNÁ I PRO PREDMETY napr.: TB,COIN,CWG atd.


/CZ/ Prosím po nálezu,vrat do puvodního stavu (maskovani),NENICIT!!Dekuji.
/AT/ Bitte,wenn sie es finden,wieder in gleichen zustand bringen,NICHT ZERSTÖREN!!Danke.
/EN/ Please,if you found it just get it in the same position and condition(camouflage),Thanks.POZNÁVÁME VINICE - 09.
Vinice „WEINPERKY“ Miroslav :

Se seriálem „Poznáváme vinice Znojemské vinarské podoblasti“mající více cástí, soubežne realizujeme další podobný vinarský seriál nazvaný „Vinarská krajina Retzer Land“ (Weinland Retzer Land (Weinviertel – Österreich) v sousedním Rakousku, vetšinou v blízkém okolí malebného vinarského mestecka Retz. Oba seriály soubežne pripravujeme pro vinarské nadšence, milovníky vín a vubec pro každého kdo se chce dozvedet, odkud vína pocházejí. Nakonec, jak praví staré vinarské prísloví – „víno vzniká ve vinici“. Nevelké starobylé vinarské mesto Miroslav leží asi 22 km severne od Znojma témer v centru Znojemské vinarské podoblasti. V první písemné zpráve z roku 1222, kdy ceský král Premysl Otakar I. s manželkou Konstancií potvrdili královskou listinou venování vinného desátku rajhradským benediktinum je tedy soucasne i první zmínkou spojenou s vinarstvím.Dnešní Miroslav vznikla spojením trí puvodne samostatných osad zminovaných od 14. století a to Mitterdorfu, Ceské vsi a Václavova. V roce 1533 povýšil Ferdinand I. Miroslav na mestecko a soucasne udelil mestecku znak. Jeho popis, jež se dochoval, byl ale neúplný a neustálená barevnost si vyžádala kodifikaci. Obnovený historický znak s upresneným popisem soucasne s praporem byl udelen a slavnostne predán Miroslavi predsedou Poslanecké snemovny Parlamentu Ceské republiky 12. cervence 1999. Následne byly 12. zárí symboly mesta posveceny prevorem turanské kanonie Oldrichem Navaríkem. V pravé cervené polovine polceného štítu je pul stríbrné orlice se zlatou zbrojí, která je pripomínkou vlastnictví zboží hrabaty z Hardeggu na konci 14. století. V levé stríbrné polovine upozornuje zelená ratolest se dvema listy a dvema modrými hrozny na prastarou tradici miroslavského vinarství.
V r.1533 tvrz byla renesancne prestavena. V 17.st. byla upravena barokne, považuje se již za zámek. Po Bílé hore patrí témer sto let klášteru v Louce u Znojma. V 18.st. dochází ke stavbe barokního kostela Petra a Pavla, v r.1831 zdejší žid Rafael König získal jako první žid na Morave a v celé Rakouské ríši mistrovský list a povolení bydlet mimo gheto - udeleno císarem Františkem I. Židé predstavovali silnou a vlivnou skupinu ve meste - vlastnili podniky na zpracování ovoce, vonné oleje, výrobu likéru a sodovkárnu. Mestecko bylo težce poškozené na konci války v r.1945, v r.1965 se Miroslav stala mestem. Neoficiální zprávy hovorí o tom, že miroslavští vinari rídili práce pri zrizování vinic v okolí Znojma, což bylo zhruba o tri století dríve. O starých vinných druzích máme jen málo zpráv. Jedna z nich hovorí o Weinberger Ochsenblut (weinperská volská krev). Bylo to prý velmi dobré cervené víno, podobné dnešní Frankovce, které se velmi dobre prodávalo do Vídne. Vinicní trat Weinperky se rozprostírá na Markove kopci, jehož vrchol je soucasne chránenou rezervací, po pravé strane z výjezdu z Miroslavi smerem na Brno v nadmorské výšce 230 – 300 m. Celková výmera je 103 ha, ale osázeno je 69,5 ha vinic. Prumerná rocní teplota ciní 8,7°C a srážky 459 mm. Geologický podklad Weinperku tvorí slinité a píscité sedimenty morského neogenu, zvetraliny amfibolu, granul a svoru Ceského masivu. Puda je cernozem, karbonátová, hlinitá, šterkový skelet. Místy jsou prekryvy spraší a písecných sedimentu morského puvodu. Prevažující expozice je východní až jihovýchodní. Skladba odrud révy vinné je následující: Müller – Thurgau 47%, Veltlínské zelené 13%, Svatovavrinecké 6%, Neuburské 10%, Ryzlink rýnský 6%, Rulandské bílé 5%, Veltlínské cervené 1,5% dále Tramín cervený, Rulandské šedé. Vinicní trat patrí svojí kvalitou do I. kategorie. Vína z této trati jsou velice kvalitní, mající úspech nejenom mezi znalci a milovníky dobrých vín, ale i na ruzných soutežích a výstavách. Napríklad Veltlínské zelené výber z hroznu 2000 bylo - absolutním šampionem Grand Prix Vinex 2002 a rada dalších.
Zdroje u všech textu vinarské série jsou cerpány z volných informací na internetu, informacních materiálu Znovínu Znojmo, orientacních informacních tabulí u jednotlivých vinicních tratí, materiálu SZV, z vlastních zkušeností a znalostí.Tak a ted ke kešce - „Weinperky“ - Miroslav :
STAGE 1.

Kulturní dum stojící nedaleko námestí v Miroslavi byl puvodne postaven jako židovská synagoga pro potreby velké židovské komunity v mestecku. Dnes mimo rady kulturních poradu se tu každým rokem v polovine kvetna porádá prehlídka vín nazvaná Miroslavský košt. Vína vystavují místní vinari i vinari ze Znojemské vinarské podoblasti, ale také vinari ze Svätého Jura ze Slovenska.

Na mramorové památné desce je rok (letopocet) výstavby této budovy , dnešní DK. Ctvrté císlo tohoto roku si poznamenejte, jako císlo A , potom si ješte napište celý rok , jako A1.


STAGE 2.

V malé vstupní cásti zámeckého sklepení se každorocne porádají ochutnávky vín v dobe porádání velkého cervencového jarmarku a merunkobraní.

Na tomto míste, spocítáte operné kamenné pilíre a to si poznamenáte, jako císlo B.


STAGE 3.

Nedaleko kostela je velký pres 200 let starý sklep s barokní budovou, který sloužil jako desátkový, kam sváželi a odevzdávali místní obyvatelé i z prilehlých obcí víno z okolních vinic. Tento zajímavý historický objekt byl v létech 2003 – 2004 zrekonstruován.

Na tomto míste naleznete opet rok (letopocet) , ze kterého odectete 1557 a výjde vám císlo C.


STAGE 4.

Budova z roku 1903v níž se nachází mladé Vinarství Hanzel založené v roce 2010, mela docela rušnou minulost, vyrábely se tu likéry, kompoty, ruzné štávy. Dlouhou dobu budovu vlastnila Fruta Miroslav.

Na tomto míste, uvidíte na fasáde císlo popisné a to dve cedulky : modrá a cervená , tyto dve císla sectete a výjde vám trí místné císlo s toho prostrední bude císlo D.


STAGE 5.

Agrodružstvo Miroslav (www.agd-miroslav.cz ) bylo založeno v roce 2004 a je moderní spolecností zamerenou predevším na rostlinnou a živocišnou zemedelskou výrobu. Vinicní trat Weinperky vlastnící spolecností jsou vysázené na terasách a na jižním svahu Miroslavských kopcu. Témer celá produkce hroznu je prodávána spolecnosti Znovín Znojmo a.s. a malá cást je zpracována ve vlastním sklepe.

Na tomto míste, je hlavní vjezd a vrátnice Agropodniku Miroslav a po pravé strane je dopravní znacka, která znací rychlost vozidel v areálu. S tohoto císla odectete císlo B a D, pak vám výjde císlo E.

STAGE 6.

Bonusové zastavení s nádherným pohledem na vinarské mestecko Miroslav a okolní Miroslavské kopce, které jsou prírodní rezervací.

Na tomto míste, je obrovský drevený kríž , ve kterém je v horní cásti vyrezaný rok (letopocet) , ze kterého odectete císlo A1, k tomuto výsledku prictete císlo C a pak krát 2 a ješte mínus císlo , které jste našli na STAGE 5 , toto císlo bude F.


FINAL
Keš je ukryta na souradnicích:

N48° AB.C a E016° DE.Fserie: „Poznáváme vinice Znojemské vinarské podoblasti“ (CR) I.

nejznámejší a významné vinice na Znojemsku jsou vyznaceny zelene

/CZ/ serie: Vinarská krajina Retzer Land (Weinviertel – Rakousko).
/AT/ serie: Weinland Retzer Land (Weinviertel – Österreich).
Additional Hints (Decrypt)

Qbzvanagn....

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.