Skip to Content

<

Skryjska jezirka / Skryje lakes

A cache by Handa Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/17/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Skryjská jezírka/Skryje lakes


Skryjska jezirka

CZ


Skryjská jezírka jsou dve malá jezírka, a jelikož potokem probíhá hranice okresu, lezí jezírka v okrese Rokycany a zároven v okrese Rakovník v Plzenském kraji v Ceské republice. Jsou od sebe vzdálená jen nekolik metru a kazdé z nich má délku priblizne 30 m, sírku 10 m a plochu asi 150 m². Z jihu na sever si razí cestu Zbirozský potok. Na konci jeho cesty, krátce pred ústím do Berounky, se nachází jedna z nejzajímavejsích partií na jeho trase, které se ríká ponekud nadnesene Skryjská jezírka. Údolí potoka je zde prehrazeno skalní bariérou. O tu se kdysi (v kambriu) postarala vulkanická cinnost. Potok, v tomto míste spís uz dravá rícka, si v této bariére prorazil úzký a strmý kanon zakoncený vodopádem. Jím se voda divoce rítí a padá do siroké laguny, která se rozprostírá pod bariérou. Prekvapive siroká vodní plocha, vodopád a vysoké kolmé skalní steny nad nimi vytvárejí jedno z nejmalebnejsích zákoutí Krivoklátska.

Horní jezírko lezí tesne pod Skryjským vodopádem, zcásti je sevreno mezi skalami a zcásti je k nemu prístup otevrený. Dolní lezí o nekolik metru níze mezi stromy. Stred rezervace je tvoren bezlesou plochou skal a balvanitých sutí s malým prirozene hrazeným jezírkem, které vzniklo po vydatných destích v roce 1872. Jezírka, vodopád, potok a okolí je chráneno v rámci Prírodní rezervace Jezírka, jez je chráneným územím o rozloze necelých 60ha v rámci CHKO Krivoklátsko.

Chránené území bylo zrízeno vyhláskou CHKO Krivoklátsko ze dne 9. ríjna 1995 s úcinností k 1. listopadu téhož roku. Rozloha necelých 60ha ji sice posouvá spíse mezi mensí chránené lokality, nicméne podle informacní tabule zde najdete na 240 druhu cévnatých rostlin a radu méne obvyklých zivocichu jako je napríklad rak rícní ci lednácek. Malebné skalní steny pak pochází z vulkanické cinnosti, tvorí ji tmavosedá hornina dacit. Radí se také mezi území s rozmanitými rostlinnými a zivocisnými spolecenstvy, je významnou paleontologickou lokalitou fauny stredního kambria.

Nedaleká obec Skryje spolu se svým puvabným okolím jsou také velmi známé jakozto významné paleontologické naleziste zkamenelin, které proslavil vehlasný francouzský badatel a inženýr Joachim Barrande; ve Skryjích je tomuto tématu venován Památník Joachima Barranda, pobocka rakovnického Muzea TGM. Mezi jezírky prochází pres potok po lávce modrá turistická znacka. Jezírka jsou po ní prístupná ze 3 km vzdálených Skryjí nebo z opacné strany od Podmokelského mlýna (asi 1,5 km).

Zaslete mi pres profil odpovedi na následující otázky, které zjistíte na informacní tabuli a v okolí jezírek. Necekejte na potvrzovací email, zalogujte bez nej.


1) Odhadněte sírku malého vodopádu, který oddeluje obe jezirka.
2) Odhadněte sklon skal, které se tyčí nad spodním jezírkem.
3) Zjistěte presnou rozlohu prírodní rezervace jezírka.

Dobrovolný úkol
4) Vyfotte se, nejlépe tak, aby za vámi bylo videt jedno z jezírek.

EN


Skryje Lakes (named after nearby village of Skryje) are two tiny lakes in a deep valley on lower course of the Zbirozsky potok stream, a left tributary of the Berounka River in the Czech Republic; the stream forms a border between Plzen Region (Rokycany District) and Central Bohemian Region (Rakovnik District). Situated only few metres apart, the lakes have dimensions of approximately 30 metres (length) by 10 metres (width); surface area of each is about 150 square metres. The stream cut its way through barrier of volcanic rocks (dacites) of Cambrian origin (c. 500 million years old). Boulders and stones accumulated downstream below the gap akin a dike, raising water level and creating the lakes. Its current shape is a result of an extreme flood which hit this region of western Bohemia after heavy rainfall in 1872. Today's visitor is surprised by a wide water area, waterfall and high vertical rock walls above them. This is one of the most interesting sites not only on the route of the stream but within the whole Krivoklatsko Protected Landscape Area.

The upper lake is located just below the waterfall. Its upstream side is clamped between the rocks while the downstream part offers more free space which allows access to fhis shore. The other lake lies amidst trees a few feet lower. The deep gorge with partially exposed rocks, talus slopes and lakes in the middle, has been declared a Nature Reserve since 1995. Despite its relatively small area (less than 60 hectares) the biodiversity of the reserve stands out. According to the information board you will find here 240 species of vascular plants and a number of less common animals such as European Crayfish (Astacus astacus) and Common Kingfisher (Alcedo atthis). This is also an important paleontological site which abounds in fossils of middle-Cambrian fauna.

Many species of trilobites were described from Skryje by renowned French scientist Joachim Barrande (1799 1883) who encountered this landscape while conducting a survey for a Prague- Plzen railroad project in 1830s. Nowadays there operates a small museum dedicated to Barrande (Pamatnik Joachima Barranda) in the village of Skryje. Both lakes are accessible via a blue-marked tourist path either from Skryje (3 km) or in the opposite direction, from Podmokelsky mlyn (1.5 km).

For successful logging send me through my GC.com profile answers to the following questions, which you will find on an information board, and a photo. Do not wait for a confirmation email and log instaneously.


1) Estimate the width of a small waterfall, which separates the two lakes.
2) Estimate the slope of rock that rises above the lower lake.
3) Find the exact size of the nature reserve.

The voluntary task
4) Take a photo of yourself, preferrably with one of the lakes being visible behind you.

Skryjska jezirka 31.3. Byly zrušeny některé otázky, kvůli odcizení informační tabule.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

557 Logged Visits

Found it 549     Write note 7     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 455 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.