Skip to Content

<

Krakonos a lyznici jdou do skoly

A cache by Alke04 + Mishka04 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 1/1/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vítejte na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš v Pasekách nad Jizerou, v míste kde se v zime 1980 prohánel Krakonoš.

Jak již z názvu cache napovídá - cache je venována filmu Very Plívové - Šimkové Krakonoš a lyžníci. Práve na výchozích souradnicích, kde jak jiste správne tušíte cache není, se natáceli klícové scény filmu a to sice scény v okolí školy, kam mladí lyžníci docházeli spolu se svým ucitelem (v roli Ondrej Havelka). Na snímku níže si mužete prohlédnout jak filmový záber, tak reálný snímek porízený v nedávné dobe.


Stavení školy prošlo v minulých letech rekonstrukci a za prohlédnutí stojí i socha svatého v tesné blízkosti a památný strom naproti.

Do techto míst jezdíme s Miškou pravidelne lyžovat a tak veríme, že i Vám tato mystery cache príjde vhod pri horském pobytu na lyžích, ci v léte na kole. Luštení není nijak obtížné - spíše Vás má pobavit a ukázat zajímavé místo.

Tak at se Vám líbí.
Puvabný detsky film o težkém živote chudých skláru, novodobém Krakonošovi a zcela novém vynálezu, jakýchsi lyžích. Rozmarný príbeh z pocátku století se odehrává na zasnežených krkonošských svazích, kde Matej a Jeník se svym starším bratrem Franckem vypomáhají ve sklárských hutích a financové marne honí v hlubokém snehu proslulého pašeráka, který jim na lyžích, zcela novém vynálezu privezeném z Norska, hrave uniká. A jednoho dne se oba kluci s pašerákem, který je pro ne ztelesnením všech vlastností pána hor Krakonoše, setkají a dokonce od nej dostanou jeden pár tech bájecných létajících prkýnek, když mu pomohou uniknout pred financy. Také hodný pan ucitel zacne spolecne s mladym lesníkem lyžování nadšene trénovat a nic si nedelá ani z castých pádu. Zatímco v místní hospode nacvicují ochotníci divadelní vystoupení a všichni ostatní se chystají na velkolepou slavnost, která jiste priláká radu hostu z Prahy a jiných velkých mest, financové lící na lstivého pašeráka past, protože se od hostinského syna Vítka dozvedeli, kdy a kde se znovu objeví. Tomu se však podarí s pomocí Mateje, Jendy i ostatních lidí opet uniknout.
Ale pojdme již k jádru bernardýna... jak tedy na cache? Nebojte - neceká Vás žádné složité šifrování ani Googlování. K vyluštení cache je treba, abyste znali film a alespon trochu si ho pamatovali. Pokud se tedy tak nestalo - verím, že Vám zpríjemni treba Váš víkendový pobyt. Bez shlédnutí filmu byste asi težko místo staré školy docenili.

A co dál?
Pak už to bude snadné - odpovezte správne na tento kvíz a cache je na pul Vaše.

Indicie A
V roli ucitele si s lehkostí sobe vlastní strihl Ondrej Havelka, jenž se v jedné scéne ucí lyžovat se svým prítelem (v roli M. Vladyka). Jak oslovoval ucitel místního výrobce ski?
Pokud mistre Vetre, tak A=70
Pokud mistre Vichre, tak A=50
Pokud mistre kovári, tak A=30

Na snímku si jej mužete prohlédnout po své zkušební jízde a mužete posoudit, jak jim to asi šlo :-).
Indicie B
Další snímek je ze sklárny, kde byl pred malou chvíli vytvoren sklenený Krakonoš. Pred pár vterinami kluci žádali o ješte jedny (kratší) lyže, ale když se podívali z okna, prosil ho mladší s chlapcu o co?
Pokud, aby pašeráka nechytli tak, B=300
Pokud, aby nepraskla jejich lež, tak B=400
Pokud, aby letos napadnul sníh, tak B=900

Nenechte se zmýlit.
Indicie C
Na tomto snímku si herec Viktor Král, známý i ze seriálu Návštevníci, zahrál na skutecného práskace, kterak uciteli vyzradil, že kluci .... mají lyže a v podstate tím ríká, že jiste oni je panu uciteli ukradli. Jací to byli kluci?
Pokud Mrázovi, tak C=450
Pokud Budarovi, tak C=330
Pokud Pecharovi, tak C=210
Indicie D
Tesne pred výše uvedenou scénou se ptá vrchní rada, kolik takové ski stojí, aby mohli pašeráky chytat po horách moderní metodou. Jaká je jejich cena? Toto císlo ve filmu nekolikrát zazní. Toto císlo vynásobte deseti a máte císlo D.

Mimochodem, víte jak se dostali do ceských zemí lyže? Podle legendy vlastne omylem a první jízda na lyžích tak probehla v Praze na dnešním Václavském námestí.
Indicie E
To by bylo k samotnému filmu a nyní hurá do prírody, abyste to místo vlastne poznali. U staré školy je památný strom - jaký?
Pokud je to lípa, tak E=131
Pokud je to buk, tak E=221
Pokud je to dub, tak E=321
Pokud je to palma, tak E=1111 :-)


Indicie F
Na chalupe je stará pametní deska, která praví, kdy se ve škole zacalo vyucovat + jednu zajímavost. Kdy to bylo?
Pokud roku 1691, tak F=691
Pokud roku 1741, tak F=741
Pokud roku 1791, tak F=791
Pokud roku 1841, tak navštivte ocního lékare.

No a jsme na konci, ani to nebolelo. A jak na kešku, jednoduše doplnit do vzorce:

X = B/2 + A
Y = F + C - E - DA ted už urcite víte vše, takže hurá na cestu. Veríme, že cache udelá radost nejen dospelým, ale i detem.

Hezký lov preje
Série Filmová místa

Additional Hints (Decrypt)

Uvagh araí cbgeron,
fgnpí uyrqng h qerin.
Nž an zífgr fr ebmuyéqarš,
wvfgr xrš uarq mnuyéqarš.
Cbxhq giézh menxh wr qarf nzra,
cbzhmr gv iryxl xnzra.
Wra gr cebfíz hž wra mxeágxn,
wnx mnybthwrš, mniev ieágxn.
Ghžxh f frobh enqšv zrw,
ir fiéz ybth arancbiíqrw.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

250 Logged Visits

Found it 240     Didn't find it 2     Write note 4     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 62 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.