Skip to Content

<

Mrštíkovo naměstí

A cache by olomoucar Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/29/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Mrštíkovo náměstí je typická starobylá vesnická náves s památkově chráněnou kolonií dělnických domků, kaplí sv. Jana Nepomuckého a kamenným křížem z roku 1745. Náměstí je nejstarší částí a srdcem Hejčína. Osídlení náměstí je datováno do pravěkého období mladší doby kamenné, zhruba 5000 let př.n.l.. Multicache není náročná, je spíše naučná a povede vás dle jednotlivých STAGE. Ponoříte se tak na chvíli do historie a vychutnáte si Genia Loci, který je na tomto místě přítomen.

Multi - Cache Mrštíkovo námestíMrštíkovo náměstí je ve skutečnosti typická starobylá vesnická náves s památkově chráněnou kolonií dělnických domků, kaplí sv. Jana Nepomuckého z r.1821 se zvonicí a kamenným křížem z r.1745.
Náměstí je nestarší částí Hejčína, který je zároveň nejstarší olomouckou čtvrtí.
Do roku 1945 se náměstí jmenovalo Hejčínské sady.
Osídlení dnešního náměstí je dle archeologických nálezů doloženo a datováno do období neolitu a počátku neolitu, což je pravěké období mladší doby kamenné, zhruba 5 tisíc let před n. l.. a je tak jedním z nejstarších lidských osídlení na Olomoucku vůbec.
V rámci realizace záchranného archeologického výzkumu ACO v letech 2002-2003 byl na náměstí nalezen unikátní Lengyelský hliněný "trůn", jeden z nejstarších dřevěných kůlových domů na Moravě, dva kostrové hroby (první z období Velké Moravy, druhý z pozdní doby kamenné), zbytky lehkého opevnění, atd...


(archeologický výzkum ACO v letech 2002-2003)

O síle Genia Loci tohoto místa vypovídá i velký počet významných osobností.
Jsou to především tři rodáci:
Božena Mrštíková (Pacasová) (7.3.1876 - 8.6.1958)
- spisovatelka, autorka divadelních her a překladatelka, manželka spisovatele Viléma Mrštíka
František (Fráňa) Schön (1.2.1882 - 11.2.1976)
- významný český akademický malíř, známý olomoucký krajinář a cestovatel, autor velkého obrazu ve vestibulu hejčínského gymnázia
Ing. František Čech (8.5.1898- 19.11.1951)
- zakladatel Kašpárkovy říše, významný český ochotnický loutkař, autor mnoha loutkových her, režisér a organizátor loutkařského hnutí

Náměstí bylo domovem i pro:
Antonín Malenda (14.12.1906 - 8.3.1991)
- významný ceský akademický malíř, známý olomoucký umělecký malíř písma, krajinomaleb, květinových zátiší, olomouckých vedut a architektonických námětů.
Václav Schön (17.9.1850 - 16.5.1932)
- poslední starosta Hejčína, úředník místního cukrovaru a velký hejčínský patriot, otec akademického malíře Františka Schöna(Obraz Františka Schöna "Pohled na Olomouc" ve vestibulu gymnázia Hejčín)

K samotné cache:

Na uvedených souřadnicích kešku nehledejte, určují střed parkovište v horní části náměstí.
Doporucuji si náměstí projít pešky dle jednotlivých (logicky poskládaných) STAGE a ponořit se tak na chvíli do historie a vychutnat si Genia Loci, který je na tomto místě přítomen. Zaparkovat auto můžete na parkovišti v zmíněné horní části náměstí, kolo třeba u hospody.
Keška je spíše naučná než obtížná a mnohé úkoly mohou plnit, a při odlovu tak napomáhat, i georoboti.
V období vegetačního růstu může terén dosáhnout stupně č.3..
Na náměstí je vše v pohode a klidu, ale na cestě k finálce nabádám noční lovce a jakkoliv omámené geokačery k standardní opatrnosti, aby někam nespadli, či se neskutáleli :)

Pro zjištění finálních souřadnic musíte získat čísla A, B, C, D, E a F.

STAGE 1 (N 49° 36.328 E 017° 14.561) - A
Kamenný kríž z roku 1745

V jaké poloze má Ježíš na kríži kolena:

a) levé koleno vepředu A=1
b) pravé koleno vepředu A=3

STAGE 2 (N 49° 36.315 E 017° 14.582) - B
Kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1821

Nad vchodem kapličky je malá tabulka. Vaším úkolem je zjistit, co obsahuje:

a) jsou na ní vyryty údaje o kapličce B=1
b) je na ní vyryta podobizna Jana z Nepomuku B=3
c) je čistě dekorační, neobsahuje nic B=5

STAGE 3 (N 49° 36.318 E 017° 14.592) - C
Dům. č. o. 12

Tento dům je rodným domem ing. Františka Čecha, významného českého ochotnického loutkaře, autora mnoha loutkových her, herce, režiséra a organizátora loutkařského hnutí, zakladatele Kašpárkovy říše. Na domě je od 19. 11. 2011 pamětní deska.
Dům č. o. 12 byl i domovem významnému českému akademickému malíři, známému olomouckému uměleckému malíři písma, krajinomaleb, květinových zátiší, olomouckých vedut a architektonických námětů - Antonínu Malendovi.

Ciferací všech číslic na pamětní desce získáte číslo, od kterého odečtěte 6 a výsledkem je číslo C.

STAGE 4 (N 49° 36.312 E 017° 14.603) - D a E
Dům č.o. 8 a 39

Dům č.o. 8 na náměstí je dům, kde žila spisovatelka, autorka divadelních her a překladatelka Božena Mrštíková, manželka spisovatele Viléma Mrštíka. Na domě je pamětní deska. Číslo D získáte, když se rozhlédnete po celém domě a zjistíte, kde je z vašeho pohledu na domě umístěno orientační číslo:

a) vlevo nad prvním oknem zleva D=1
b) vpravo nad vchodem do domu D=7
c) v pomyslném středu domu D=9

Tak a teď získáme E.


(Památkově chráněná kolonie dělnických domků, rok 2005)

Je to snadné, stačí udělat před pamětní deskou na této stage 4 čelem vzad.
Na opačné straně náměstí vidíme památkově chráněnou kolonii dělnických domků. Všechny domecky byly vesměs stejné a linie se táhla po celé této straně náměstí. Nejdůležitější na této straně je dům. č. o. 39, který se nachází přímo uprostřed. Dům č. o. 39 je nemovitá kulturní památka a je rodným domem významného českého akademického malíře, známého olomouckého krajináře Františka (Fráni) Schöna, a byl i domem jeho rodičů, úředníka cukrovaru a posledního hejčínského starosty Václava Schöna a jeho ženy Viktorie Schönové. Bohužel v roce 2005 získali tento dum noví majitelé, kteří opakovaným hrubým porušováním památkové ochrany a stavebního zákona tento dům památkově zcela znehodnotili, čímž znehodnotili i celý urbanistický celek této památkově chráněné strany náměstí a v podstatě náměstí jako takové. Dům je na fotkách z roku 2005 ten zelený.
Zajímavostí domu bylo velké okno, které si nechal ak. malíř František Schön zbudovat spojením dvou oken, aby získal do svého ateliéru více světla. Protože okolí domu je již téměř neprůhledné, musíte se spokojit s pohledem na okno na fotce v listingu výše, beztak okno bylo již opět bez povolení změněno na balkónový výstup.

Vaším úkolem k získání číslice E bude z el. rozvaděče před domem si opsat poslední číslici na štítku ve tvaru R2x. Přičemž po přičtení 2 k x získáte E.


STAGE 5 (N 49° 36.330 E 017° 14.539) - F
Lengyelský hliněný "trůn"

Nacházíme se zhruba v místě, kde byl během rekonstrukce náměstí v roce 2002/3 nalezen zcela unikátní Lengyelský hliněný "trun". Lengyelská kultura je archeologická kultura přelomu neolitu a eneolitu (někdy mezi 4400- 4300 př.n.l.). Mohutný trůn byl z vypálené hlíny. Barva povrchu trůnu přecházela od jasně červené až po světle okrovou. Na trůnu byla sedící lidská plastika.

Kousek od tohoto místa se nachází hydrant, na kterém je (černým písmem nad plechovým štítkem s daty a jménem výrobce) napsáno označení ve tvaru RD. 1.2x
Přičemž po přičtení 2 k x je číslo F.


Finální souřadnice jsou N 49° 36.ABC E 017° 14.DEF

P.S.: Za pomoc technickou a GC odbornou děkuji betatesteru Pozorjedovi.

Additional Hints (Decrypt)

Ivfí mn xzíaxrz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

549 Logged Visits

Found it 514     Didn't find it 9     Write note 10     Temporarily Disable Listing 6     Enable Listing 6     Publish Listing 1     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 17 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.