Skip to Content

This cache has been archived.

HappyHorseTeam: Symbolicka tecka za povedenou akci.

More
Event Cache

MM12 - Konsky event / Horseback riding

A cache by OLGK & HappyHorseTeam Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, September 1, 2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je ze hřbetu koně, pojďte si to vyzkoušet! Dovolujeme si vás pozvat na projížďku na koních krásným prostředím okolí Radíkova. Jsme připraveni na zkušené jezdce i na ty, kteří ještě na koni neseděli.


Těšíme se na Vás 1.9.2012!


Jak to bude probíhat?

Máme k dispozici deset koní. Každou půlhodinu bude na skupinu deseti jezdců připraveno krátké zaškolení, kde nám průvodci vysvětlí základy bezpečné práce s koněm a vybaví nás praktickými pokyny. Podle úrovně jezdců ve skupině půjdeme buď na vedenou procházku, kde ke každému koni s jezdcem bude k dispozici vodič po celou dobu procházky. Anebo, pokud to úroveň jezdců ve skupině dovolí, může se skupina vypravit na romantickou vyjížďku po okolí.
Proto je nutné v přihlášce na event uvést úroveň jezdců. Zároveň je nutné vybrat čas, kdy plánujete procházku/vyjížďku absolvovat. Začínáme v 9:00 a poslední skupina vyjede v 15:30. Od 12:00 do 13:00 bude pauza, koníčci i lidé budou odpočívat. Cena půlhodinové vyjížďky je 100 Kč za jednoho jezdce.
Sledujte prosím listing, abyste měli presné informace o skutečném čase, kdy je pro Vás projížďka rezervována.

Jak se sem dostanete?

Buď můžete vyrazit pěšky či na kole, to vřele doporučujeme, v okolí je spousta krásných cest a stezek – navíc tak budete mít možnost najít po cestě spoustu keší.
Pokud pojedete autem, budete ho muset zanechat na některém z doporučených parkovišť, protože na místo samotné je příjezd povolen jen dopravní obsluze a můžete se tak dostat do konfliktu se strážci zákona. Doporučená parkoviště:
  • N49 38.182 E17 21.777 Veřejné bezplatné parkoviště v obci Radíkov
  • N49 37.965 E17 20.654 Placené parkoviště ZOO na Svatém kopečku

Další tipy

Čekání na Váš objednaný čas si můžete zpříjemnit v restauraci a její předzahrádce. V blízkém okolí budou ve stejnou dobu probíhat ještě další eventy našich kamarádů s OLGK a tak vám určitě přijde vhod naplánovat si další akce...

How it’s going to be?

We have 10 horses at our disposal. Every 30 minutes there is a short training prepared for group of 10 horsemen - guides will explain the basics of safe horse handling and provide you with some practical instructions. According to horseback riding skills level in each group we go either for a leaded walk, where each horse with a rider is led by a guide throughout the time of the walk. If the horseback riding level in group allows, the group can set off for a romantic ride around.
For this reason, it is necessary to state the horseback riding level in the event application. It is also necessary to choose the time you are planning to take the ride. We begin at 9 a.m. and the last group sets off at 3.30 p.m. (Between 12 a.m. and 1 p.m. have horses and horsemen one hour rest) A half-hour ride costs 100 CZK per rider.
Please watch the listing to have accurate information about the booked time of your ride.

How can you get there?

You can come either on foot or by bike – which we warmly recommend, there are plenty of nice paths and walks in the surroundings – what’s more, you will have the chance to find many caches on your way.
You can come either on foot or by bike – which we warmly recommend, there are plenty of nice paths and walks in the surroundings – what’s more, you will have the chance to find many caches on your way.
If you go by car, you have to leave it at some of recommended car parks, because only the transport service is allowed to the very spot and you do not want tangle with keeper of the law.

Recommended car parks:

  • N49 38.182 E17 21.777 - Public free parking in Radikov
  • N49 37.965 E17 20.654 - Paid parking at ZOO in Svatý Kopeček

Extra tips:

There is a pleasant way to spend your waiting for the booked time in the near restaurant with outside seating. Other events of our OLGK friends will take place at the same time nearby so it is definitely advised you plan next events as well…

Tickets to Horseback riding event are available now at megamoravia eshop. You need to buy one for a specified time so you can participate (click here)


Předprodej vstupenek bude probíhat od 15.5.2012 na eshopu megamoravia (link je zde)


Důležitá poznámka: Nehlaste se prosím na časy mezi 12:00 a 13:00 (tedy vycházky ve 12:00 a 12:30), koníčci i vodiči budou hodinu odpočívat.


Výsledky soutěže o FTF vybojované koňským kvízem, gratulujeme!


Originál logbooku

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

188 Logged Visits

Write note 10     Archive 1     Will Attend 85     Attended 82     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Update Coordinates 1     Announcement 7     

View Logbook | View the Image Gallery of 44 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.